Nechte knih přijít ke mně

Projekt Slovenskej televízie „Moja naj kniha" vyvolal rozporuplné reakcie. Či už po stránke formálnej alebo obsahovej. Ľudia sa na reláciu tešili a každý asi očakával, že práve jeho naj kniha musí byť aspoň v top 25. Primeranejšie bolo očakávať, že nejaká z jeho top 25 sa v top 25 Slovákov ocitne, a to sa asi väčšine aj splnilo. Preto by som na tejto úrovni celú reláciu ukončil a nepokračoval ďalej. Je totiž málo pravdepodobné, že v top 10 sa dosiahne taký uspokojivý výsledok ako v top 25. Ešte lepšie by bolo bývalo skončiť pri top 100.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tiež som sa na túto reláciu tešil. Postupne som však svoje očakávania zmenšoval až k bodu, kedy som si uvedomil (v súlade s názorom mnohých ďalších čitateľov), že je to len akýsi marketingový sociologický prieskum. Takýto názor sa často objavoval aj v diskusiách k príspevkom na blog.sme. Druhá skupina reakcií bola o tom, že je to hlúposť, lebo každý má svoje top knihy, ktoré sú preňho dôležité. Z toho mi vyplynulo, že ďaleko zaujímavejší projekt by bol mojich 100 najmilovanejších kníh. Navyše, tento projekt má už tak povediac licencovaný formát podobne ako „Superstar". Toto by som nemal pustiť na internet. Jorge Luis sa bude asi v hrobe obracať. Práve J. L. Borges v roku 1985 začal pracovať na projekte („formáte") „Osobná knižnica", v ktorej sa malo objaviť približne 100 kníh, ktoré čítal pre radosť a chcel sa formou krátkeho popisu podeliť o svoje emócie aj s ostatnými čitateľmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Knihy sú Borgesovým svetom rovnako ako svetom Václava Cíleka. O tomto spoločnom svete napísal V. Cílek knihu, ktorú trochu zavádzajúco nazval „Borgesov svet". V úvode tejto knihy prirovnáva čitateľa k rybárovi, ktorý loví v obrovskom mori kníh a holt něco mu tam uvízlo. Funguje tu akýsi náhodný výber (nie všetko je povinná literatúra a knižný marketing). To, že tento výber nie je celkom náhodný (funguje tu tajemný zákon volby a sympatie), môže podľa Cíleka potvrdiť, ak navštívite doma nejakého náhodného známeho a zistíte, že má v knižnici takmer tie isté knihy ako vy. Vznikne pri tom veľmi silná emócia, ktorá vás posunie ďalej nielen ako čitateľa dobrých kníh. Pokiaľ však nemáte toľko náhodných známych ako Cílek, môže to byť emócia ojedinelá. Dvoch takýchto náhodných známych ste práve stretli. Stačí už iba zájsť ku nim domov.

SkryťVypnúť reklamu

Borges aj Cílek píšu/písali dobré knihy, aj keď určite nie všetci si to myslia. Môžete začať tu, ak ste už nezačali. Pre nás čitateľov je dôležitejšie, že sú to citliví a vděční čtenáři, ktorí dovolia dobrým knihám prísť k nám a obohatia tak výber našich najmilovanejších kníh oveľa lepšie, ako nejaký sociologický televízny prieskum. Veď číst dobré knihy je velké štěstí.

Jaroslav Stankovič

Jaroslav Stankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Som starý blázon, ktorý si zo záľuby urobil profesiu a z jaskyniara sa stal správcom Krásnohorskej jaskyne. Zoznam autorových rubrík:  Silné zážitkyJaskyneNávštevníciO dobrých kniháchRadzimVenezuelaRožňavské cyklotrasySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu