Smutné počasie ťa robí smutným?

Dnes ti musím prezradiť niečo veľmi aktuálne. Počul si už niekedy niekoho povedať: "Dnes som taký bez nálady, to je pretože je také smutné počasie."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Určite áno - pamätáš sa kedy to bolo naposledy, vieš kedy to bolo prvýkrát?

Dobre! Tak, a teraz ti dám iný pohľad na vec - vieš si predstaviť, že by si žil a prebúdzal sa do každého nového dňa napríklad v takom Cherrapunjee, India (mesto v Indii), kde za rok naprší takmer medzi 2000-3000mm zrážok?

Alebo by ste žili niekde na Sibíri, napríklad v ruskom meste Archangelsk, blízko severného ľadového pólu, kde svieti slnko veľmi malú časť dňa. Myslíte si, že tí ľudia tam sú smutní?

Dnes, 20. septembra som sa prebudil a zacítil chladný závan vetra od pootvorených balkónových dverí na mojich nohách a napadlo ma, hneď popritom ako som začul s rannej rádiovej show, že dnes je zlé počasie a my chceme slnko, a v druhej polovici týždňa má byť slnko a teraz sa budeme mračiť na seba - že s týmto musím niečo urobiť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravda je taká, že počasie nemá vplyv na to, ako sa cítiš. Nemá vplyv na to, či si šťastný, nemá vplyv na tvoju pohodu. Ak by to tak bolo, bolo by to veľmi smutné a bol by si len obeťou toho, či sa zajtra na teba "usmeje slnko" alebo nie. Určite má vplyv na veľa vecí, musíš sa kvôli tomu teplejšie obliecť, vymeniť minisukňu za džíny, zhodiť decentné sandálky a vymeniť ich za celé boty, prihodiť vrchný diel oblečenia, zobrať do ruky dáždnik, nasadiť čiapku s farebným brmbolcom, keď je to nutné, nasadiť rukavice, aby si na autobusovej zastávke úplne nevykrehol a nezamrzol. To je počasie, jeho vplyv, jeho hranice. Tu to končí.

Skryť Vypnúť reklamu

Jediná vec, ktorá naozaj drží v rukách to, ako sa cítiš si ty sám. Za celý tvoj život od narodenia, jak si urobil prvý krok, tak si sa pohyboval v rôznych prostrediach, zažíval si rôzne situácie a jediným spoločným menovateľom, ktorý sa neustále opakuje si TY sám. Ty si to jediné v tvojom živote od narodenia po smrť, takže ty máš jediný a monopolný vplyv na to ako sa cítiš, ako sa máš, ako sa ti darí.

Tak ako si bol pri všetkých tvojich zakopnutiach, trapasoch, či problémoch, rovnako si bol aj pri všetkých tvojich úspechoch, úspešne si začal základnú školu, prehrýzol si sa abecedou, násobilkou, čítaním aj základnými prírodnými a humanitnými vedami, úspešne si skončil základnú školu, dostal si sa na strednú, na ktorú si chcel ísť ty, mal si, či máš dievča, zažil si nejednu lásku, zažil si ten pocit "byť na niekom závislý", dal si gól vo futbalovom zápase, rozosmial si tvojich kamarátov trilión krát, dávaš dobrý príklad ľuďom okolo seba, dodržuješ pravidlá, snažíš sa robiť veci správne, hľadáš neustále riešenia! Vidíš? Máš to na svojom "triku"! Blahoželám!

Skryť Vypnúť reklamu

Počas svojho života sa ti podarilo tisícky malých aj veľkých veci - takže si toho schopný, máš potenciál robiť veľké veci - len v tom pokračuj!

Pokračuj v tom a nenechávaj to na iných, na ich zmätené predstavy, či bezúčelné názory a znehodnocujúce poznámky. K ničomu ti to nepomôže, skutočnosť je taká, že ti to môže len poškodiť.
A môže ti to poškodiť len vtedy, keď pripustíš myšlienku, že ti to môže poškodiť - ak to dáš na triko, na zodpovednosť niekoho iného.

Dáva ti to zmysel?

Dobre!

Domáca úloha: Ak sa chceš cítiť lepšie, vybav/spomeň si na veci, ktoré sa vám v živote podarili - garantujem ti, hoci sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať, že ich nájdeš veľa, a keď píšem veľa, myslím tým naozaj veľmi veľmi veľmi veľa! Napíš mi, čo si zistil, čo sa ti podarilo, ako si sa potom cítil.

Jozef Antol

Jozef Antol

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, muž, syn, partner, kamarát, ľudomil. Zoznam autorových rubrík:  ♥ Články▲ Umenie♦ Román

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu