Izrael, prezývaný tiež zasľúbená zem, sa nachádza sa na východnom pobreží Stredozemného mora. S rozlohou menšou ako polovica našej krajiny a počtom obyvateľov na úrovni 9,5 milióna, patrí medzi menšie ázijské krajiny. Napriek tomu je z pohľadu HDP Izrael najväčšia ekonomika v rámci regiónu a tridsiata najväčšia ekonomika sveta. Výška nominálneho HDP na obyvateľa dosahuje úctyhodných 50 tisíc USD, čo z neho robí 19. najvýkonnejšiu ekonomiku sveta. Okrem toho sa, v rámci regiónu blízkeho východu, dlhodobo umiestňuje na prvej priečke v hodnotení Indexu ľudského rozvoja, a tiež v rebríčku najšťastnejších krajín sveta. Pokúsme sa preto poodhaliť, kde tkvie tajomstvo úspechu perly blízkeho východu.
Dôsledkom celej rady nežičlivých faktorov, ktorým bol Izrael vystavovaný prakticky od svojho vzniku, bola potreba dokázať čeliť tým najnáročnejším výzvam. To vyformovalo spoločnosť, ktorá hľadanie riešení na tie najnáročnejšie výzvy dokázala premeniť na svoju národnú filozofiu. Práve vďaka tomuto prístupu sa podarilo vybudovať rešpektovanú, efektívne fungujúcu, modernú krajinu, zameranú na inovácie, vysokú mieru produktivity práce a pridanej hodnoty.
Napriek tomu, že častým znakom ekonomicky vyspelých krajín je ich negatívny demografický vývoj, Izrael je v tejto oblasti svetlou výnimkou. Kým za prvých 10 rokov existencie samostatného Izraela sa počet jeho obyvateľov zvýšil z pôvodných 800 tisíc na približne 2 milióny, dnes je to už 9,5 milióna. Okrem silného prirodzeného populačného rastu, ktorého medziročné tempo dlhodobo dosahuje približne dve percentá, krajina od svojho počiatku presadzovala otvorenú politiku imigrácie. Táto skutočnosť výrazne prispela k tomu, že dnes je Izrael modernou, multikultúrnou krajinou s vysokou mierou importovaného know-how.
Napriek tomu, že tento štát nemá ani zďaleka ideálne predpoklady pre rozvoj prvovýroby, vďaka využitiu najmodernejších poznatkov a technológii je dnes plne sebestačný a je tiež svetovým lídrom v oblasti efektivity využívania prírodných zdrojov.
Hlavným predpokladom vybudovania svetovej špičky v oblasti HI-TECH je kvalitné školstvo. Izrael má druhú najvyššiu priemernú dĺžku vzdelávacieho procesu v celej Ázii. Povinná školská dochádzka tam trvá od tretieho do osemnásteho roku života. Aj vďaka tomu má Izrael najvyššiu mieru gramotnosti v regióne. S podielom 20% vysokoškolsky vzdelaného obyvateľstva je treťou najvzdelanejšou populáciou na svete a v počte publikovaných vedeckých článkov na jedného obyvateľa je absolútnym svetovým lídrom.
Izrael tiež výrazne investuje do vedy a výskumu. Investície do tejto oblasti dlhodobo dosahujú približne 5% HDP, čo je trojnásobok v porovnaní s priemerom krajín OECD. V rámci vedy a výskumu sa zameriava predovšetkým na oblasti informatiky, kybernetickej bezpečnosti, komunikačnej techniky a avioniky, biotechnológii a nanotechnológii. Okrem toho, patrí k svetovej špičke v oblasti ochrany vody a využitia geotermálnej energie. Vďaka excelentne prepojenému systému vzdelávania, vedy a výskumu sú dnes už štyria izraelskí vedci nositeľmi Nobelovej ceny. Dôkazom efektívneho prepojenia vedeckej obce s praxou je okrem celého radu unikátnych technológií, ktoré boli v Izraeli vyvinuté, aj vybudovanie prvých zámorských výskumných a vývojových centier spoločností Intel, Microsoft, IBM, Cisco Systems či Motorola.
V kontexte historických, ale aj súčasných geopolitických udalostí bolo vždy absolútnou prioritou Izraela zabezpečenie maximálnej miery bezpečnosti svojich obyvateľov. Nemôžme sa preto diviť, že disponuje jednou z najlepšie vycvičených a vybavených armád a bezpečnostných zložiek sveta. Na obranu Izrael pravidelne vynakladá astronomické čiastky. S podielom výdavkov na obranu na úrovni 6% HDP, násobne prekračuje rozpočty najväčších zbrojárskych veľmocí sveta. Dokonca, v roku 1984 predstavoval rozpočet na obranu neuveriteľných 24% HDP.
Prosperita vyspelej izraelskej ekonomiky, podporovaná modernou infraštruktúrou a špičkovým technologickým know-how, vytvorili ideálne podmienky na vznik unikátneho ekosystému pre fungovanie inovatívnych spoločností. V roku 2021 sa Izrael umiestnil na 15. mieste v Global Innovation Index, ktorý zoraďuje svetové ekonomiky podľa ich inovačných schopností.
S počtom viac ako šesťtisíc registrovaných startupov patrí medzi svetových lídrov v počte inovatívnych spoločností. Predovšetkým vďaka hlboko zakorenenej kreativite, podporenej silným zameraním na zahraničné trhy, dosiahla už stovka miestnych startupových spoločností valuáciu presahujúcu jednu miliardu USD a jedna spoločnosť už svojou valuáciou presiahla hodnotu desiatich miliárd.
V rámci R&D Izrael zamestnáva približne 200 tisíc zamestnancov. Inovatívne spoločnosti sa na celkovom HDP krajiny podieľajú približne piatimi percentami. To výrazne prispieva k stabilite národného hospodárstva, generovaniu pracovných miest a rastu životnej úrovne.
Ak chceme zo Slovenska vybudovať modernú, konkurencieschopnú krajinu a nie byť donekonečna montážnou dielňou Európy, ak chceme dokázať dlhodobo udržať rast životnej úrovne, vytváranie priaznivého ekosystému pre inovatívne spoločnosti je správnou, a zrejme jedinou cestou, ktorou by sa mala naša krajina uberať. Izrael nám v tomto môže byť dobrým vzorom, i obchodným partnerom.