Zdravotníctvo nie je bezplatné

Komu patrí starostlivosť o zdravie? Je naše zdravie vecou lekára, alebo spoločnosti či nebodaj politiky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V našej Ústave SR sa zdravotníctve dotýka článok č. 40. Nie je rozsiahly, má dve vety: „Každý má právo na ochranu zdravia. Na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon.“

V druhej vete ústavy je použitý prívlastok „bezplatná“, na ktorý sa často a radi odvolávame ako na veľkú vymoženosť. To slovíčko je lákavé, ale nie pravdivé, dokonca v samotnej vete v Ústave SR je tak trochu rozpor, pretože bezplatnosť nie je bezpodmienečná, ale obsahuje podmienku: „na základe zdravotného poistenia“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každoročne sa opakuje situácia, keď zdravotné poisťovne a lekári diskutujú – niekedy vášnivejšie, dokonca aj cez médiá, niekedy neviditeľne o tom, akú cenu majú zdravotnícke výkony a koľko budú poisťovne lekárom za ich úkony platiť.

Pri týchto diskusiách sa pravidelne vynára otázka hlbšieho zmyslu: akú cenu má zdravie. Pre jednotlivca i pre spoločnosť. Dá sa vyčísliť?

Nech sú príčiny ochorenia každého z nás akékoľvek – úraz, chronická choroba či banálna viróza – nie sme chorí len sami pre seba, ale dochádza aj k ovplyvňovaniu nášho sociálneho okolia. Ako chorí hľadáme a potrebujeme pomoc – a tá pomoc je inštitucionalizovaná práve v medicíne. A za túto pomoc platíme účasťou v zdravotnom poistení.

SkryťVypnúť reklamu

Naša moderná medicína nie je obchod, ale nie je to bezplatná služba. Je založená na hlbokých etických princípoch pomoci ľuďom, ktorí pomoc aktuálne potrebujú a solidárnych príspevkoch tých, ktorí prispievať môžu.

Zdravotnícku pomoc, ten konkrétny výkon, ošetrenie, operáciu, starostlivosť, potrebujeme oceniť. Je to mechanizmus, v ktorom profesionáli poskytujú služby všetkým občanom za odplatu zo zdravotného poistenia.

Tú etickú stránku, pomoc konkrétnemu pacientovi a jeho zdraviu však musíme mať na pamäti ako lekári, ktorí chcú pomáhať. Zdravotnícky výkon sa oceniť dá, ale starostlivosť o pacienta je vecou prístupu.

Jaroslav Ridoško

Jaroslav Ridoško

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

MUDr. Jaroslav Ridoško, PhD., MBA. Som traumatológ a chirurg. Od konca svojich lekárskych štúdií pôsobím vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Úzko spolupracujem s hokejistami Dukly Trenčín a poznám mnohé ich zranenia. Svoje vedomosti odovzdávam aj študentom na Univerzite A. Dubčeka. V posledných voľbách som kandidoval za SNS a to, že moje kroky povedú na post štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR som prijal s rešpektom i nádejou, že budem môcť nášmu zdravotníctvu pomôcť. Mojou víziou je, aby naše nemocnice boli priateľské k pacientom. Aby to boli také zdravotnícke zariadenia, kde nielen liečia rany, ale aj pomáhajú človeku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu