Zdeno Jašek
Desaťklišové fantasy
Prečítal som si desať klišé, ktorým by sa mal autor pri písaní fantasy vyhnúť. Všetky som ich použil pri písaní tejto poviedky. Predkladám vám to najhoršie, čo žáner fantasy ponúka.
Mám 40 rokov, ale tento údaj sa každoročne mení. Mám dve deti, čo sa už 6 rokov nezmenilo a pri troche šťastia sa to už ani nezmení. A mám zmysel pre humor, čo sa však mení aj viackrát za deň. Zoznam autorových rubrík: Rozprávka, Politika, Veda, Moje neuveriteľné príhody, Súkromné, Nezaradené
Prečítal som si desať klišé, ktorým by sa mal autor pri písaní fantasy vyhnúť. Všetky som ich použil pri písaní tejto poviedky. Predkladám vám to najhoršie, čo žáner fantasy ponúka.
Ľudovít Štúr treskol dverami a už z chodby bolo počuť jeho národno-buditeľský hlas: Mali ste vydať Krátku mluvnicu slovenskú s jednoduchou a jasnou gramatikou! Ktorý somár vymyslel to tvrdé y?
Ešte pár zaujímavostí z mojej služobnej cesty v hlavnom meste Utahu: v Salt Lake City (SLC). No a aj ukončenie môjho dlhého líčenia udalostí, ktoré ma v Amerike postretli.
Toto je tretia časť môjho rozprávania o služobnom výlete do SŠA (pardón: USA). Ak ste si neprečítali prvé dve, prišli ste o veľa, ale dá sa to ešte zachrániť - dole som umiestnil na ne odkazy.
Ak ste nečítali môj prvý článok "V divočine Ameriky: Washington D.C.", nečítajte ani tento druhý. Jednak Vám budú unikať súvislosti, druhak tým porušíte peknú tradíciu, ktorú ste začali budovať neprečítaním prvého článku. Ak by ste predsa len chceli túto nezmyselnú tradíciu zrušiť, prikladám link na prvý článok - prefíkane až na koniec tohto článku.
Bol som v divočine Ameriky. Žiaden prales, žiadna púšť ani náhorná plošina. Tou divočinou bol Washington, New York, Boston, Connecticut a Hartford. A kedysi predtým aj Salt Lake City v Utahu. Všade samá civilizácia, ale pre mňa: divočina.
Je lepšie čakať na to, aby sme sa mohli zasmiať naposledy, alebo je lepšie smiať sa priebežne, aj keď tým riskujeme, že sa nebudeme smiať najlepšie? Prečo by sme sa najlepšie mali smiať iba naposledy? Aká stratégia smiania sa je najlepšia? Naši predkovia nám zanechali veľký hlavolam v prísloví "Kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie". Vždy totiž hrozí, že kto sa smeje naposledy, ten o chvíľu zomrie.
Určite mnohým z vás vŕta v hlave otázka, prečo nie je Petržalka - moderné sídlisko Bratislavy - vybudovaná v tradičnej štvorcovej sieti kolmých ulíc, ale ako spleť zákrut, odbočiek, cestných U-čiek či S-iek. Dôvod je doslova šokujúci: Petržalku navrhovali mimozemšťania!
Doteraz neznáma softvérová firma Paichel-Muchlas z Indie uvoľnila do testov nový antivírový softvérový produkt, ktorý je založený na princípoch homeopatie. Vedúci vývoja a súčasne aj autor tejto originálnej myšlienky Odrbajagar Doveryhodaj vysvetľuje: V Indii je veľmi rozvinutý spôsob liečby akýchkoľvek - a teda aj vírusových - ochorení pomocou homeopatie. Mňa len napadlo využiť princípy tejto liečby pri liečení vírusmi infikovaných počítačov.