Monopol na slnko

Keď som bola mladšia, trávila som celé letá na záhrade pod slnkom. Dnes to už možné nebude. Monopol na slnko si totiž založil sused.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Predchádzalo tomu dlhé obdobie búrania, ktoré sme sledovali s nemým úžasom. Namiesto spevu vtákov som sa každé ráno budila na vŕtanie vŕtačkou cez stenu rovno do hlavy. Za niekoľko mesiacov vyrástlo na malom pozemku, kde stál predtým drobný jednopodlažný domček, domisko ako hora. Sedem metrová stena, ktorá zaclonila akýkoľvek prívod svetla do mojich okien. Lokálny múr nárekov pre moju mamu. Silný podnet k odsťahovaniu sa pre mňa.

Nepochopiteľné sú na tomto prípade dve veci. Ako môže architekt so zdravým rozumom postaviť na minimálnom pozemku takú koncepčne nevyhovujúcu stavbu, ktorá absolútne nekorešponduje s okolím? Viem, že bohatí ľudia majú radi veľké monumenty a ochotne vymenia záhradu za garáž, ale načo je dvom mladým ľuďom niekoľkopodlažná nehnuteľnosť? Dúfam, že našu ulicu oživia aspoň kŕdľom detí. Vošiel by sem celý detský domov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhá nepohopiteľná vec je, ako si moji rodičia mohli v stavebnom povolení nevšimnúť, že im pod nosom (resp. nad nosom) plánujú postaviť palác?

Na Slovensku dokonca exituje právo na slnko a denné svetlo, koré čerpá z rímskeho práva. Už pradávno teda vedeli, že človek potrebuje mať vo svojom dome svetlo, aby počas dňa nespal a neprišiel o všetky zdroje vitamínu D (toť už môj vlastný výklad ). Dnes sa na to mnohokrát nedbá, a namiesto žmúrenia do slnka si ľudia nakúkajú do okien alebo, čo je ešte horšie, jedni pozerajú na chrbát druhým. „Je potrebné uvedomiť si, že vysoké budovy tienia oblohu v širokom okolí. V systéme, keď sa má stavať podľa „práva na svetlo“ možno v prípadoch postavenia veľmi vysokých budov na malých pozemkoch často hovoriť doslova o krádeži oblohy resp. svetla pre ostatných,“ píše Jozef Hraška z Katedry konštrukcií pozemných stavieb STU v BA v časopise Fyzikálne faktory prostredia. (tiež som nevedela, že taký je.)

SkryťVypnúť reklamu

Tak kradnúť sa už dá aj obloha. Divná doba. Zdá sa, že tento prípad opäť potvrdzuje isté stereotypy o Slovákoch – že si hrabeme len na svojom piesočku a vôbec nepozeráme za plot, a že hasíme až vtedy, keď už oheň vypálil polovicu dediny.

Nás už aspoň nebude páliť. To slnko.

Obrázok blogu
Eva Ježovičová

Eva Ježovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  84
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som, kto som, píšem, keď nemôžem hovoriť a hovorím, keď nemám pero.O joge, meditácii, cestovaní a myslení píšem aj tu:www.perfectlimperfect.com Zoznam autorových rubrík:  Meditácia a jógaKvázy prózaNa cestáchAktuálne témyVidené a počutéKvázy poéziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu