Detektívny príbeh z Osla

Jo Nesbo má vo svojej charakteristike napísané, že je spisovateľ, hudobník a ekonóm. Zvláštna kombinácia, ale ak je niekto úspešný spisovateľ, tak by mohol byť trochu aj vlastným ekonómom. Jo Nesbo je teda taký v každom smere. V súčasnosti patrí k uznávaným nórskym autorom kriminálnych románov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V krátkom čase sa mi dostala do rúk už jeho druhá kniha s názvom Spasiteľ. Podobne ako Lovci mozgov, sa v mojich rukách dlho neudržala, prečítal som ju tak rýchlo, ako mi dovoľoval voľný čas.

Je zaujímavé, že literatúra vždy odráža dobu, v ktorej vzniká. Tak je to aj s detektívkami. Stačí si spomenúť na detektívky A. C. Doyla a jeho Sherlocka Holmesa, pracujúceho takmer výlučne na základe logických dedukcií a sme v inom svete. Nie je to tak dávno, čo sa písali detektívky z pracovného prostredia, napríklad taký Hotel, či Letisko (A. Hailey). Bola aj doba písania o záležitostiach životného prostredia s témou boja proti jeho znečisťovaniu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nesbo sa vo svojich románoch nejako zvlášť nezaťažuje spoločenskou situáciou a politikou, aj keď je tam vždy čosi o vrstvení spoločnosti. V Spasiteľovi sa okrajovo dotýka vojny v bývalej Juhoslávii, hlavná postava nájomného vraha pochádza z Vukovaru.

Detektív Harry Hole tu pátra po vrahovi, ktorý ovláda svoje mimické svaly tak, že sa stáva pre bežného pozorovateľa nezapamätateľným. Metódy Harryho Hola nie sú nejako zvlášť výnimočné, ale ide za svojim cieľom a vytrvalo pátra po vrahovi. Postupuje systematicky, krok za krokom. Nie sú mu cudzie ani emócie, aj keď opis jeho milostného vzťahu vyznieva dosť rozpačito.

SkryťVypnúť reklamu

Nezvyklé je, že sa zamýšľa aj nad spravodlivosťou, ktorú v závere povyšuje nad právo. Svojim spôsobom tým dáva najavo súcit k obetiam inej vojny, než je tá jeho proti zločinu.

Charaktery postáv, to je to hlavné s čím sa, okrem detektívnej zápletky, musí vysporiadať dobrý autor. Ľudia v tejto detektívke sú zaťažení vášňami, inak to ani nejde. Ich skutočný charakter nám autor odkrýva postupne, ako to býva zvykom. Nie vždy je síce vrahom záhradník, ale o prekvapenia ani tu nie je núdza. Čitateľ najprv kĺže po povrchu postáv, až neskôr sa odhaľuje ich skutočná tvár a pravda.

Detektívny román Spasiteľ sa dobre číta. Zanechal vo mne istú stopu zážitku, ale aj podnet k zamysleniu sa nad vzťahom medzi morálkou, spravodlivosťou a právom. Je na čitateľovi čo si vyberie. Vo mne "šťastný koniec" v podobe akéhosi ospravedlnenia nájomného vraha, nie je celkom prijateľný. Tam vstúpila do hry vlastná spravodlivosť detektíva, lebo chcel dodržal daný sľub.

SkryťVypnúť reklamu

________________________________________

Trailer slovenského vydavateľa je na oficiálnej stránke Jo Nesbo v aktuálnych udalostiach.

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  838
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu