Sivá brada je stále aktívnou travertínovou kopou. Skladá sa z niekoľkých prameňov. Je príjemnou zastávkou pri odbočke na Spišské Podhradie.

Na južnej strane travertínovej kopy boli vybudované malé kúpele, v minulosti využívané na liečenie chorôb tráviacej sústavy a látkovej premeny. V súčasnosti slúžia kúpeľné budovy ako rekreačné stredisko.

Na travertínovom vŕšku bola v roku 1675 postavená baroková kaplnka sv. Kríža.

Na vrchole kopy a na jej svahoch je niekoľko malých kráterov už suchých a zarastajúcich trávou. Okrem nich sú tu aj suché výrony oxidu uhličitého.

Z odtekajúcej vody sa tvoria drobné pramenitové hrádzky a kaskády.

Vytvárajú sa tu korytá malých potôčkov.

Kopa rastie približne 10 000 rokov, z geologického pohľadu je teda veľmi mladá, ale usadzovaním minerálov stále rastie. Sivá brada je príkladom vzniku pramenitových útvarov tohto druhu na Slovensku.

Travertínová kopa pod vplyvom minerálnych solí vytvára podmienky pre výskyt veľkého množstva rastlinných druhov slanomilnej, močiarnej i suchomilnej vegetácie, obklopenej rozsiahlym slatiniskom na západnej strane.

Uprostred pramenitového jazierka s priemerom 3 m a hĺbkou do 0,3 m nepretržite buble vyvierajúca zemitá minerálna voda, hojne preplynená oxidom uhličitým, takže sa zdá, ako by sa varila.

Ľudské aktivity dlhodobo ohrozujú túto NPR. Frekventovaná cesta hneď vedľa prameňa, umožňuje ľahký prístup a spôsobuje nadmernú návštevnosť.
Nedávno sa začalo so stavbou úseku diaľnice D1 Studenec - Beharovce, ktorý by mal byť dokončený v máji 2010. Bude iba o kúsok ďalej ako terajšia cesta č. 18, mal by však lákať prejsť tento úsek rýchlejšie a bez zastavenia.
Na krátkom videozázname je bublajúci prameň Sivá Brada. Všetky fotografie, aj video sú zo septembra 2006.
Mapa lokality.