Jaroslav Lipták
Znova raz nematurujeme
Pomaly sa stáva pravidlom, že na Slovensku študenti záverečných ročníkov stredných škôl nematurujú. Nie z vlastnej viny. Rozhodlo tak za nich Ministerstvo školstva SR.
Minds are like parachutes. They only function when they are open. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené
Pomaly sa stáva pravidlom, že na Slovensku študenti záverečných ročníkov stredných škôl nematurujú. Nie z vlastnej viny. Rozhodlo tak za nich Ministerstvo školstva SR.
V dnešnej dobe je moderné „byť za slušné Slovensko“. Zo všetkých médií sa na človeka valí tento slogan. Dokonca aj keď otvoríte konzervu, vyskočí z nej: „Som za slušné Slovensko.“ Všetci sme dnes za slušné Slovensko.
Minulý týždeň sa mojej známej stala nepríjemná vec. Kráčajúc v podvečerných hodinách z obchodného centra bola oslovená žobrajúcim mužom, aby mu prispela drobnými.
Hoci je Ľudovít Kukorelli, významná osobnosť Slovenského národného povstania, rodákom z Oravy, jeho život je úzko spätý s východným Slovenskom. Svoju mladosť prežil v Košiciach, kde v roku 1932 úspešne ukončil reálne gymnázium (Gymnázium na Kováčskej 28). Po ukončení prezenčnej vojenskej služby pokračoval v kariére dôstojníka armády, stal sa letcom a pôsobil aj pri leteckom útvare v Prešove.
V tomto letnom čase sa opäť raz v našich médiách objavila téma zákazu nakupovania v nedeľu a počas štátnych sviatkov. Dokonca sa má na jeseň o tomto zákaze hlasovať v parlamente. Predkladatelia a priaznivci tohto zákazu argumentujú, že nedeľa a sviatky sú časom oddychu, ktorý majú ľudia stráviť s rodinou a nie nákupom v nákupných centrách resp. prácou v nákupných centrách a v obchodoch. Tieto argumenty sú silné a na prvý pohľad ľúbivé, no nemôžem sa s nimi na sto percent stotožniť. Prečo?
So súhlasom Tomáša Jurča zverejňujem rozhovor, ktorý poskytol pre Noviny Obchodnej akadémie, na svojom blogu: Po rozhovore s našim absolventom a olympionikom Tomášom Marcinkom Vám dnes prinášame rozhovor s ďalším naším úspešným absolventom, a zároveňa aj reprezentantom Slovenska na ZOH 2014 v Soči, Tomášom Jurčom, hokejistom Detroitu Red Wings.
V minulom týždni som pre Noviny Obchodnej akadémie urobil rozhovor s hokejistom HC Košice a reprezentantom Slovenska Tomášom Marcinkom. S Tomášovym súhlasom ho v plnom rozsahu uverejňujem aj na svojom blogu: Výnimočná situácia pre našu školu, dvaja absolventi Obchodnej akadémie Watsonova 61 Košice, Tomáš Marcinko a Tomáš Jurčo boli nominovaní do reprezentačného hokejového výberu Slovenska na ZOH 2014 v Soči. Dnes Vám prinášame rozhovor s jedným z nich, s hokejistom HC Košice, s Tomášom Marcinkom.
Patrím medzi ľudí, ktorí neradi menia svoje zvyklosti. Preto aj o zmene banky neuvažujem každý deň. Bol som klientom Tatrabanky dlhých 14 rokov. V podstate som bol so službami tejto banky spokojný. Páčilo sa mi, že banka bola progresívna v oblasti internetbankingu, páčil sa mi mladý a ochotný personál tejto banky. Hoci poplatky za vedenie účtu v tejto banke neboli nikdy nízke a poskytované úroky tejto banky patrili stále medzi najnižšie, na túto banku som si zvykol a neplánoval som jej zmenu.
Dovoľte, aby som Vám predstavil Veroniku Cmárovú, bronzovú medailistku z MS v kickoboxe, ktoré sa konali v decmbri 2013 v Turecku, a zároveň študentku 4.E triedy na Obchodnej akadémii Watsonova 61 v Košiciach. Veronoka poskytla krátky rozhovor pre Noviny Obchodnej akadémie a súhlasila s jeho zverejnením na blogu. Veronika je členkou Tatran Prešov Kickboxing klub Košice. Na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov, ktoré sa konali v septembri 2012 v Bratislave, obsadila v kategórii full contact junioriek do 65 kg v silnej konkurencii vynikajúcu druhú priečku. Jej ďalšími úspechmi sú štvrťfinále na Majstrovstvách Európy seniorov a dve tretie miesta v kategórii full contact a light contact na Svetových pohároch v Innsbrucku a Szegede. Veronika bola medzi nádejami v roku 2012 ocenená ako športová osobnosť Košíc.
Téma učebníc je na Slovensku živá v každom období. Raz učebnice chýbajú, potom nie sú reformné alebo kvalitné. Ako to teda s našimi učebnicami je? V lete som absolvoval študijný pobyt vo Walese, kde som mal možnosť oboznámiť sa aj s učebnicami, ktoré sa používajú v britských školách. Ako dopadlo ich porovnanie s našimi učebnicami?
V lete som mal možnosť stráviť 2 týždne na študijnom pobyte vo Walese. Dovoľte, aby som sa s Vami podelil o moje postrehy z tejto krajiny. Wales, alebo Cymru /kamri/ ako sa táto krajina nazýva vo waleskom jazyku, je asi najmenej známou časťou Veľkej Británie na Slovensku, no má mnoho spoločného so Slovenskom. Hornatý reliéf, približne podobná ľudnatosť krajiny, dlhoročný útlak obyvateľstva krajiny...
Príchodom leta sa na Hlavnej ulici v Košiciach vyrojili terasy, na ktorých si obyvatelia Košíc a návštevníci mesta môžu oddýchnuť, naobedovať sa alebo občerstviť sa zmrzlinou, nápojom. Je to príjemný spôsob oddychu v horúcich letných dňoch, ktorý dotvára kolorit centra európskeho hlavného mesta kultúry. Spolu s občerstvením môžu návštevníci Košíc pozorovať pulz centra mesta. Túto idylku však kazí jeden už dlhotrvajúci jav.
Nedávno sme si pripomenuli 70.výročie prvého bojového nasadenia 1.českoslovenkého armádneho zboru na východnom fronte pri ukrajinskej obci Sokolovo. Zatiaľ čo v Čechách si toto významné výročie náležite pripomenuli, Česká televízia pripravila rôzne dokumentárne a diskusné programy na túto tému, na Slovensku sme akoby na toto výročie úplne zabudli alebo sme si to výročie neosvojili.
Ktorý svet je lepší, ten barokový alebo ten súčasný? Túto otázku si kládli barokové postavy, ktoré zostúpili z obrazu v hre Petra Zvona Tanec nad plačom. Ktorý svet je lepší, ten pred rokom 1989 alebo ten súčasný? Túto otázku si kladú mnohí dnes. Na túto otázku je na prvý pohľad jednoduchá odpoveď. Ten súčasný. Máme slobodu slova, nemusíme sa podriaďovať jednej ideológii, môžeme cestovať, môžeme využívať výdobytky modernej techniky... . Ale...
Už dlhé roky som klientom Tatrabanky a vcelku som spokojný s ich službami. O to viac ma dokážu nepríjemne prekvapiť kroky banky, ktoré smerujú zjavne proti klientom banky. Stalo sa tak aj včera, keď som si otvoril internetbanking. Hneď po otvorení mi do očí udrel oznam o novom sadzobníku poplatkov, ktorý bude platiť od 31.marca 2013. V ňom bude jedna zásadná zmena oproti predošlému obdobiu, a to vyradenie služby zasielania mesačného výpisu z účtu papierovou formou z balíka služieb. Teda táto služba bude v prípade záujmu klienta spoplatnená navyše.
Dnes oslavujeme Medzinárodný deň študentstva. Poznajú však študenti (a nielen oni) dôvod, prečo sa tento deň vo svete pripomína ako sviatok študentov? Môj krátky prieskum z minulého roka svedčil o nevedomosti študentov stredných škôl v tomto smere. Zopár študentov si síce spomenulo na 17. november 1989, ale na 17. november 1939, od ktorého sa odvíja tento sviatok, si nespomenul nikto. Pripomeňme si teda, čo sa stalo pred 73 rokmi.
Nedávno som si prečítal zaujímavý článok o tom, ako sa vo Veľkej Británii vyrovnávajú s prílivom imigrantov z celého sveta a tým aj so vzdelávaním ich maloletých detí, ktoré neovládajú angličtinu na takej úrovni, aby sa mohli rovnocenne vzdelávať s miestnymi deťmi. S cieľom lepšej budúcej integrácie ponúkajú týmto deťom v počiatočnom štádiu vzdelávanie v ich materinskom jazyku. Takto majú spočiatku 80% vyučovacích hodín v ich materinskom jazyku a len 20% v anglickom jazyku. Keď deti pokročia v používaní angličtiny, tento pomer sa v krátkej dobe otočí v prospech angličtiny. Potom je možná bezproblémová integrácia medzi deti väčšinového obyvateľstva. Tento projekt má za cieľ nedopustiť, aby deti imigrantov nemohli rozvíjať svoj talent v prírodných vedách alebo v iných predmetoch len kvôli slabej znalosti angličtiny. Samozrejme, tento projekt predpokladá vzdelávanie sa pedagógov v jazykoch imigrantských skupín.
Nedávno som si vypočul argumentáciu vodárenskej spoločnosti, v ktorej vysvetľuje zvyšovanie platieb za vodné a stočné pre domácnosti. Tá argumentácia je dosť absurdná. Dôvodom podľa vodární je postupné znižovanie spotreby vody v domácnostiach. Spomínate si, ako pred pár rokmi vodárne radili spotrebiteľom ako znižovať spotrebu vody a tým ušetriť?
V súčasnosti, keď téma hospodárskej krízy je témou dňa, sa dennodenne stretávame s komentármi a analýzami na túto tému. Erudovaní odborníci radia, ako prežiť krízu bez veľkých škôd. Nedávno som čítal krásny príspevok známeho podnikateľa Tomáša Baťu, v ktorom reaguje na príčiny krízy, ale aj východiská z krízy. Samozrejme, Tomáš Baťa reaguje na krízu v 30.rokoch 20.storočia, ale jeho reakcia je nadčasová a nastavuje zrkadlo aj dnešnej dobe. Posúďte sami.
Práve som dočítal článok v denníku Sme, ktorý rieši problém ako „umravniť zlé deti". Zaujalo ma zistenie, že v dnešnej slovenskej škole má učiteľ podľa predpisov len minimálne prostriedky na to, ako riešiť nevhodné správanie žiakov na vyučovacej hodine.