Prečo je Slovák o 16 rokov skôr chorý ako Švéd

Ako si predstavujete svoju starobu? Temer bezcieľne blúdenie nemocnicami, či nekonečné ničnerobenie v starobinci? To je predstava ako z katastrofického filmu. Alebo zo súčasnosti u nás?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Starneme, nie je to len štatistický fakt. Optimisticky vyzerá fakt, že sa predlžuje vek, dokedy žijeme. Lenže vek dožitia a vek života v plnom zdraví sa líši. Medicína nám totiž nepredlžuje zdravie a mladosť, medicína nám predlžuje starobu a schopnosť žiť s chorobami..

Dôležitejší ako vek dožitia je vek života v plnom zdraví. Volá sa to index kvality života, (Healty life years), zostavuje ho OECD a ten ukazuje, dokedy je človek v krajine zdravý a kedy je už chorý. U nás sa toto číslo pohybuje na úrovni približne 57 rokov. Slovensko je na predposlednom mieste medzi ženami a štvrtom od konca medzi mužmi (za nami sú len pobaltské krajiny). Pre zaujímavosť, priemer OECD je 64 rokov a najvyšší index dožitia v zdraví má Švédsko 73 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preložené do ľudskej reči, priemerný obyvateľ Švédska žije zdravší, kvalitnejší život o 16 rokov dlhšie, ako priemerný Slovák.

Život v zdraví znamená, že nemáte pred sebou pri raňajkách hŕbku tabletiek. Že nechodíte po diabetológoch, kardiológoch a ďalších špecialistoch. Áno, znamená to aj zdravšie potraviny, ktoré si vyberáte z ponuky, viac pohybu, lepšiu preventívnu starostlivosť. A zo strany štátu či komunikácie s verejnosťou viac osvetových programov zameraných nie na „propagáciu chorôb“, ale na prevenciu a zdravie. Môžeme sa od Švédska veľa učiť.

Štát nemôže kontrolovať, čo máme na tanieri, či sa hýbeme. Problém s nemocnicami a lekármi – ich nedostatkom a úrovňou – je aj v tom, že chodíme a musíme k nim chodiť aj preto, že sme o 16 rokov skôr chorí, ako Švédi. Nemáme dosť lekárov, lebo ich my, pacienti, občania, potrebujeme viac. Nestaráme sa tak o svoje zdravie a radšej hľadáme zázračné riešenie v pilulke, než vo vlastnom postoji k životu. Mimochodom, na Slovensku sme v spotrebe liekov na hlavu na popredných svetových priečkach.

SkryťVypnúť reklamu

My všetci v určitom veku života, si zaslúžime mať adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Boli by sme boli veľmi radi, ak by sme ju mohli ponúkať ľuďom, ktorí sú už vo veku dôchodcov. Ale tie aktívne roky života, tie si musíme vziať do rúk my sami. Prevencia nie je iba slovo, je to náš prístup k životu

Jaroslav Ridoško

Jaroslav Ridoško

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

MUDr. Jaroslav Ridoško, PhD., MBA. Som traumatológ a chirurg. Od konca svojich lekárskych štúdií pôsobím vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Úzko spolupracujem s hokejistami Dukly Trenčín a poznám mnohé ich zranenia. Svoje vedomosti odovzdávam aj študentom na Univerzite A. Dubčeka. V posledných voľbách som kandidoval za SNS a to, že moje kroky povedú na post štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR som prijal s rešpektom i nádejou, že budem môcť nášmu zdravotníctvu pomôcť. Mojou víziou je, aby naše nemocnice boli priateľské k pacientom. Aby to boli také zdravotnícke zariadenia, kde nielen liečia rany, ale aj pomáhajú človeku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu