Slovensko pociťuje nedostatok pracovných síl v mnohých odboroch. Zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby, oblasť informačných technológií, inovácií, vedy a výskumu, ale aj celá škála manažérskych pozícií trpí akútnym nedostatkom kvalifikovaných ľudí. Dôvody tohto stavu sú dva, spoločenský a ekonomický.
Prvú skupinu tvoria predovšetkým dôvody ako negatívne sa vyvíjajúca demografická krivka, systém vzdelávania, ktorý nereflektuje potreby trhu práce, nízky spoločenský status niektorých profesií, či jednoduchá dostupnosť štúdia v zahraničí. Medzi ekonomické dôvody patrí neadekvátne finančné ohodnotenie, slabá dostupnosť bývania, či nevyhovujúca technická a technologická vybavenosť pracovísk. Ak sa však chceme pohnúť z miesta, musíme byť úspešní v tvrdej medzinárodnej konkurencii a priniesť atraktívnu ponuku, ktorá motivuje našincov vrátiť sa na Slovensko.
Je určite správne podporovať mladých ľudí v štúdiu v zahraničí, kde získajú nielen prax ale aj medzinárodné skúsenosti, spoznajú rôzne kultúry. Záujmom štátu by však malo byť vytvorenie takých podmienok, aby boli absolventi ochotní vrátiť sa späť na Slovensko. V rámci motivácie k návratu, by sme im mali byť schopní poskytnúť také podmienky, aby boli ochotní podstúpiť istý diskomfort, súvisiaci s návratom do vlasti. Ciest, ako po rokoch štúdia v cudzine podporiť Slovákov v rozhodnutí vrátiť sa späť, je viac. V prvom rade musíme byť schopní ponúknuť absolventom atraktívne finančné ohodnotenie plynúce z ich kvalifikácie. Napriek tomu, že štát má len obmedzené mechanizmy, ako ovplyvňovať úroveň miezd, existuje spôsob, ako zvýšiť príjem absolventov. Takým spôsobom, sú napríklad časovo ohraničené daňovo-odvodové prázdniny. Efektívnym motivačným prvkom môže byť tiež oslobodenie od dane z nehnuteľnosti, či bonifikácia hypoték, ktoré majú schopnosť výrazne podporiť zotrvanie našich občanov na Slovensku. Dôležitým prvkom je tiež schopnosť ponúknutia technického a technologického vybavenia pracoviska a úrovni porovnateľnej so zahraničím. Nie je predsa možné, aby bol zamestnanec nútený pracovať s vlastným vybavením. Okrem toho, by sme mali zvýhodniť zamestnávateľov, ktorí sú ochotní vytvoriť vo svojej firme škôlku a umožniť tak skorší návrat ženám späť do pracovného procesu. Takýto benefit pomôže nie len rodinám a ich rozpočtom, ale i štátu, ktorý v konečnom dôsledku získa viac produktívnej pracovnej sily.
Ďalší únik mozgov si už nemôžeme dovoliť. Výrazne tým limitujeme potenciál krajiny a jej hospodárske napredovanie. Stačí si pripomenúť nedávne štrajky sestričiek, učiteľov, či hromadný odchod lekár do Českej republiky. Keď na Slovensku posledný zhasne, bude už neskoro.