Pokrytectvo ako poslanie (venované Grétke)

Tak máme klimatický summit – inak by sa dalo povedať orgie luxusu a prepychu za prachy daňových poplatníkov – a na ňom nám vystúpila apoštolka vedy a techniky, svätá Grétka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Kontrolná otázka na začiatok: Ak máte pokazené auto, pôjdete:

a) za svojim kaderníkom, lebo aj on má auto a nadšene o ňom hovorí,

b) za svojim gynekológom, pretože je študovaný a má výšku,

c) za automechanikom, pretože ten síce promovaný nie je a nadšene o aute nehovorí, ale vyzná sa vo svojom fachu?

Výborne, všetci by ste sa rozbehli za tým kaderníkom, ktorý je nadšený rečník o automobiloch. Nejakým fachmanom si snáď nebudete špiniť ruky, však?

A teraz irony off: presne takto akosi rozmýšľa veľká časť populácie poslednú dobu. Mladá Grétka, u ktorej je malou tragédiou jej zoznam narušení, ale veľkou tragédiou to, že tú tragédiu s ňou akosi dobrovoľne zdieľajú milióny nielen ulejvákov zo školy, ale aj dospelých ľudí, nám za cenu násobne väčšej uhlíkovej stopy ako pri flotilu lietadiel, dorazila do New Yorku. Keby len dorazila – ona na vedeckej (ehm, zahryzol so si do jazyka) konferencii vystúpila. Keby len vystúpila, ale oni ju tam väčšinou brali vážne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nerozumiem tomu. Dievča, ktoré nemá šajn o svete, vidí molekuly CO2 voľným okom (kedysi videli podobným spôsobom anjelov, neskôr Pannu Máriu Lurdskú a ešte neskôr Elvisa po smrti, za východnou časťou opony Lenina vystupujúceho na Rysy, potom už to bolo liečiteľné) a ktorej znalosti o prírode a energiách končí pritom, že v plaste balené jedlo z Thajska vo vlaku do Dánska považuje za ekologickejšie ako domácu rybu či kurča, má spasiť svet... Chuck Norris by závidel ten úspech. Kam to to dievča dotiahlo?

Problém je v tom, že nedotiahlo. Ju tam dotiahli. Dievča predáva svojim rodičom knihy a popularizuje mimoriadne kontroverzný biznis s uhlíkovými odpustkami, čiže niečo, kvôli čomu by Martin Luther vyzliekol augustiniánsky habit o pár rokov skôr.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz pár upresnení ohľadom šialenej Grétky, resp. daní populárnych tvrdení na správnu mieru:

a) Grétka odvádza skvelú prácu, pretože aktivizuje ľudí, hlavne mladých.

Nie, ani jedno tvrdenie nie je pravdivé. Neodvádza dobrú prácu, pretože ekológia sa nerobí od parlamentného bufetu, monackej kniežacej jachty ani z luxusného hotela v New Yorku. Ekológia nie je o tom, že niečomu nechápem a moje duševné narušenie mi nedovoľuje spávať. Ekológia je o chápaní súvislostí. A tu Grétka a jej nasledovníci fatálne zlyhávajú. A mladých neaktivizuje. Mladých fanatizuje. Je rozdiel pomáhať ľuďom a je rozdiel robiť z nich pojašených fanatikov. Grétka sa okolo toho prvého ani neobtrela.

SkryťVypnúť reklamu

b) Svet nám horí.

Nie, nehorí. Ako som poukázal v ďalších blogoch, stále máme chladnejšie ako v 99% percentách histórie Zeme. Dokonca máme chladnejšie ako pred pár stovkami rokov. Do istej miery platí, že čím teplejšie, tým viac sa ľudstvu a organizmom darí. Kde toho žije viacej, v Grónsku alebo porovnateľne veľkom Mexiku? Kde je väčšia diverzita? Ozaj, viete o tom, že 85% Grónska je úplne bez života? A viete o tom, že rýdzou zhodou okolností 85% Grónska je úplne zaľadnených?

Teda nie, svet neprechádza ničím extra, stále máme príliš chladno oproti priemeru.

c) Klimatické zmeny sú príliš rýchle.

Nie sú. Za 150 rokov teplota narástla o ani nie jeden a pol stupňa Celzia. Hladiny morí narástli o cca 15 centimetrov (asi ako vaša dlaň) za sto rokov. Katastrofa, hlavne keď si uvedomíte, že pred 10,000 rokmi teplota narástla o asi desať stupňov za doslova pár rokov (dokonca sa uvažuje, že za menej ako storočie) a hladiny morí narástli o 120 metrov (ani sa mi nechce rátať, koľkotisíckrát rýchlejšie ako dnes, v časoch bezprecedentného nárastu teplôt). Čo je ale trápne: životu to nádherne prospelo. Dokonca aj na sever od Baltiku sa objavil život! Keby to tak nebolo, naša Grétka by buď nebola, alebo by bola čierna a poplašene by behala po etiópskych stepiach a panikárila by, že roztopený pevninský ľadovec na území Poľska a Nemecka jej berie detstvo... Len mi tak napadá, či by ten summit bol v New Yorku, keďže pod kilometrovým ľadovcom na jeho mieste sa veľmi ťažko diskutuje o „katastrofálnom“ otepľovaní...

SkryťVypnúť reklamu

d) Ale plasty nemusíme toľko používať!

Tak moment, ten kompjúter, z ktorého nám teraz píšeš, máš z bukového dreva alebo slonoviny, ha? Tie handry na sebe máš z mamutej či sobej kože? To žrádlo, lepšie ako má denne 90% svetovej populácie, ti zabalili do brezovej kôry alebo kam? To máš doma seriózne len odrezok z dubu pod tvojou rozožratou zadnicou, alebo máš stoličku z niekoľkých druhov plastov? Keby neboli PVC injekcie, katétre a podobne, dožil by sa svojich sladkých 30 – 60 rokov ako máš dnes, alebo by si s vysokou pravdepodobnosťou zdochol na obrnu a angínu v troch rokoch, ako to pred časom plastov bolo bežné?
Aha, toto nie je environmentalizmus, to je pokrytectvo.

e) Ale aj tak: aspoň sa snaží!
To je super. To robili aj budovatelia svetlých zajtrajškov v Sovietskom zväze, ktorí posielali svojich rodičov za zlé výroky do koncentrákov. To robili aj detskí križiaci. To robili aj detské milície v Kambodži, kde vraždili milióny ľudí, a aj Hitlerjugend a kotlebovská mládež, ak vie vôbec písať, burcuje ľudí. Kto z nich nechal dobrý dopad na spoločnosť? Ani jeden. Ekológia nie je politika a politika nie je ekológia; vedec nevidí molekuly vzduchu ani nepovie o tom, že nastávajú klimatické zmeny. Veda sa nerobí záškoláctvom, antibiotiká, Apollo 11, záchrana pánd alebo prečítanie genetické kódu sa nerobilo trucovaním za školou. Gréta nedosiahla vôbec, ale vôbec nič, pretože jej argumenty sú postavené na hlavu.

f) Dokázala dostať mladých do ulíc a to sa predsa ráta!

Tento argument zoberiem na vedomie len vtedy, ak sa klimatický štrajk školákov zorganizuje cez víkend alebo prázdniny a príde tam viac ako sto deciek. Dovtedy to nie je protestná akcia školákov, ale ulejváreň záškolákov. Dajte decká cez školský týždeň protestovať proti nesmrteľnosti chrústa a pokojne si tie transparenty za večný hmyz z kartónu vyrobia, to vám garantujem... Ozaj, milí kinderaktivisti, koľko vás príde v sobotu ráno o 8,00 zberať pozdĺž Dunaja smeti a vysádzať stromčeky? Bude vás aspoň do jednej embéčky (šoféra rátam tiež)?

g) Keď niečo nepodnikneme, civilizácia/svet/ľudstvo/planéta/ľadové medvede/Grónsko zanikne (doplňte čokoľvek vrátane Johanky z Arku a slepého čreva).

To povedal kto? Nikdy v histórii civilizácie nebolo ľudstvo na tom tak dobre. Nikdy v histórii Zeme nebola také možnosť dožiť sa dospelosti a priviesť deti na svete nie niekde tri metre od hnojiska, ale v sterilnej nemocnici, pod dohľadom profesionálov, vychovať ho v bezpečí pred kriminalitou, vo vzdelaní širokých druhov, bez nútenia partnera a bez ohrozenia smrti pri pôrode. Zdá sa vám to málo a ste ohrozený ako Grétka zničenou mladosťou, pretože chuderka nezdochla podvyživená, nezabili ju nájazdníci ani epidémia moru? No, milá zlatá Gretchen, tebe ani válium nepomôže pred zničenou mladosťou...

h) Núti nás zamyslieť sa nad sebou!

Bingo! Áno, presne toto jediné Gretchen dokázala. Naozaj, práve táto švédska (ne)študentka nám nastavila zrkadlo a dokázala nám, že problémom tohto západného sveta nie je v tom, že sa máme príliš zle a potrebujeme pomôcť, ale že sa máme príliš dobre a od rozkoše nevieme, s čím si zavariť. Dnes nie je problémom detská úmrtnosť niekde na 50%, ale to, že od rozmaznania ju antivaxerskými postojmi silou-mocou chcem dosiahnuť.

Dnes nemáme hladomory a podvýživu, resp. choroby z nevyváženej výživy – preto vegánstvo, paleo, anti-GMO a podobné hovadiny, za ktoré by nám staré matere polámali ruky. Dnes nemáme násilnú kriminalitu (aby ste ma nechytali za slovo: dnes sa málokto z nás fyzicky stal obeťou vážneho násilia, znásilnenia alebo niekto z blízkych obeťou vraždy či padol vo vojne), takže sa stresujeme Novým Časom, TV Hnoj a ich čiernymi kronikami, ktoré nám tlačia do hlavy, že žijeme v slume niekde na predmestí Mogadiša. Vzdelanie, nedosiahnuteľná méta celých generácií pred nami, nám nestačí a neoceňujeme ho. Miesto toho máme éru Zjem aj vlekov, konšpiračných teórií a pseudovedeckých plátkov – je jednoduchšie prečítať Rusmi plateného neonacistu a jeho pablbiny, ako si zohnať históriu WWII a prečítať jej 500 strán. Keď nás prepustia z práce, dostaneme dve tretiny prostriedkov ako podporu v nezamestnanosti, ale my ani deti nejdú žobrať o kus chleba – ale napriek tomu má chodiaca reklama na Indulonu s jej nekonečnými statusmi podporu cca 20% Slovenska. Za nesplácanú hypotéku alebo spotrebák nám strhnú zo mzdy alebo prinajhoršom ideme z trojizbáku, ktorý si nevieme dovoliť, do garzónky – koľký z nás skončia vo vyhnanstve alebo niekde v londýnskom Toweri o hlade a smäde?

Áno, Grétka má životnú úlohu nastaviť nám zrkadlo. Nič viac. Nie je to o rastúcich hladinách mora, démonizovanom, životne potrebnom plyne ani o plastoch – reč je celý čas o tom, že sme nevďačná, nerozmýšľajúca, ovečkovská generácia plná nudy a blahobytu, ktorá potrebuje vzrušenie aspoň vo virtuálnom svete, keď už neumierame na poliach od vyčerpania, od hladu v domácnostiach a vo vojnách rozsekaní aj s celou rodinou.

Ale prosím, ostaňte vo svojej stupídnosti, pokryteckosti a pojašenosti v tom dobrovoľne sami. Neťahajte prosím do toho celú generáciu.

Ján Valchár

Ján Valchár

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Svet je plný podnetov a plný inšpirácií. Rozhodol som sa, že na niektoré z nich zareagujem. Chcem písať o postrehoch, dnešných témach, veciach, ktoré ma bavia. Mám rozsah od biológie a histórie až po politiku a ekonomiku. Nápadov mám viac ako dosť, tak ich chcem hodiť do pléna aj vďaka sme-blogu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu