Sára Nui: Delfín Yo

Recenzia detskej knihy Delfín Yo od autorky Sáry Nui.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obrázok blogu

Dvanásť rokov po smrti mojej mamy - spisovateľky Sáry Nui a detskej psychiatričky MUDr. Dagmar Slovákovej PhD. v jednej osobe - sme s otcom iniciovali vydanie jej ďalšej knihy pre deti Delfín Yo.

Ide v poradí už o šiestu rozprávkovú knižku od roku 1985, kedy vyšla vo vydavateľstve Mladé letá jej prvotina Rozprávky z najmenšieho domčeka. Nasledovali ďalšie úspešné tituly: Fortunato, mužíček, ktorý hľadal šťastíčko (vydaná v Taliansku v taliančine s ilustráciami Adolfa Borna), Toníno, pieskový šaško  (s ilustráciami Petra Uchnára, Cena Ibby za najkrajšiu knihu roka 2011) a Mestečko Fajnorovo (Cena najlepšia kniha jesene 2012, s ilustráciami Jána Slováka-Chudobu a Jána Slováka) vo vydavateľstve Perfekt.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tlač a vydanie ostatných dvoch knižiek Rozprávky zo starých čias (r. 2017) a Delfín Yo (2021) zabezpečili Varínske tlačiarne pod vedením osvedčeného tímu - výtvarná a grafická úprava - Mgr. art. Ján Slovák, jazykové korektúry - Katarína Trgová, sadzba - Tatiana Štrauchová, redaktor - Mgr. Ján Slovák, PhD..

 Nová detská knižka spisovateľky Sáry Nui (Dagmar Slovákovej) Delfín Yo  zavedie čitateľa spolu s malým dievčatkom slovom i obrazom do podmorského sveta plného citlivých bytostí. Dvaja delfíny Yo a Ma-ja  plávajú spolu s dievčatkom po mori a neustále ju rozveseľujú. Príbeh sa nepriamo dotýka aj problematiky ekológie, tým, že upozorňuje na podmorský svet prírody – život delfínov, rýb, či koralov. Ilustrácie – fotokoláže syna autorky - Jána Slováka - jemne a rozprávkovo dopĺňajú výraznú obraznosť textu.

Skryť Vypnúť reklamu

 V čase, kedy Sára Nui svoju knižku písala, neboli tieto otázky v popredí záujmu tak ako dnes. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli siahnuť práve po tomto jej rukopise a ponúknuť ho dnešnému mladému čitateľovi. Veríme, že čaro podmorského sveta prírody a najmä vzájomné rezonovanie citlivých podmorských bytostí, si získa rovnako ako dievčatko v knižke aj našich malých čitateľov...a to tak, že sa budú na svet morských živočíchov pozerať chápavejšie a citlivejšie a s ešte väčším záujmom ako doteraz.

 Nová detská knižka Sáry Nui Delfín Yo nie je zaradená ako knižný titul do distribúcie, ale rozposielame ju deťom a dospelým, ktorí si zachovali detskú dušu rovnako ako jej autorka. Podobne ako Malý Princ Antoine de Saint-Exupéryho aj Delfín Yo hovorí o podstate sveta jednoducho a priamo, tak ako to vedia iba deti.

Skryť Vypnúť reklamu

 Na záver ešte jedna poznámka, Sára Nui (1948-2009) sa spočiatku zaoberala písaním miniatúr, divadelných hier, poviedok, ale až v rozprávkovej tvorbe pre deti i dospelých, došla k naplneniu svojich ambícií a snov. Prečo tomu tak bolo, iste pochopíte, ak si jej knižku Defín Yo prečítate.

 

Knihu si môžete objednať na emailovej adrese:

slovakjan72@gmail.com

 cena: 6 EUR (v rámci SR)

 

Mgr. art. Ján Slovák

Ján Slovák

Ján Slovák

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skončil som štúdium filmovej a televíznej réžie na VŠMU. Pracujem ako PR manažér. Vo voľnom čase sa venujem maľbe a 3d animácii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu