
Je to zvláštny stav, ba až nezvyčajná situácia. Máme v nej sklon hľadať vínika, hľadať obeť. V pohodlí našich domovov čítame správy opisujúce, ako takí istí ľudia ako my, prežili dnešný deň. Len o pár stoviek kilometrov ďalej. Tam, kde sa bojuje.
V diskusiách pod správami čítame živé polemiky o tom, kto je za čo zodpovední a čo si zaslúži. Zlí sú Rusi i Ukrajinci, nacionalisti i separatisti, svetové mocnosti či tajné sprisahania.
Ale Ukrajina nie sú len separatisti či zastánci jednotnej Ukrajiny. Nie sú to len vojaci a politici so svojimi prejavmi a víziami. Sú to aj matky s deťmi, starci, zaľúbení pubertiaci, ktorí chcú žiť svoje každodenné životy.
Život ohrozuje aj vysoký krvný tlak
Mnohí z nich museli opustiť svoje domovy a dnes, v stave nezvyčajného prímeria, by sa mali vrátiť do vyľudených miest. Do zničených domov. Z mnohých domov sú len ruiny, zničené sú najmä strechy a ľudí nie je kde ubytovať. Nefunguje elektrina, plyn ani voda. Teploty na východe Ukrajiny pritom klesajú v zime až na mínus dvadsať stupňov.
Na území skolabovala štátna správa. V dobe pokročilej zdravotnej starostlivosti ostali ľudia bez liekov. Život neohrozujú exotické nákazy, ale obyčajný vysoký krvný tlak či cukrovka.
Človek v ohrození pomáha
Na Ukrajinu v súčasnosti prichádza pomoc z rôznych strán. Jednou z mnohých organizácií po celom svete, ktorým situácia na Ukrajine nie je ľahostajná, je aj slovenské združenie Človek v ohrození. Aktuálne rozbieha spoluprácu s ukrajinskou občianskou iniciatívou Vostok-SOS. Tá sa sformovala na jar tohto roku v Luhansku. Kvôli vysokému riziku bola nútená presunúť svoju centrálu do Kyjeva. Zameriava sa na pomoc vo východnej časti Ukrajiny, prispôsobuje svoju činnosť aktuálnym potrebám. Pomáha tým, ktorí opustili oblasť ATO, dostať sa z nebezpečných oblastí, nájsť úkryt. Poskytuje právnu, humanitárnu, ale aj psychologickú pomoc. Rovnako napomáha tým, ktorí sa chcú vrátiť do vysídlených miest.
Jednou z diskusií festivalu bude aj Diskusia Café Európa na tému „Ukrajina sa nás týka“. Diskutovať budú analytik Alexander Duleba, fotograf Michal Burza, politológ Grigorij Mesežnikov a ukrajinská občianska aktivistka Viktoriya Solonitsyna. Diskusia sa koná v piatok 21.11.2014 o 18:30 v KC Dunaj.
Diváci festivalu tiež môžu v priebehu festivalu na všetkých festivalových miestach prispieť do zbierky Človeka v ohrození SOS Ukrajina.
Katarína Šiborová (Autorka je dobrovoľnníčka festivalu Jeden svet)