Cudzinec v nás

Neviem prečo sa kniha Renée Knightovej volá Cudzinec, dôležitejší a vysvetľujúci je jej podtitulok - podobnosť čisto (ne)náhodná. Možno sme všetci vzájomne tak trochu cudzincami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zaujímavé čítanie o tom, že veci, ktoré sa nám dejú, sú náhodné, ale niekedy nám niekto tie náhody pripravuje cielene a my môžeme pátrať, čo je za tým... Príbeh cudzinca začína v celkom normálnej a pokojnej rodine Catherine a Róberta s takmer dospelým synom Nicholasom. Zároveň prebieha paralelný príbeh inej, podobnej manželskej dvojice so synom v inom čase. Tie dve rodiny sa nakoniec stretnú v súčasnosti. To je v zásade dejová línia tohto napínavého príbehu.

Zaujímavé je povolanie hlavných postáv - učiteľ a investigatívna novinárka. Obe povolania môžu zapôsobiť ako bumerang. Obe, takmer perfektné rodiny nakoniec dospejú ku svojmu zlyhaniu vo výchove a to je poučné. Čitateľ musí pri tejto knihe prechádzať cez meniace sa pocity. Najprv je to odpor, až znechutenie z konania postáv, potom nepochopiteľné váhanie a súcit. Nakoniec prichádza nenávisť v tej najhroznejšej podobe dneška - cez virtuálny internetový svet. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je sympatické, ako sa dôchodca učí zaobchádzať s počítačom, no zároveň ho zneužije v odpornej podobe na hranici zákona, morálne ďaleko za ňou. Toto všetko je majstrovsky opísané, až do konečného zúčtovania. Dramatická stavba literárneho diela má svoje, takmer nemenné pravidlá, podľa ktorých je poslednou fázou tvorby konečné usporiadanie vecí, záverečné upokojenie, normalizácia, spočítanie ziskov a strát zúčastnených, vrátane akejsi spoločenskej spravodlivosti.

Dúfam, že som veľa neprezradil z príbehu v knihe. Pravdu povediac, nečakal som, že ma jej dej až tak zaujme a že vzbudí toľko emócií, ale stalo sa tak, až som musel pár dní počkať s napísaním svojich dojmov, aby neboli príliš čerstvé. 

SkryťVypnúť reklamu

Z mojich poznámok "na okraj" vyberám:

- Keď sa spomínaný učiteľ na dôchodku dostal k svojmu prvému počítaču (dej sa odohráva v roku 2013), bol nadšený, že mu počítač daroval slobodu, o akej sa mu ani nesnívalo. Predtým nevedel, že mu niečo také chýba. Hneď sa s ním vybral na cestu do nekonečného vesmíru.

- Niečo z druhého konca spektra - okolo stola sedela skupina mládeže a na prvý pohľad všetko vyzeralo normálne, až na to, že sa nezhovárali. Nepozerali na seba. Všetky oči sklopené, prilepené k telefónom. 

- Poznámka staršieho k "statusovaniu" na sociálnych sieťach - dnešným mladým to dodáva pocit vlastnej dôležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

- Nakoniec ešte posledný vzdych z úst Catherine - Kristepane, čo sme to za rodičia.

Aj z týchto ukážok je jasné, že kniha je o našej horúcej súčasnosti (2013). V príbehu nechýba bezohľadné narábanie s polopravdami, domnienkami a cielený psychický nátlak. Čitateľ si vydýchne až pri tom "záverečnom" uprataní vzťahov medzi účinkujúcimi postavami.

Kto chce vedieť viac, prečíta si knihu, alebo aj iné názory čitateľov, napríklad na sieťovke, alebo tu...

---

Renée Knightová, Cudzinec, podobnosť čisto nenáhodná, Ikar 2016. Preložila Zdenka Buntová.

(CR56)

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  902
  •  | 
  • Páči sa:  233x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu