Peking hostil od 4.– 6. septembra Fórum o spolupráci medzi Čínou a Afrikou (FOCAC), ktoré sa pravidelne koná každé tri roky. Spolupráca započala v roku 2000 a tohtoročný samit oslávil v poradí 9. výročie. Svojou prítomnosťou poctilo Peking vyše 50 afrických štátov s výnimkou Eswatini (Svazijsko). Dôvodom sú nulové diplomatické vzťahy s Čínou, nakoľko Eswatini je jediný africký štát, ktorý udržuje diplomatické styky s Taiwanom. Čína v rámci politiky jednej Číny považuje Taiwan sa svoje územie. Výnimočným hosťom samitu bol aj generálny tajomník OSN Antonio Guteres.
Samit sa zameriaval na otázky ako industrializácia, pokrok v poľnohospodárstve, bezpečnosť a medzinárodná spolupráca v rámci čínskej iniciatívy Pásmo a cesta. Oficiálnym cieľom samitu, podľa vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí, bolo „spolupracovať na modernizácii a vytvoriť čínsko-africké partnerstvo s perspektívou spoločnej budúcnosti.“ Prezident Si Ťin-pching potvrdil záväzok Číny voči Afrike prísľubom ďalších 50 miliárd USD v pôžičkách a investíciách v priebehu nasledujúcich troch rokov. Financovanie nepodporí len veľké infraštruktúrne projekty, ale rozšíri sa aj do iniciatív zelenej energie s osobitným zameraním na miestnu výrobu elektrických vozidiel. Problémy s africkým dlhom boli nepochybne súčasťou mnohých bilaterálnych diskusií, ktoré sa v tichosti viedli na okraji FOCAC 2024 – v neposlednom rade preto, že mnohé africké ekonomiky dnes nesú dlhové bremená na rekordnej úrovni a úrokové sadzby dlhu pre mnohé z nich pravdepodobne neklesnú. tak rýchlo, ako by chceli. UNCTAD (Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj) nedávno oznámila, že 24 afrických krajín má dnes verejný dlh vyšší ako 60% hrubého domáceho produktu a že 20 krajín má náklady na obsluhu dlhu, ktoré predstavujú viac ako 10% príjmov. V praxi to znamená, že 750 miliónov ľudí žije v krajinách, kde vlády míňajú viac na úrokové platby ako na zdravotníctvo alebo vzdelávanie.
Čína je dlhodobo najväčším obchodných partnerom Afriky, s objemom vo výške približne 282 miliárd amerických dolárov. Očakáva sa, že spolupráca medzi Čínou a Afrikou sa do roku 2035 sa vyšplhá na 300 miliárd dolárov. Najväčším obchodným partnerom je Južná Afrika, od ktorej Čína dováža minerály, kovy, sójové bôby, citrusy a víno. Čínske investície v oblasti ťažby nerastov sú v Zambii, Namíbii, Zimbabwe a Konžskej demokratickej republike. Suroviny sa primárne využívajú na výrobu komponentov do elektromobilov. Čína tiež importuje bauxit z Guinei a ropu z Nigérie, Gabonu, Angoly a Ghany. Čína investovala miliardy dolárov do výstavby 2 000 km dlhého ropovodu Niger-Benin, ktorý vedie z ropného poľa Agadem na atlantické pobrežie Beninu. Čína významne prispela k výstavbe infraštruktúry v Afrike, pričom vybudovala alebo modernizovala viac ako 10 000 km železníc, 100 000 km diaľnic, 1 000 mostov, 100 prístavov, a rozsiahlu energetickú a komunikačnú infraštruktúru. Rovnako podporuje námornú spoluprácu s Afrikou, vytvára pracovné miesta a školí miestnych odborníkov. Čína je tiež kľúčovým partnerom v zelenej energetickej transformácii Afriky, realizovala viac než 100 projektov v oblasti čistej energie, vrátane veterných elektrární, ktoré pomáhajú riešiť problémy s nedostatkom elektriny v niektorých afrických krajinách. V oblasti potravín Čína diverzifikuje svoj import a uzavrela nové dohody o dodávkach z Rwandy, Etiópie, Keni a Tanzánie, pričom redukovala dovoz ovocia a kávy z USA a Austrálie.
Ďalším dôvodom, prečo Čína investuje do Afriky, je podpora afrických štátov v rámci globálnych iniciatív na pôde OSN. Africké krajiny, ktoré majú v prepočte 28% hlasov vo Valnom zhromaždení OSN a viac než štvrtinu hlasov vo všetkých riadiacich orgánoch OSN, hrajú kľúčovú úlohu. Okrem toho majú významný podiel hlasov v WTO, Hnutí nezúčastnených krajín (Non-Aligned Movement) a v Skupine 77. Historicky, v roku 1971, africké hlasy pomohli komunistickej Číne vstúpiť do OSN a vylúčiť Taiwan. Africké krajiny majú zásadný vplyv na voľby čínskych kandidátov do čelných pozícií v štyroch z 15 hlavných agentúr OSN a na miesta zástupcov v deviatich ďalších agentúrach. Na oplátku Čína podporila afrických kandidátov v ich voľbách do vedenia štyroch týchto agentúr. V posledných dvanástich rokoch Čína využila podporu afrických hlasov na zvýšenie svojho zastúpenia v OSN, v piatich fondoch a programoch OSN a v ďalších medzinárodných obchodných a finančných inštitúciách.
Afrika zohráva v globálnej stratégii Číny kľúčovú úlohu, ktorá presahuje iba ekonomickú hodnotu kontinentu. Geopolitický význam Afriky pre Čínu sa stáva čoraz dôležitejším, keďže Peking posilňuje svoje ekonomické väzby s Afrikou a zároveň získava cennú podporu na medzinárodných fórach. Táto podpora je pre Čínu kľúčová v jej snahe preformulovať svetový poriadok, ktorý považuje za nespravodlivý. Dovolím si tvrdiť, že Afrika je pre Čínu oveľa dôležitejšia z politického a strategického hľadiska, ako z ekonomického a v neposlednom rade vzájomná spolupráca musí Číne prinášať benefity.
Zdroje :
https://www.scmp.com/opinion/china-opinion/article/3277661/china-africa-summit-fitting-showcase-global-souths-rise?module=perpetual_scroll_0&pgtype=article
https://www.voanews.com/a/key-chinese-belt-and-road-projects-underway-in-africa/7767507.html
https://english.news.cn/20240629/3a3364da908244dd8a9ea7927c9568b3/c.html
https://eng.yidaiyilu.gov.cn/p/06O4NJM6.html
https://edition.cnn.com/2024/09/05/china/china-africa-forum-xi-speech-aid-pledge-intl-hnk/index.html