5% pre komunitu? Pošleme sami sebe

Pred rokom som na tomto mieste písal o svojom rozčarovaní zo smerovania domény SK po jej predaji. Dnes sa pozrieme na to, akým spôsobom boli podporované komunitné projekty, ktoré má SK-NIC povinnosť financovať z 5% svojich tržieb.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Doména .SK bola predaná firme CentralNic
Doména .SK bola predaná firme CentralNic 

Bývalý podpredseda vlády Peter Pellegrini umožnil predaj domény .SK do zahraničia spoločnosti CentralNic. Urobil tak napriek jasnému nesúhlasu slovenskej internetovej komunity a petícii NašaDoména.sk. Vo svojom blogu som sa zameral na rôzne témy, ale jednu doležitú som preskočil; polemiku ohľadom finančného odvodu 5%, ktorý má SK-NIC dávať na podporu internetovej komunity.

Nechcel som v mojom už dosť zúfalom blogu spomínať ďalšiu negativitu. Tiež som mal pocit, že štátni úradníci si zaslúžia šancu vykonať správnu vec. Bohužiaľ túto šancu premrhali.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čo ide?

Podľa zmluvy so štátom, musí spoločnosť SK-NIC odvádzať 5% svojich tržieb (podotýkam tržieb, nie ziskov) do špeciálneho fondu a z toho podporovať projekty v záujme slovenskej internetovej komunity. Ak ste si niekedy zaregistrovali doménu .SK, pravdepodobne ste za to platili svojmu registrátorovi. Ten zase zaplatil firme SK-NIC. Následne mal SK-NIC pomocou 5% svojich tržieb podporovať komunitné projekty.

V minulosti si s týmito peniazmi SK-NIC robil čo chcel. Podporovali projekty, ktoré sami uznali za vhodné. Najvačší balík peňazí išiel do projektu ĽudiaĽuďom.sk. Je to online systém darovania a pomáhania. Význam a zmysel pomáhania ľuďom v núdzi samozrejme nespochybňujem. Bohužiaľ platforma ĽudiaĽuďom.sk bola prevádzkovaná neziskovou organizáciou, ktorú zakladali rovnakí akcionári akých mal SK-NIC. Čiže si de facto posielali peniaze určené na podporu komunity sami sebe.

To je pochopiteľne dosť podozrivé a ozývali sa aj hlasy, že doslova nehorázne. Aj toto bol jeden z dôvodov prečo sme sa snažili petíciou NašaDoména.sk zmeniť spôsob spravovania domény .SK a zvýšiť jej transparentnosť tak, aby sa takéto či podobné zlyhania už viac nestávali.

Čerešničkou na skysnutej torte je, že tieto komunitné projekty má schvaľovať štát. Pôvodne Ministerstvo financií a od roku 2016 prešla agenda národnej domény .SK pod Úrad podpredesedu vlády pre investície a informatizáciu. Aké projekty boli v minulosti podporované a či boli aj naozaj formálne schválené sa už presne nedozvieme. Príslušné dokumenty vraj neexistujú. Hľadali sa intenzívne na oboch úradoch. Vraj sa našli niekde v pivnici alebo v garáži, ale potom že nie. No proste groteska, ktorá nemala žiadne riešenie. A tak tento problém z minulosti odniesol čas do stratena.

Skryť Vypnúť reklamu

Neschválené projekty

Čo do stratena íst nemohlo boli projekty od roku 2013, ktoré SK-NIC financoval zo svojich zdrojov a teraz žiada ich dodatočné schválenie a preplatenie. Ide o balík v celkovej sume cca 800,000 EUR. O príčinách neschválenia nie je nutné veľmi špekulovať. Doména .SK zažila dramatický rok 2017, počas ktorého sa veľmi intenzívne diskutovalo o jej budúcnosti a ďalšom smerovaní. Diskusiu ukončil podpredseda vlády Pellegrini podpisom nevypovedateľnej zmluvy, čo nasrdilo slovenskú internetovú komunitu. Schválenie ešte aj týchto „komunitných“ projektov by bola len ďalšia rozbuška do už aj tak podráždenej verejnosti. A tak sa toto schvaľovanie odložilo na neskôr, keď sa situácia trochu upokojí. Ten čas je práve teraz!

Samotné neschválené projekty sú dosť rozporuplného charakteru. Niektoré projekty sa dostali len po svoju úvodnú fazu alebo prototyp. Iné takto financované stránky síce vznikli, ale o pár mesiacov zase zanikli, takže si ich nepozriete. Okrem už spomínaneho „samofinancovania“ projektu ĽudiaĽuďom.sk vyniká aj 200-tísic EUR pre Huste.tv na podporu a propagáciu menšinového športu. Detailne sa nimi zaoberá článok na Živé.sk. Naozaj príkladná podpora slovenskej internetovej komunity.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový podpredseda a audit

Po turbulentnej jari a rekonštrukcii vlády, kde sa z podpredsedu stal predseda a na úrad prišiel podpredseda nový, sa rozhodli, že za 35,520 EUR najmú konzultačnú spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ktorá vykoná audit týchto projektov. Bol vypracovaný 118-stranový dokument, ktorý síce vyzerá dobre a husto, ale len dovtedy, kým sa do neho nezačítate. V skratke sa v ňom hovorí, že nie je veľmi čo hodnotiť, pretože žiadna metodika na tieto projekty neexistovala. Zbytočný audit a spláchnutých 35-tisíc.

Správa z auditu bola v lete prezentovaná samotným PwC na Komisii pre správu národnej domény, v ktorej zastupujem registrátorov. Na základe tejto správy, ale aj na základe predchádzajúcich skúseností s prerozdeľovaním týchto prostriedkov, som navrhol, aby spoločnosti SK-NIC bolo dodatočne schválených 0% (slovom nula percent) z neschválených projektov. V praxi by to znamenalo, že všetky prostriedky nakumulované za roky 2013 až 2017 by sa preniesli do budúcnosti, kde by sa mohli spolu s tými z roku 2018 prerozdeľovať podľa nového transparentného kľúča, ktorý sa momentálne na Komisii pripravuje.

Tym by sa aktuálny balík 300,000 EUR z roku 2018 rozšíril o starých neschválených 800,000 EUR a na ministerstve by mali vyše milióna EUR na podporu komunity, projektov a startupov, o ktorých tak často radi hovoria.

Myslíte si, že boli úradníci z tohto návrhu nadšení? Bohužiaľ nie. Všemožne SK-NIC obhajovali, vraj tie projekty sú dobré a užitočné. Na moju výtku, že boli financované bez predchádzajúceho schválenia mi bolo povedané, že to je síce pravda, ale tiež neboli zamietnuté. Čo nie je zamietnuté je vlastne schválené? V tejto chvíli som sa na Komisii musel štípať do ruky, či sa mi to celé nesníva.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak či onak som túto tému neustále otváral. Argumentoval som predovšetkým tým, že nemôžeme riešiť budúcnosť, pokiaľ nemáme vysporiadanú minulosť. Bolo mi niekoľkokrát prisľúbené, že touto témou sa budeme zaoberať, ale nie práve teraz. Asi som naivný, ale naozaj som nečakal, že by ma v tomto mohli oklamať.

Schválené! Bodka.

Asi Vás neprekvapí, že pár dní pred Vianocami, tieto projekty dodatočne schválili. V tichosti a bez diskusie. Najväčšie nehoráznosti vyhodili, ale 600,000 EUR bolo schválených. Vrátane projektu ĽudiaĽuďom.sk, kde SK-NIC posielal peniaze "svojim ľuďom".

Namieste je otázka, že aký mohli mať na úrade na tomto schválení záujem. Ak by ich neschválili, ostalo by im viac na budúce prerozdeľovanie. Z väčšieho množstva peňazí by mohli podporiť viac konferencií, viac workshopov, viac startupov. To sa dá navyše marketingovo dobre predať občanom. A určite by nejaké peniaze zvýšili aj na blockchain :-)

Chvíľu sa mi zdalo, že si to uvedomujú. No potom sa ukázalo, kto v skutočnosti ťahá nitky.

Vedúcim úradu podpredsedu vlády je už niekoľko rokov Patrik Krauspe. Asi len zhodou okolností je to tiež bývalý dlhoročný riaditeľ SK-NIC. Čiže na Úrade podpredsedu vlády dodatočne schvaľuje opodstatnenosť vynaložených prostriedkov firme, ktorej sám dlhé roky šéfoval. Nehorázne, ale pri doméne .SK sú podobné excesy pravidlom.

Časovanie je základ

Schválenie v čase, keď sú už ľudia myšlienkami pri štedrovečernom stole, nie je náhoda. Doména .SK má celkovo štastie na extrémne termíny. Posúďte sami:

  • prvú zmluvu so SK-NIC podpísal v roku 2006 minister Pavol Prokopovič a urobil tak vo svoj posledný deň v úrade;

  • o rok neskôr podpísal dodatok k tejto zmluve minister Ľubomír Vážny, taktiež v posledný možný deň, keďže túto jeho kompetenciu už na druhý deň preberalo ministerstvo financií;

  • podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý následne agendu zdedil, podpísal ďalší dodatok, ktorým umožnil predaj do zahraničia, a to v čase keď bola jeho digitálna líderka a predsedníčka Komisie Martina Slabejová na dovolenke;

  • dodatočné schválenie pochybných projektov tesne pred Vianocami teda dokonale zapadá do tohto scenára.

Doménu. SK mám rád a preto mi vadí, že si z nej kompetentní robia dobrý deň. Nielenže vystriedala za svoju existenciu tri ministerstvá, ale navyše sa k nej štát správa ako k nechcenému dieťaťu.

Budúcnosť

Slovensko teda prišlo o 600-tisíc EUR. Stalo sa tak priamo pred mojimi očami a nemohol som s tým nič urobiť. Veľmi frustrujúce.

Veľa sa toho v tomto štáte pokradlo. Častokrát oveľa väčšie sumy a samozrejme v súlade so zákonom. Tieto peniaze už asi neuvidíme. Nedajme sa tým ale znechutiť a sústreďme sa hlavne nato, aby sa podobné veci nediali a ani nemohli diať v budúcnosti.

Ondrej Jombík

Ondrej Jombík

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.jombik.skExpert na domény, servery a webhosting.Spoluzakladateľ internetovej petície NašaDoména.sk.Zástupca registrátorov v Komisii pre správu národnej domény .SK na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Zoznam autorových rubrík:  Doména .SKKonšpirácieSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu