
Diaľnice v Španielsku boli celkom príjemné, s orientáciou nebol problém. Vďaka perfektnému usmerňovaniu dámou z navigácie GPS sme sa ľahko vymotali z Madridu na diaľnicu A6, smerujúcu až na pobrežie do mesta Arteixo (A Coruña). Za použitie diaľnic sa platí na mýtnych bránach. Nedovolený prejazd bez platenia ja spoplatnený pokutou 50 € (overené v Portugalsku).

Keď sedím v aute ako spolujazdec, mám príležitosť fotografovať okolie. Je to síce fotenie "ako z rýchlika", ale niekedy sa tak nájdu podnety na dodatočné spoznávanie. Táto strážna veža asi nie je zaujímavá, nepodarilo sa mi nájsť o nej na internete žiadne informácie. Aj tak je pekná...

Takýto veľký monument nemožno prehliadnuť, dosť dlho sa nám v diaľke ukazoval. Zistené dodatočným štúdiom: Je to Údolie padlých, monument na zachovanie pamiatky padlým v španielskej občianskej vojne. Neboli sme tam, možno nabudúce...
O kráľovskom sídle a kláštore El Escorial sa píše, že je to jedno z najkrajších miest blízko Madridu. Je to komplex v barokovom štýle, jeden z najvýznamnejších kráľovských palácov v Európe. Bol považovaný za ôsmy div sveta. Neďaleko El Escorial (9,5 km) je Údolie padlých s monumentom na tomto obrázku. Tieto dve miesta umožňujú konfrontovať obdobie španielskej monarchie a dôsledok veľkého španielskeho konfliktu 20. storočia.
Základom Údolia padlých je obrovská bazilika zabudovaná do skaly, na ktorej je gigantický žulový kríž vysoký 150 m. Obdobie občianskej vojny v rokoch 1936-1939 dodnes rozdeľuje španielsku spoločnosť. V údolí je pochovaných 40 tis obetí občianskej vojny a leží tam aj generál Franco. Podrobnosti tejto histórie je dobré poznať pre poučenie, ale bez zaujatosti.

Akvadukt v Segovii je pamiatkou na časy rímskej ríše. Má 167 oblúkov zo žuly. Kamenné bloky sú postavené na sebe bez malty. Predpokladá sa, že bol postavený v prvom storočí za vlády cisára Flavia, ktorý dal postaviť aj rímske Koloseum.

Na pamiatku Rimanom, ktorí založili mesto a postavili akvadukt.

Kráčame uličkami Segovie k pevnosti Alcázar.

Aj takto sú živé historické mestá.

Na námestí pri katedrále práve prebiehal trh, mali sme problém pretlačiť sa pomedzi autá a davy návštevníkov.

Len s problémami som si našiel miesto pre kľudnú fotku neskoro gotickej katedrály z roku 1525 ožiarenú oblakmi.

Takéto organy sú typické pre španielske a portugalské chrámy.

Vitráž s popisom.


Pred Alcázarom je pamätník padlým kapitánom – hrdinom madridského povstania z roku 1808. V Segovii je akadémia delostrelectva.

Alcázar Segovia (hrad Segovia) je palác a pevnosť španielskych kráľov v historickej štvrti mesta.

Pevnosť je chránená hlbokou priekopou.

Nádherne zdobené stropy v reprezentačných miestnostiach.





Okolie hradu, v popredí je bývalý templársky kostol.

Takéto uličky nie sú v Segovii vzácnosťou a je v nich celkom čulý dopravný ruch.

Mali sme šťastie, na hrade sme boli medzi prvými. Pri návrate sme stretali húfy turistov.

Všetky cesty (v Segovii) vedú do (Ríma) k rímskemu akvaduktu.

Kameň na kameni ostal po Rimanoch už dve tisícročia...

Madona v hornom oblúku je mladšia.

Nechávame Segoviu s Alcázarom a smerujeme do Ávily pozrieť sa na opevnené stredoveké mesto s 82 vežami a štyrmi bránami...