V prvom rade by som sa zamyslel nad rozsahom - 57 strán súčasného Zákonníka prečíta málokto. A keď vezmeme do úvahy ten slabý dej, málo postáv (navyše s nevyjasnenými vzťahmi), zistíme, že ide o dielo s vysokými nárokmi na pozornosť čitateľa, ale s nízkou literárnou hodnotou. Vzhľadom na tieto problémy by som navrhoval
1. Zákonník práce zveršovať. Stane sa tým nielen údernejší, ale aj ľahším na zapamätanie. Príklad:
Zákonník práce, Základné zásady, článok 1:
Fyzické osoby majú právo
pracovať a jedávať zdravo.
Môžu si vybrať povolanie -
tento zákon im dáva povolenie.
Nikto nesmie byť diskriminovaný,
či Aziat, či černoch z Ghany.
Ak prácu dať nechcú, nesmie byť dôvod
viera či národný pôvod.
Dokonca aj tá vec je vylúčená,
že prácu nezískaš, lebo si žena.
atď.
2. Zveršovaný Zákonník práce by bolo vhodné prizdobiť ornamentami . Každý paragraf by sa mal začínať prvým ozdobným písmenom, pričom na pozadí písmenka by mohla byť karikatúra predsedu vlády.
3. Pre oživenie by som navrhoval zveršovaný text tu a tam doplniť aj epickým dejom , ktorý by vysvetľoval situáciu pre aplikovanie príslušného paragrafu. Elektronická verzia Zákonníka by mohla dokonca obsahovať zohraté scénky. Napr. k práci nadčas:
Zamestnanec: Šéfko, mohol by som tento týždeň ostať v práci dlhšie?
Zamestnávateľ: To hádam nie - ďalší týždeň chcete robiť nadčasy?
Zamestnanec: Keď mňa tá práca tak baví.
Zamestnávateľ: Lenže § 97 v odseku 6 jasne hovorí, že práca nadčas nesmie presiahnuť 8 hodín týždenne v období 4 mesiacoch po sebe nasledujúcich!
Zamestnanec: Áno, ale je tam aj dodatok, ktorý dáva možnosť, že sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom inak.
(Zamestnanec a zamestnávateľ si potrasú rukami, vytvoria pár a radostne si zatancujú.)
4. Zákonník práce je na niektorých miestach nedotiahnutý. Napr. v § 97 odsek 10 sa píše, že "Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas ... v rozsahu najviac 250 hodín.". Tu by som doplnil, že zamestnávateľ môže "z veľmi vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas v rozsahu najviac 400 hodín, zo skutočne veľmi vážnych dôvodov na 500 hodín a z mimoriadne skutočne veľmi vážnych dôvodov môže zamestnávateľ požiadať zamestnanca, aby ani nechodil domov."
5. Zákonník práce celkovo pôsobí pochmúrnym dojmom - hovorí len o povinnostiach, právach a nárokoch. Úplne sa z neho vytratil ľudský rozmer - verte či nie, slová ako "radosť" či dokonca "láska" v ňom nenájdete. Myslím si, že množstvo pochmúrnych a nepekne formulovaných nariadení by mohlo opustiť tento Zákonník, ak by sme ho naplnili ľudským obsahom. Preto navrhujem prvé tri paragrafy formulovať takto:
§1 Zamestnanec permanentne pociťuje radosť z práce
§2 Zamestnávateľ miluje svojich podriadených ako seba samého
§3 Nespreneveríš!
Keďže vláda nemá jasnú predstavu o tom, ako by mal Zákonník práce vyzerať, som rád, že som mohol aj ja prispieť svojou troškou do mlyna. Dúfam, že moje návrhy na zmenu nebudú mať tak nepriaznivé dopady na zamestnanosť a ekonomiku ako tie, ktoré som si doteraz prečítal v dennej tlači.