Benefičný organový koncert

Občianske združenie "Pro organo" usporiadalo benefičný organový koncert v kostole sv. Alžbety na námestí SNP vo Zvolene. To bol aj náš hlavný víkendový cieľ. Po sobote plnej príjemných dojmov z Pustého hradu, sme mali na záver nedele nevšedný hudobný zážitok. Na koncerte zazneli diela Róberta Schumanna, Franza Liszta a Maxa Regera v podaní Mgr. Ľuboša Ihringa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Do kostola sv. Alžbety vo Zvolene, ktorý je najstarším objektom nachádzajúcim sa v centre mesta, sme vstúpili pol hodiny pred začatím koncertu, aby sme nasali jeho atmosféru. Je to pôsobivá stavba, interier sľuboval výbornú akustiku. O tom sme sa o chvíľu aj presvedčili. 

Zvolenský organ pochádza z roku 1930, teda sa dá rátať k historickým nástrojom. Naplno vypovedá o estetike doby a jeho zvuk je plný jemnosti i sily, udivujúci plnosťou a sýtosťou farieb. Je svedkom doby, v ktorej bol postavený. Lavice v kostole sa rýchlo zapĺňali, chvíľa napätia, úvodný príhovor zástupcu organizátora koncertu a vzápätí zanel organ. V hlavnej úlohe organista Ľuboš Ihring...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výber skladieb bol náročný, v prvej časti zazneli 4 Skice Róberta Schumanna z roku 1856, po nich Franz Liszt, variácie na basso continuo kantáty Johanna Sebastiana Bacha "Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen". Záverom koncertu zaznela Fantázia na chorál "Halleluja! Gott zu loben, bleibe meine Seelenfreud", op. 52/3 Maxa Regera. Úžasná interpretácia odmenená nefalšovaným obdivom prítomných, búrlivým potleskom.

Mal som šťastie spoznať niektorých vynikajúcich slovenských interpretov organovej hudby (Melcovú, Sochuľáka, Šuňavskú..), ale aj iných. Počul som hrať organistu Di Fiore, Vincenta Dubois, majstra improvizácie Philippe Lefebvre. Aj preto sa odvažujem vyjadriť svoje dojmy z tohoto koncertu. Veľmi stručne povedané, bol to hlboký zážitok, Ľuboš Ihring vložil do hry celé svoje umenie, dokonale zvládnuté skladby bez najmenšieho zaváhania. Charakteristická je pre neho istota, presvedčivosť a dôraz, pri zachovaní jemných odtieňov melódie.

SkryťVypnúť reklamu

Hudba, zvlášť v takomto dokonalom prevedení, ma vždy vedie k voľným úvahám. Aj tentokrát som sa vznášal v takých sférach...

Obrazy všedných dní v mysli sú ploché ako sen. Hudba k nim vnáša tretí rozmer do výšky rytmu a melodických vĺn. Momenty povznesenia pôsobia na "akupunktúrne centrá duše" zodpovedné za pocity šťastia. Taká je aj organová hudba. Niekomu stíši bolesť, inému prinesie na chvíľu pocit šťastia a niekomu zosilní jeho vieru. Každému však dáva nádej, že život je to jedinečné a krásne čo máme.

Opäť som sa presvedčil, že Ľuboš Ihring má svoj vlastný interpretačný "rukopis" a tým sa vyznačujú majstri svojho umenia. Jeho hra je dokonalá, bez zaváhaní, je v nej istota a jasný nekompromisný dôraz.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka za koncert jemu i organizátorom z "Pro organo".

Obrázok blogu

Zvolen, námestie SNP, veža vpravo - kostol sv. Alžbety. Pohľad zo zámku.

Obrázok blogu

Benefícia PRO ORGANO. Výťažok z koncertu bude použitý na stavbu organa pre kostol sv. Dominika Zvolen-Západ.

Obrázok blogu

Schodište na chór, k organu.

Obrázok blogu

Organ pred začiatkom koncertu.

Obrázok blogu

Kostol, pol hodiny pred začiatkom... Atmosféra starobylého chrámu.

Obrázok blogu

Pred začiatkom - Peter Sochuľák, Ľuboš Ihring a Marek Pastírik...

Obrázok blogu

Rovnaká zostava v opačnom poradí...

Obrázok blogu

"Ukradnutý" záber...

Obrázok blogu

Úvodné slová organizátora.

Obrázok blogu

Počas koncertu.

Obrázok blogu

Bravó...

Obrázok blogu

Pod dojmami z koncertu...

Obrázok blogu

Potlesk...

Obrázok blogu

Vďaka, Ľuboš Ihring.

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  835
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu