Teplý sveter je po 45 rokoch opäť v móde

Na vysoký rast cien v energetike som upozorňoval pred polrokom.

Teplý sveter je po 45 rokoch opäť v móde
Jimmy Carter počas príhovoru (Zdroj: youtube.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvý marcový deň som publikoval blog „Buďme viac GES“, kde som poukázal na zvýšenie energetickej efektívnosti vo verejnom sektore aj pomocou projektov garantovanej energetickej služby a to najmä v prostredí nielen železničnej dopravy.

Posledný polrok nám priniesol to, v čo možno neveril ani posledný pesimista. Ceny energií v európskych krajinách dosahovali historické maximá.  A preto je na mieste sa zamyslieť, aké rýchle a efektívne opatrenia vieme spraviť v rámci železničnej dopravy a vo verejnom sektore ako takom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Garantovaná energetická služba je jedným z najefektívnejších riešení. Avšak, aby sa plne nasadila v praxi, vyžiada si to minimálne dvojročné obdobie. Ide o vytvorenie dokumentácie a auditov, verejné obstarávanie a nehovoriac o postupnom uvedení v praxi, akým je napríklad obnova budov ŽSR. Mnohé z nich majú svoje najlepšie roky za sebou a potrebujú kompletnú energetickú obnovu. A to nehovoríme o energetickej modernizácií zabezpečovacích zariadení. Ide o komplexné riešenie, ktoré žiaľ nestihneme implementovať v najbližšej zimnej sezóne.

Potrebujeme priniesť riešenia, ktoré vieme uplatniť okamžite. Nesmú ale ohroziť bezpečnosť a plynulosť dopravy, komfort cestovania a pracovné pozície. Existujú také riešenia?

SkryťVypnúť reklamu

Áno, na pomyslenom stole máme niekoľko riešení.

Tými prvými sú riešenia, s ktorými začneme od seba ako doma tak aj na pracovisku a ich zavedenie nás nebude stáť ani cent.

Nesvietiť na pracovisku tam, kde sa nik nepohybuje. Nemať zapnuté elektrospotrebiče, ktoré nepoužívame, alebo naopak, nepoužívať napríklad tri tlačiarne ale len jednu na oddelení. Musíme sa naučiť vypnúť elektrické zariadenia ako počítač či klimatizáciu pred odchodom z práce. Drobné riešenia, ktoré musia byť samozrejmosťou.

S tým je spojený samozrejme aj audit spotreby energií na pracovisku. Ako referenčný rok by sa mal použiť rok 2019, keď nás nesužoval COVID a voči nemu si musíme porovnať spotrebu za súčasný rok.

SkryťVypnúť reklamu

Vedúci oddelení musia v spolupráci so zamestnancami vytvoriť krízový energetický plán. Ktoré zariadenia sú potrebné k prevádzke a ktoré zo zariadení sú v tzv. stand-up režime a či je možné takéto zariadenia vypnúť alebo nie.

Pokiaľ je to možné, ponížiť teplotu v pracovných a vo verejných priestoroch. Zníženie teploty o 1 stupeň teploty pomôže ušetriť až 6% z celkovej energie potrebnej na vykurovanie.

Opätovne by sa mali zriadiť telework pre tých pracovníkov, ktorí nemusia vykonávať svoju prácu z pracoviska, resp. vytvoriť im flexibilný pracovný režim.

Obmedziť služobné cesty s partnermi spoločnosti a prejsť na online stretnutia. Samozrejme, niekedy je potrebné ísť aj do terénu. V takom prípade by sa mala viac využívať ekologická železničná a verejná doprava.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou úlohou je, aby sa dôslednejšie plánovala práca v teréne. Aj v tomto prípade platí formulácia "pokiaľ je to možné", aby sa spájali sa viaceré drobné výjazdy a dochádzalo k úspore PHM.

Rovnako, na krízové obdobie sa prehodnotilo využívanie vozového parku na súkromné účely pre zamestnancov.

A čo je dôležité, plnenie úloh súvisiacich s úsporami energií má byť prémiovým ukazovateľom manažmentu a zamestnancov.

K týmto opatreniam treba prirátať tie, ktoré vieme priebežne plniť a budú si už vyžadovať aj financie.

Transformácia vonkajšieho a vnútorného osvetlenia na efektívnejšie LED svietidlá. Modernizácia starého vozového parku za modernejší s nižšou spotrebou. Zateplenie budov a výmenu vykurovacích zariadení za nové. Umiestnenie fotovoltiky na budovách a zariadeniach. Zavedenie softvérových riešení, ktoré budú sledovať efektivitu využívania majetku a budov spoločnosti.

Pred 45 rokmi, presnejšie 2. februára 1977 o 22.00 hod. východného štandartného času, sledovala väčšina populácie USA televízne zariadenia. Nie, do vesmíru neodštartovala žiadna raketa a neodvysielali sa záverečný diel niektorého z nekonečných seriálov. Na obrazovke bol americký prezident Jimmy Carter. Sedel pri horiacom kozube v knižnici Bieleho domu a vo svetri oznámil, že podpísal núdzovú energetickú legislatívu. Použil sveter na boj proti nízkym teplotám. Pochopil, že ak chce, aby sa občania, štátne inštitúcie a spoločnosť uskromnila, on sám musí ísť príkladom v týchto nepopulárnych opatreniach.

Prešlo skoro polstoročie a aj dnes nás čaká neľahký boj s úsporou energií. V boji nám dnes pomáha mnoho nových, inteligentných riešení a máme skúsenosti z predošlej doby. Tak, ako vtedy tomuto boju veril americký prezident, aj ja verím, že sa nám podarí vyhrať. A začať musíme od seba s jednoduchými riešeniami.

Jaroslav Kmeť

Jaroslav Kmeť

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  70x

Som momentálne v pozícií štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, manažér a manžel. Pomocou blogu by som vám rád prinášal informácie a úvahy z prostredia dopravy, bežného života a diskutoval o nich s vami. ❤ manželku Lenku, všetko živé, prírodu, nové technológie a beh Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu