Keď posledný zhasne.

Bohatstvo krajiny, je ukryté v jej inteligenčnom potenciály.

Keď posledný zhasne.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Slovensko pociťuje nedostatok pracovných síl v mnohých odboroch. Zdravotníctvo, školstvo, sociálne služby, oblasť informačných technológií, inovácií, vedy a výskumu, ale aj celá škála manažérskych pozícií trpí akútnym nedostatkom kvalifikovaných ľudí. Dôvody tohto stavu sú dva, spoločenský a ekonomický.

Prvú skupinu tvoria predovšetkým dôvody ako negatívne sa vyvíjajúca demografická krivka, systém vzdelávania, ktorý nereflektuje potreby trhu práce, nízky spoločenský status niektorých profesií, či jednoduchá dostupnosť štúdia v zahraničí. Medzi ekonomické dôvody patrí neadekvátne finančné ohodnotenie, slabá dostupnosť bývania, či nevyhovujúca technická a technologická vybavenosť pracovísk. Ak sa však chceme pohnúť z miesta, musíme byť úspešní v tvrdej medzinárodnej konkurencii a priniesť atraktívnu ponuku, ktorá motivuje našincov vrátiť sa na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je určite správne podporovať mladých ľudí v štúdiu v zahraničí, kde získajú nielen prax ale aj medzinárodné skúsenosti, spoznajú rôzne kultúry. Záujmom štátu by však malo byť vytvorenie takých podmienok, aby boli absolventi ochotní vrátiť sa späť na Slovensko. V rámci motivácie k návratu, by sme im mali byť schopní poskytnúť také podmienky, aby boli ochotní podstúpiť istý diskomfort, súvisiaci s návratom do vlasti. Ciest, ako po rokoch štúdia v cudzine podporiť Slovákov v rozhodnutí vrátiť sa späť, je viac. V prvom rade musíme byť schopní ponúknuť absolventom atraktívne finančné ohodnotenie plynúce z ich kvalifikácie. Napriek tomu, že štát má len obmedzené mechanizmy, ako ovplyvňovať úroveň miezd, existuje spôsob, ako zvýšiť príjem absolventov. Takým spôsobom, sú napríklad časovo ohraničené daňovo-odvodové prázdniny. Efektívnym motivačným prvkom môže byť tiež oslobodenie od dane z nehnuteľnosti, či bonifikácia hypoték, ktoré majú schopnosť výrazne podporiť zotrvanie našich občanov na Slovensku. Dôležitým prvkom je tiež schopnosť ponúknutia technického a technologického vybavenia pracoviska a úrovni porovnateľnej so zahraničím.  Nie je predsa možné, aby bol zamestnanec nútený pracovať s vlastným vybavením. Okrem toho, by sme mali zvýhodniť zamestnávateľov, ktorí sú ochotní vytvoriť vo svojej firme škôlku a umožniť tak skorší návrat ženám späť do pracovného procesu. Takýto benefit pomôže nie len rodinám a ich rozpočtom, ale i štátu, ktorý v konečnom dôsledku získa viac produktívnej pracovnej sily.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší únik mozgov si už nemôžeme dovoliť. Výrazne tým limitujeme potenciál krajiny a jej hospodárske napredovanie. Stačí si pripomenúť nedávne štrajky sestričiek, učiteľov, či hromadný odchod lekár do Českej republiky. Keď na Slovensku posledný zhasne, bude už neskoro.

Ján Šubák

Ján Šubák

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  245x

Volám sa Ján Šubák, mám 42 rokov, som ženatý a mám tri deti. Pochádzam z Michaloviec, v Bratislave žijem približne 15 rokov. Som absolventom Podnikovohospodárskej fakulty v Košiciach, Ekonomickej univerzity v Bratislave a tiež Fakulty Prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinskej univerzity v Žiline. Profesne sa venujem predovšetkým obchodovaniu s cennými papiermi a investovaniu. V lete občas rybárčim, v zime rád trávim čas na horách. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu