Budulienkove a Pinocchiove dobrodružstvá

Budulienko je postavička z českej rozprávky a Pinocchio z talianskeho detského románu Carla Goldoniho.

Budulienkove a Pinocchiove dobrodružstvá
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pinocchio bol vytvorený ako drevená bábka, no sníva o tom, že sa stane skutočným chlapcom. Rád si zaklamal, preto mu narástol veľký nos.

Jozef J. Matejka v mladosti počúval rozprávky o Budulienkovi a neskôr veľa cestoval po svete, kde sa stretol aj s Pinocchiom. Tak sa stalo, že tieto dve postavičky sa u neho stretli, prekvapivo práve v Bratislave. O tom stretnutí talianskeho dreveného chlapca s českým Budulienkom je táto veršovaná rozprávka.

Deti získavajú pohľad na svet aj cez knihy a rozprávka je výbornou formou, ktorá ich môže zaujať. Detských kníh nikdy nie je dosť. Malý čitateľ bude iste potešený týmto rozprávaním, v ktorom sú aj zaujímavé pohľady do detských rokov autora.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ujo spisovateľ cestuje po svete, objavuje stále niečo nové, stretáva sa s deťmi, ktorým rozpráva o Budulienkovi a Pinocchiovi, z ktorých sú zrazu nerozluční kamaráti. Svoje detské zážitky, ktoré sú veľmi zaujímavé a napínavé opísal autor v kapitolách „Cesta k babičke“, „Závody lodičiek pri potoku“ a „Strašidelné babičkine príbehy".

Zábavné je aj spomínanie, ako "Budulienko a Pinocchio s dievčatami husi pásli". Všetky príbehy nadchnú malého čitateľa, dozvie sa veľa nového. Oboznámi sa so životom jeho prarodičov, ktorí mali nezabudnuteľné detstvo plné hier a vzrušujúcich príbehov.

Jozef J. Matejka sa snaží svojou knižkou Budulienkove a Pinocchiove dobrodružstvá priblížiť životné príbehy dospelého človeka, cestovateľa s jeho detskými zážitkami. Kniha je pútavo napísaná pre všetky deti bez rozdielu veku, ktoré sa chcú zabaviť a dozvedieť sa niečo nové. Veľkosť písma v knihe je zvolená tak, aby z knižky mohla čítať vnukom aj babička bez okuliarov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem pútavého čítania má kniha aj pekné, nevšedné ilustrácie a tiež čisté stránky, kde si mladý čitateľ môže zapísať svoje zážitky alebo ich nakresliť. Vrelo odporúčam zakúpiť si túto malú knižôčku a prežiť s ňou veľké dobrodružstvá.

Prvé slovenské vydanie: Jozef J. Matejka Budulienkove a Pinocchiove dobrodružstvá, 2022

Prvé anglické vydanie, Rowanvale Books, 2016, Ilustrácie, Mgr.Art Marcel Mališ

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  835
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu