každý deň je Deň matiek

Veru, ani mne nikto nepovedal, aké to v skutočnosti bude.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Telefonovala som s kamoškou, ktorá má už takmer pol roka doma malú dcérku.

„Bože, to je strašné... prečo mi to nikto nepovedal?!?" pýtala sa zúfalo. Úprimné zdesenie v jej hlase mi pripomenulo časy pred troma rokmi. Vtedy som sa v duchu pýtala presne to isté. Bola som čerstvou matkou. A zažívala som šok. Nefalšovaný šok z reality materstva. Veru, ani mne nikto nepovedal, aké to v skutočnosti bude.

Dnes sa na tom smejem (tak trochu cez slzy)... Dvadsaťsedemročná dospelá žena, ktorá si až do pôrodu maľovala materstvo ako prechádzku ružovým sadom s dieťaťom za ručičku. Jasné, tušila som, že to bude náročné... asi tak, ako si uvedomujete, že keď si raz nedajbože zlomíte obe nohy naraz, nebude to bohviečo....ale aké svinsky ťažké je to v skutočnosti, si naplno uvedomíte, až keď vám zadok musí utierať manžel (v tom lepšom prípade) alebo mladý sexi sanitár v nemocnici. Všetky tie knihy pre nastávajúce matky s podrobným postupom prebaľovania a kompletným zoznamom detských chorôb sú nanič. Vlastne áno - na jednu vec: predpôrodný stres. O tom, čo naozaj znamená byť mamou, vás knižky nepoučia. A ani príbuzní... prečo??? Pýtam sa, ako je možné, že moja vlastná mama mi celé tehotenstvo tajila všetky tie závažné skutočnosti, ktoré sú predmetom tohto článku? Som jedináčik, nemám mladších súrodencov, nechodila som ani opatrovať deti cudzím. Ako a kde som sa to všetko mala dozvedieť? Varovať ma mala už veta, ktorú vyslovila mama bezprostredne po mojom pôrode: "Tak a odteraz už nikdy nebudeš sama." Vyjavená a vyčerpaná z toho, čo som práve absolvovala som si vôbec neuvedomovala, čo to znamená. Netušila som...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie som rodenou matkou :) Nezažila som príval eufórie, keď som prvýkrát videla svoje dieťa. Bola som rada, že je zdravý a v poriadku, ale nepreplo ma to do módu nekonečného šťastia a lásky. Všetko to prichádzalo len pomaly a postupne. A proces stále pokračuje :) Materstvo je pre mňa ťažká škola s ešte ťažšími skúškami. Keď je najhoršie, utešujem sa vedomím, že to robím najlepšie, ako v danej chvíli dokážem.

Niekedy myslievam na tie, ktoré to nezvládli. Opustili, odložili alebo ešte niečo horšie... Ako je nám dobre! Mamám, ktoré sa pri večerných správach zdesene pohoršujeme a vravíme, že takto sa nespráva ani zviera k svojim mladým...A cítime sa v tej chvíli byť zas o čosi lepšími matkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Kamoška sa pýta, kedy sa konečne vyspí. A kedy už Malá bude taká samostatná, že bude život aspoň trochu taký, ako predtým ... :)

Lucia Jonášová

Lucia Jonášová

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ja som ja. Zoznam autorových rubrík:  Veci verejnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu