V písomnostiach sa prvýkrát spomína obec Hajnáčka v záznamoch od roku 1425. Už dávno sa hradné múry rozpadli, ale skala ostáva nad krajinou ako pamätník dávnych čias. Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina bola aj krajom slovenského rozprávkára Pavla Dobšinského. Zachovalo sa veľa povestí o hradoch.
Povesť o hrade Hajnáčka hovorí o mocnom vládcovi a jeho dcére. Stalo sa, že raz vládca stratil na love jeleňa vzácny meč. Dcéra sa rozhodla, že ho nájde a aj ho našla pri Levej skale. Cestou domov zachránila pastiera, ktorého prenasledoval rozzúrený diviak. Dievčina diviaka skolila otcovým mečom. Tú scénu pozoroval krásny mládenec, ktorý sa do nej zamiloval a po čase sa zobrali. Mládenec, aj ako ženáč po čase stále miloval svoju ženu a tak z lásky k nej pomenoval hrad v ktorom žili podľa svojej ženy - Hajnáčka.
Nepatrí sa komentovať povesti, ale predsa. Človek by si najprv myslel, že keď zachránila toho pastiera, tak si ho vezme aj s polovicou kráľovstva, vlastne ovčína. Ale nie, ono sa tam vyskytne, len tak sa prizerajúci neznámy a krásny mladík, ktorý sa len prizerá ako dievčina zápasí s diviakom, nie že by jej galantne pribehol na pomoc... Mohol by to byť prvý prípad rovnoprávnosti pohlaví, bez dotieravej galantnosti. :)
Stačilo by toľko z legendy, poďme teraz hore na hrad! Zaparkujeme na velikánskom námestí v Hajnáčke a vydáme sa poza bučky k hradnej bráne.

Hradné bralo Hajnáčka, vulkanického pôvodu, pri pohľade z námestia. Na zdvojenom obrázku je vyznačený najvyšší bod nášho výstupu, miesto pre konzumáciu prinesených zásob, s krásnymi výhľadmi.

Z opačnej strany brala sa dostávame ku štýlovej hradnej bráne.

Za bránou nás čaká ešte krátky výstup.

Sme na prvom hradnom nádvorí. Vpravo vidieť pozostatky hradného muriva.

Detail zvyškov opevnenia.

Na nádvorí sme stretli niekoľko návštevníkov, pravdepodobne domácich a jedného priateľa človeka. Jeho meno mi už bohužiaľ z hlavy vyšumelo, na psie mená nemám dobrú pamäť. S majiteľom psa som mal krátky rozhovor o fotografovaní, práve sa chystal kúpiť si nový foťák. Týmto ho pozdravujem a dúfam, že to vyšlo... (Nebolo to tak dávno, iba v máji 2009).

Deniska nás predbehla a už nás čaká na najvyššom bode, ktorý vybrala pre náš obed v prírode.

Zdolávam kamenné schodisko, po ktorom kedysi chodili aj Turci...

Pod nami je Hajnáčka ako na dlani.

Kostol a časť námestia.

Májové porasty na skalách /...

Zhrnutie faktov o hrade Hajnáčka:
- Prvýkrát sa spomína v r. 1320. Počas tatárskych nájazdov sa na hradnom vrchu zachránilo veľa ľudí.
- Hrad bol súčasťou protitureckej obrannej línie.
- Po páde Fiľakova sa Turci v r. 1566 zmocnili pomocou zrady aj Hajnáčky.
- V roku 1593 boli Turci vyhnaní.
- Hrad zanikol v roku 1703, po požiari počas povstania Františka II. Rákociho.
(Zdroj: Hrady a zámky na Slovensku, AB ART press)