Včera sa objavili fámy, že Donald Trump pozastaví clá, čo spôsobilo prudký nárast akciového trhu o 2,5 bilióna dolárov v priebehu siedmich minút! Biely dom však tieto fámy poprel a označil ich za "falošné správy", v dôsledku čoho sa tieto zisky vyparili.
Výsledok včerajšieho dňa: Americký akciový trh uzavrel mierne nižšie po divokom obchodovaní. Index prudko vyskočil o 3,4 % po fámach o pozastavení ciel a následne klesol o 2,5 % po dementovaní fámy Bielym domom. Celková zmena za deň bola -0,23 %. Tu je vidieť ako zúbožený akciový trh čaká na dobré správy o obchodnej vojne.
Ak clá zostanú v platnosti, S&P 500 by mohol vstúpiť na medvedí trh. Ak sa clá zrušia (čo momentálne nič nenaznačuje), akcie by mohli dosiahnuť rekordné hodnoty.
Ďalšie správy
Čína sa zaviazala prijať odvetné opatrenia a bude „bojovať až do konca“ v obchodnej vojne s USA. EÚ navrhla protipoplatky vo výške 25 % na celý rad tovaru z USA a naznačila pripravenosť zaviesť dane na digitálne spoločnosti.
Americký minister financií Scott Bessent uviedol, že colné sadzby môžu klesnúť pre obchodných partnerov, ktorí neprijmú odvetné opatrenia, a že o všetkom sa dá vyjednávať. Žeby náznak uvoľnenia?
Európske a americké futures získali a ázijské akcie sa po svojom najhoršom dni v histórii odrazili, pričom japonské akcie poskočili, keďže Trump poveril dvoch členov svojho kabinetu, aby začali bilaterálne obchodné rokovania.
Trápenie na globálnych trhoch môžu primäť niektorých miliardárov, aby uvažovali o prevedeni svojich spoločností do súkromného sektora. V Európe sa miliardárska rodina Maerskových ponúkla, že si vezme jednu firmu do súkromnej sféry len rok po tom, ako začala obchodovať.
Generálny riaditeľ BlackRock Larry Fink povedal, že väčšina obchodných lídrov mu hovorí, že USA sú už v recesii. Ken Griffin z Citadely označil americké clá za „obrovskú politickú chybu“ a povedal, že predstavujú veľkú daň pre strednú triedu.
Presne to si myslím i ja. Ako sa to prejaví? Je to jednoduché: zvýšila sa ceny, zvýši sa inflácia a to aj v USA. Zvýšené náklady na základné tovary, ako sú elektronika, oblečenie a domáce spotrebiče, ovplyvnia životnú úroveň mnohých ľudí. Dôjde ku krachom podnikov po celom svete. Recipročné clá poškodia aj amerických vývozcov, čo povedie k zníženiu výroby a strate pracovných miest v odvetviach, ktoré sa zameriavajú na vývoz. Trump síce chce zvýšiť zamestnanosť, tým, že Amerika bude "všetko" vyrábať doma, ale to sa neudeje zo dňa na deň a je to i nereálne. Jeden štát nemôže vyrábať všetko.
Story pokračuje...