Deti s au-pairkami, starí v starobincoch, kapitalisti pracujú!

Pre všetkých kapitalistických kapitalistov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Ako by som začal... Hm... Začnem priamo, zhurta: na mladých (deti) a starých (rodičia rodičov) nie je v kapitalizme počas bežného dňa čas. Vedeli ste o tom, však? Deti šťastných jednotlivcov kapitalizmu trávia čas po škole s au-pairkami prevažne z východnej Európy (no ball games na každom rohu ich núti trčať doma), rodičia rodičov v starobincoch: bohatšie vrstvy „šupnú“ dožiť svojich rodičov, na ktorých nie je čas, do lepších starobincov, chudobnejšie do chudobnejších. Krásne!

V tomto na psychiku náročnom a úspešným prajúcom režime treba poriadne makať: ako tomu bolo niekedy – od svitu do mrku; voľakedy s motykou na pánskom, dnes v officoch za počítačom. Biele golieriky sa zrána húfne valia do práce vo svojich plechových škatuliach v štýle „jedno auto – jeden človek“, sedavo tam trčia do večera do šiestej – siedmej: mítingujú, zveľaďujú kapitál, telefonujú, mailujú, venujú sa biznisu. Zarábajú ťažké prachy, aby stíhali platiť úvery, pôžičky, splátky, kúpiť imidžovú dovolenku pri mori – život na dlh je na Západe nevyhnutnosťou! Nerobíš – nemáš! Nestíhaš podávať výkon? – Odpáľ, uvoľni miesto mladšiemu, priebojnejšiemu, flexibilnejšiemu! Rodina sa tomu musí prispôsobiť, nie je na prvom mieste v hodnotovom rebríčku. Kariéra, pracovný rast, kvalifikačný postup: to jest hodnoty! Tento spoločenský systém má veľmi slabé sociálne cítenie s ľuďmi, ktorí z rôznych príčin nemôžu na trhu práce uspieť – napr. zdravie. (Ak by som si zajtra ráno, nedajbože, pri výstupe z auta vytkol nohu, možem si pobaliť kufre a ísť na Slovensko: šéf ma potrebuje fit, mocného, zdravého, vždy ochotne usmiateho a pripraveného kvalitne sa zodrať za šuštiace libričky). U nás to začalo platiť tiež a ľudia sa v princípe menia z ľudí na kalkulujúce neosobné bytosti.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po príchode z práce títo spravidla úspešní kapitalisti„samozrejme“ že vyťahujú strúhanku, rozbijú vajíčka, melú mäso, umiesia cesto, urobia šalát, narežú mrkvu, nechajú nakysnúť cesto... – myslím, že stačí o týchto nereálnych hlúpostiach! Rýchlosťou svetla schmatnú peňaženku, nasadnú s partnerom/partnerkou (spravidla v poradí nie prvým/prvou) do auta a idú sa najesť do mesta: vysoký príjem ich takto „oslobodzuje“ od domácich prác a povinností. V indickej reštike si dajú garlic bread,  tradičnú“ britskú tikku massalu alebo ešte „tradičnejšie“ curry, drahé francúzske vínko k tomu a ide sa domov. Tí agilenšjí ešte stihnú fitnesko, pobehajú si na11. poschodí v centre mesta na meter dlhom bežiacom páse a pred nimi na displaji bežia správy BBC. O deti je postarané (po take-away-ovských jedlách alebo polotovaroch z marketu si pod drobnohľadom au-pairky, ktorá počas totho stráženia chatuje s kámoškami, v bezpečí hrajú playstation), o ich rodičov tiež (povoliť opasok o jednu dierku si treba) a o rodičov rodičov takisto (iste im sociálne pracovníčky v starobincoch pripravili spoločenský program s bridge cards so šálkou britského čaju a sušeným keksom k tomu). Všetko kapitalisticky klape!  

SkryťVypnúť reklamu

Takto ubehne päť pracovných dní. V sobotu sa kapitalistická rodina nahrnie do kapitalistických marketov s množstvom akcií, superponúk, zaplnia nákupný košík množstvom kapitalistického tovaru tipu crisps, cola, tortillas, pizzas, yorkshire puddings, apple pies..., zaplatia debitkou, mamutie nákupy v igelitových taškách nahádžu do auta a doma všetko natrepú do obrovských chladničiek a mraziakov, aby počas nadchádzajúceho týždňa mala kapitalistická rodina čo jesť. Apropo: zaparkovať v sobotu napr. na Sainsburys carpark okolo 11:00 am nie je žiadna sranda.

Tak sa idú členovia kapitalistickej rodiny motať do mesta: shopping centres s parkoviskami pod i nad zemou si medlia ruky neskutočnými tržbami, nakupujú sa banálne hlúposti, motajúci sa dav chodí ovešaný plnými taškami, biznis napreduje míľovými krokmi vpred. V nedeľu si kapitalistická rodina nájde čas na svojich starších členov – rodičov rodičov. Autom sa príde návšteva povinne vysedieť do spoločenských miestnotí starobincov a zatváriť sa pozlátkovo šťastne. Z Tesca sa kúpi cheesse cake na alobalovom podnose, nadelí sa porcia dedkom a babkám, ktorým sa dajú netradičné otázky typu „Are you all right, dad?“, „How are you doing, mum?“, a kapitalistická rodina sa svorne, úprimne porozpráva so svojími staršími životodarcami.

SkryťVypnúť reklamu

Dojímavé! A ja by som ešte rád k tomu dodal: CHORÉ!!!  Aby nám ten biznis tvrdého kapitalizmu neprerástol pekne-krásne cez hlavu a aby sa z tak proklamovanej slobody – hodnoty hodnôt - nestalo otroctvo. Lebo veľa slobodných otrokov 21. storočia vidím denne na svoje dve oči... A je ich čím ďalej – tým viac! Som šťastný, že ako dieťa narodené v roku 1980 ma nemala pod patronátom au-pairka so zapnutým chatom, ale mama s čerstvým koláčom a buchtami a môj dedo mi strúhal píšťalku z vŕby so psom okolo nohy, a nesedel sám v starobinci. A vôbec... Nech veci človeku slúžia, nie človek veciam. Pekný deň.

Ján šoltés

Ján šoltés

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  1x

radový Homo sapiens sapiens, príslušník viac sa pýtajúci ako odpovedajúci Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu