
Prečo pravoslavní slávia Vianoce práve 6.januára? Pravoslávni totiž používajú v cirkvevnom živote pôvodný, teda juliánsky kalendár, ktorý bol neskôr nahradený kalendárom gregoriánskym.
(Gregoriánsky kalendár je nazvaný podľa pápeža Gregora XIII, ktorý 24.februára 1582 svojou bulou uskutočnil reformu dovtedy používaného juliánskeho kalendára. V súčasnosti je rozdiel medzi juliánskym a gregoriánskym kalendárom 13 dní.)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Gregori%C3%A1nsky_kalend%C3%A1r
Hoci dnes sa už mnohé farnosti prispôsobili väčšinovej spoločnosti, som veľmi rád, že mnohé farnosti ostali verné tradícii a slávia Vianoce stále podľa juliánskeho kalendára(6.januára podľa nášho kalendára), teda tak, ako ich slávili ich otcovia a dedovia.
Dodnes mám nezabudnuteľné spomienky na svoje detské časy, keď celá naša rodina tradične oslavovala pravoslávne Vianoce u mojich starých rodičov v dedinke Osadné.
http://www.pcoosadne.orthodox.sk/
Pre deti bolo milé už len to, že sme mohli sláviť Vianoce dvakrát v priebehu dvoch týždňov. Ale tieto Vianoce mali vždy inú atmosféru. Už len to, že sme ich slávili na dedine, kde sa držali rôzne tradície, bolo pre nás zaujímavým.
Umývanie sa v potoku pred štedrou večerou, aby sme boli po celý rok zdraví,
seno pod obrusom, slama pod stolom, keďže sa Ježiško narodil na sene a slame,
štyri nohy stola sa zvykli zväzovať reťazou, aby sa rodina nerozišla počas roka,
po večeri sa urobilo zo slamy povrieslo a zviazali sa všetky lyžice, s ktorými sa večeralo, aby sa kravy nerochádzali,
do žochtára sa dal kúsok každého jedla z večere a potom sa to donieslo krave, aby sa celý rok dobre dojila,
krížik s medom na čelo, aby sme boli po celý rok sladkí ako med
a mnoho ďalších.
Samostatnou kapitolou boli špeciálne štedrovečerné jedlá , hubová omáčka na kyslo s pečenými zemiakmi, strukovinová polievka, bobaľky, pirohy...
Pre deti , ale aj dospelých boli spestrením koledníci, Betlehemci, ktorí chodili z domu do domu, hrali betlehemské divadlo a spievali koledy.
Čo bolo pre nás deti veľmi dôležité, na pravoslávne Vianoce bolo stále množstvo snehu, zatiaľ čo klasické Vianoce boli a sú často na blate. Takže sme sa mohli stále do sýtosti vysánkovať a vyblázniť na snehu.
Aj preto všetko dnes rád spomínam na pravoslávne sviatky a som rád, že ešte aj dnes sa v mnohých rodinách na Slovensku oslavujú a tým sa zachováva tradícia.
Christos raždajetsa!
Všetkým želám pokojné a požehnané vianočné sviatky.