Jadrová energia – téma, ktorá vzbudzuje rozporuplné reakcie a vášne medzi ľuďmi. Na jednej strane sú tí, ktorí ju vnímajú ako hrozbu pre životné prostredie a bezpečnosť obyvateľstva. No na druhej strane, mnohí odborníci a zástancovia jadrovej energetiky vidia jej obrovský potenciál v zabezpečovaní stabilného zdroja elektrickej energie. A práve na východnom Slovensku sa nachádza lokalita, ktorá môže byť kľúčom k riešeniu náročných energetických výziev 21. storočia.
Energetická nezávislosť a zabezpečenie požadovaného množstva elektrickej energie sú kľúčovými faktormi pre stabilný rozvoj hospodárstva. Vojany môžu byť príkladom toho, ako dokáže jadrová energetika priniesť prospech nie len regiónu, ale celej spoločnosti. Vojany sú v súčasnosti bytostne závislá na dvoch lokálnych zamestnávateľoch - elektrárni Vojany a prekladisku v Čiernej nad Tisou. Ľudia žijúci v regióne sú s výrobou elektriny spätí od dávna. Uvedomujú si, že výroba tejto komodity poskytuje živobytie pre mnoho miestnych rodín. Skutočnosť, že obyvatelia chápu význam energetiky pre svoj život a prosperitu celého regiónu je neoceniteľná. Okrem toho know-how miestnych zamestnancov pri obsluhe tepelnej elektrárne tvorí hodnotný základ pre ich využitie v oblasti výroby elektrickej energie z jadra.
Napriek tomu, že prínos jadrovej elektrárne vo Vojanoch nie je len o pracovných miestach a ekonomickom raste, investícia v rozsahu niekoľkých miliárd EUR by v procese výstavby vytvorila významný počet pracovných miest a predstavovala by silný ekonomický impulz pre celý región. Samotná výroba by dokázala zabezpečiť stabilitu dodávok elektriny pre veľké priemyselné podniky, ktoré sú motormi nášho hospodárstva. U.S. Steel, automobilka Volvo a iné veľké spoločnosti na východe Slovenska potrebujú spoľahlivý a ekonomicky efektívny zdroj energie pre svoje prevádzky.
Zároveň, by výstavba novej jadrovej elektrárne prispela k zníženiu strát vznikajúcich pri prenose. Navyše, elektrická energia je žiadanou vývoznou komoditou, ktorej export by mohol mať výrazne pozitívny dopad na zahraničnú bilanciu krajiny. Výstavba jadrovej elektrárne samozrejme nie je otázka niekoľkých rokov. Je však viac než isté, že do roku 2050 bude potrebné mnohé doterajšie zdroje postupne vyradzovať z prevádzky. A tieto zdroje budeme potrebovať nahradiť novými, ktoré musíme začať pripravovať už dnes. Inak budeme mať v budúcnosti obrovské problémy s energetickou nezávislosťou, štruktúrou energetického mixu a z nej plynúceho rizika zachovania konkurencieschopnosti tuzemského podnikateľského prostredia. Okrem toho každý nový zdroj energie prispeje k stabilite dodávok a najmä cien pri udalostiach, ako je napríklad súčasná vojna na Ukrajine.
Napriek všetkým diskusiám o jadrovej energii, treba uznať jej pozitíva. Jadro je spoľahlivý zdroj energie, ktorý môže prispieť k zníženiu emisií a závislosti na fosílnych palivách. Ak by jedna slovenská domácnosť brala energiu iba z uhoľnej elektrárne, vyprodukovala by za rok 2,5 tony skleníkových plynov, v prípade zemného plynu by to bolo niečo vyše jednej tony. Pri elektrine z fotovoltiky 80 kilogramov a pri jadrovej energii iba 12 kilogramov. A to je naozaj zásadný rozdiel a silný príspevok pre zvýšenie kvality a udržateľnosti životného prostredia.
Navyše, vplyvom rastu životnej úrovne a presadzovania moderných trendov akými sú robotizácia, elektromobilita či klimatická zmena bude v čase narastať dopyt a nároky na stabilitu efektivitu dodávok elektrickej energie. Slovensko si nesmie dovoliť zmeškať tento dávno rozbehnutý vlak. Práve preto je dôležité začať hovoriť o príprave nového jadrového zdroja, ako o nutnom kroku, ktorý dokáže zabezpečiť krajine perspektívu.