Turistická sezóna sa topí

Po kríze a povodni nám hrozí ďalšia pohroma. Turistická sezóna sa doslova utopila. To spôsobí iba ďalšie zhoršenie hospodárskej krízy na Slovensku. Povodne výrazne zasiahli aj do prevádzky v Krásnohorskej jaskyni Aj tých málo klientov, čo chceli do jaskyne prísť, sme museli odrieknuť kvôli vysokej vode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Jedným z hlavných stredísk turistického ruchu na území Slovenského krasu je hrad Krásna Hôrka. Tu sa dá veľmi dobre monitorovať, ako sa rozbieha turistická sezóna a urobiť aj pomerne kvalifikovaný odhad, ako sezóna dopadne. Zatiaľ to vyzerá tak, že áut je na parkovisku v priemere iba polovica v porovnaní s minulým rokom. Jednoznačne dominujú domáci slovenskí turisti. Bratislava, Nové Zámky, Košice, Košice okolie, Dunajská Streda...

Ešte pred 3 rokmi tvorili poľskí turisti okolo 30 % návštevnosti Krásnohorskej jaskyne. Keď sme nemali nikoho rezervovaného na vstup do jaskyne, vždy sme sa utešovali, že prídu Poliaci a zachránia nás. A naozaj prišli. Za posledné dni sa mi nepodarilo zastihnúť ani jedno poľské auto pod hradom. Maďarskí turisti dávnejšie (pred 4 - 5 rokmi) tvorili až polovicu turistického ruchu v tejto prihraničnej oblasti. Výhodou je, že sa všade bez problémov dohovorili. Pre nás neboli až takí významní. Členitá jaskyňa zrejme nie je pusta. Zaujímavým javom bol ale vysoký mimosezónny podiel maďarských turistov na návštevnosti jaskyne. Tu som presvedčený, že prudký pokles podielu maďarských turistov majú na svedomí aj politici na obidvoch stranách hranice. Mal by im tú škodu niekto zosobniť. Českých turistov bolo začiatkom júla pomerne dosť. Spôsobili to však sviatky. Po sviatkoch tento zázrak skončil.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyzerá to s nami všetkými, ktorí žijú z turistiky, veľmi zle. Pokles môže byť až 50 percentný. Znamená to výpadok príjmov pre nás a daní pre štát. Štát by s tým teda mal asi niečo robiť. Máme novú vládu, vrhnime sa na ňu. Môžeme ako Gréci vyraziť do ulíc a snažiť sa prispieť k zlepšeniu situácie jej zhoršením.

Čo by sme však mali naozaj robiť, je: uvedomiť si, že táto povodeň sa týka nás všetkých. Aj tých, ktorí vodu v pivnici nemali. Týka sa nás rovnako poľská, maďarská aj česká povodeň. Sme v nej všetci namočení až po krk. A tak počítam škody, ktoré mi od začiatku roka vznikli. Vychádza to pre mňa na desivých viac ako 5000 EUR. Je to však bagateľ v porovnaní s tými, čo sa im rozpadol dom, aj v porovnaní so škodami, ktoré mi ešte hrozia. Nenapadá mi lepšie riešenie, ako prispieť na konto pomoci postihnutých povodňami. Mali by sme to urobiť všetci, ktorí sme na tom aspoň o trochu lepšie ako tí z Malčíc alebo Nižnej Myšle. Štát by nám mohol tých 100 EUR aspoň odčítať zo základu dane.

Jaroslav Stankovič

Jaroslav Stankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som starý blázon, ktorý si zo záľuby urobil profesiu a z jaskyniara sa stal správcom Krásnohorskej jaskyne. Zoznam autorových rubrík:  Silné zážitkyJaskyneNávštevníciO dobrých kniháchRadzimVenezuelaRožňavské cyklotrasySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu