Po rozpade časti opevnenia hradu somsi povedal, že si ho nafotím, ešte kým pevne stojína skale nad mestom. Prvýkrát som sa o to pokúšalpri nedávnej krátkej dovolenke v okolí Žiliny.Okolnosti sa však zbehli tak, že namiesto Trenčína smestrávili deň v Súľovských skalách.
Druhýkrát som chcelvyužiť trenčianske hody a opäť som mal smolu. Hrad bol preverejnosť zatvorený, dostali sme sa len k zatvorenej bráne,pod moderným opevnením – zábranou protipadajúcimi skalám z hradu. Na hrade právehorolezci rozoberali časť opevnenia, ktoré hrozígravitačným útokom na mesto. Neostalo mi nič iné,len urobiť si zopár záberov z podhradia...
Prvý pohľad na súčasnýhrad z diaľky – od kostola na Malej Skalke.

Pohľad z iného vzdialeného miesta -typický profil pre hrad Trenčín.

Prvýkrát som bol vTrenčíne s fotoaparátom pred pár rokmi (v roku1960). Vtedy mal ešte trenčiansky hrad podobu, akú muurčoval jeho vek a ľudský nezáujem. Bola to vlastnezrúcanina hradu, ako mnoho ďalších na Slovensku.Neskôr začali hrad rekonštruovať do dnešnej peknej historickej podoby.

Pre porovnanie som si urobil aj súčasnýzáber z podobného uhla. Dala by sa z toho urobiťhádanka – nájdite 10 rozdielov, ale asi by ich boloviac... Je vidieť, že niektoré časti boli vlastne nanovopostavené. Zdá sa, že medzi „novostavby“patrila aj časť múra, ktorá sa zosypala.

Detailný pohľad na úseks vypadnutým murivom. Pravdou je, že ak sa rozoberie celéopevnenie, historický obraz hradu sa trochu zmení, alena kráse mu to asi neuberie.

Kým sa v Trenčíne, nauliciach a námestiach hodovalo, hrad bol tichý, lenobčas sa z neho ozývali zvuky zbíjačky.

Ukončenie rozoberania opevnenia jenaplánované až na koniec tohto roku.

Potom aj oceľové siete podmúrmi stratia svoje opodstatnenie, alebo ostanú apohltí ich zelená hmota popínavýchrastlín.

Tak sa zatiaľ skončila moja návštevaTrenčína. Pohľady z vnútra hradu možno až nabudúce.(Nabudúce aj niečo zo Skalky).