Nemyslím si, že všetky staré učebnice, ktoré boli vydané v čase socializmu, sú zlé. Mnohé boli napísané jednoduchším spôsobom, zrozumiteľnejšie ako tie dnešné a dajú sa použiť aj v dnes ( učebnice matematiky ... ). No väčšina z nich je už dnes svojím obsahom prežitkom.
Spomínaná učebnica SLOVENSKÉHO JAZYKA nebola podľa môjho názoru ani v čase vydania excelentnou učebnicou a mala dosť chýb. Po zmene spoločenských pomerov sa však stala absolútne nevhodnou.
Medzi vzorovými ukážkami slohových prác nie je problémom nájsť prácu vychádzajúcu z prejavu Gustáva Husáka na XVI. zjazde KSČ.
Pri tematickom celku Administratívny štýl učebnica radí študentom uzavrieť formálny úradný list pozdravom „Svetu mier!, Za trvalý mier! Česť práci!"

Skúste napísať reklamáciu a uzavrite ho takýmto pozdravom. Nehovoriac o tom, že zatiaľ čo my starší sa nad týmito pozdravmi len pousmejeme a zaspomíname si, dnešným študentom tieto frázy nehovoria už vôbec nič. Preto by sa mohlo pokojne stať, že ovplyvnení učebnicou by tieto pozdravy mohli celkom vážne a bez recesie použiť aj v reálnom živote.
Ďalšou čerešničkou je učivo - Socialistický záväzok a Životopis, kde nás učia, ako netreba zabudnúť spomenúť pôvod rodičov a členstvo v komunistickej strane.
Podobných skamenelín je tam neúrekom ( učia nás ako písať telegram, hoci dnes už forma telegramov ani neexistuje... ).
Je teda fakt na zamyslenie, či takáto učebnica vôbec ešte plní svoju funkciu a či nie je lepšie ju zahodiť a učiť bez učebnice. Asi áno, lebo pre samotných učiteľov je dosť pracné a náročné povyberať z takejto učebnice časti, ktoré by ešte boli použiteľné.
Prednedávnom po dlhých rokoch konečne vyšla nová učebnica slovenského jazyka pre stredné školy. Prečo však nové učebnic nemajú mnohé školy? Nevedno. Pravdepodobne finančné problémy im nedovoľujú zabezpečiť ich.
Je smutné, že Ministerstvu školstva SR nevadí a dlhé roky nevadilo, z akých učebníc sa naši študenti, naše deti, učia svoj materinský jazyk. Keby aj naši predkovia boli takí nezodpovední ( alebo neschopní? ) ako súčasní úradníci na ministerstve, tak by sa deti na Slovensku v medzivojnovej ČSR ešte v roku 1936 ( 18 rokov po vzniku ČSR ) učili z uhorských učebníc.