Richard Dawkins v reprezentačnej, ale i vzdelávacej knihe "Na krídlach" píše o tom ako evolúcia a dizajn prekonali gravitáciu. Pôvodne som sa (omylom) tešil na technické pasáže o dizajne v súvislosti s praktickými stránkami lietadiel zostrojených človekom, uspokojil ma však aj pohľad na lietanie vo všeobecnosti, vo vývoji života na zemi. Bral som to ako pridanú hodnotu.
Princípy lietania vo vzduchu, prekonávanie gravitácie sa v prírode vyvíjali postupne, v záujme zachovania života, teda v záujme rozmnožovania a evolúcia znamená, postupné pridávanie tvarov a schopností, k úspešnejšiemu plneniu tejto úlohy v konkurencii s ostatnými.
U ľudského lietania je všetko založené na vlastnom, uvedomelom "dizajne", teda vlastných návrhoch, spočiatku odpozorovaných od vtákov, ale aj na hľadaní lepších princípov a tiež aj postupným vylepšovaním dizajnu. Ľudské telo má veľmi ďaleko k tomu, aby mu narástli krídla (a príslušné svalstvo).
Kniha je písaná jednoduchým štýlom, myslím, že bola písaná ako popularizačná encyklopédia so vzdelávacími cieľmi. Pôsobivé sú pekné (nádherné) farebné ilustrácie Jany Lenzovej a tým rozhodne zaujme aj mladšie ročníky. Je to kniha väčšieho formátu v tvrdej väzbe, tak aj jej reprezentačné umiestnenie v domácej knižnici sa dá predpokladať.
Zaujímavý je aj takmer encyklopedický štýl, ale zrozumiteľnou formou. V závere knihy je zoznam obrázkov a vecný register a nechýbajú ani základné životopisné údaje o autorovi a o ilustrátorke. Jana Lenzová sa narodila a vyrástla v Bratislave, je ilustrátorka, prekladateľka a simultánna tlmočníčka. Jej schopnosti sa tak vyvíjali. Zaujímavé je, že kreslí digitálne.
Rád by som ešte objasnil môj záujem o túto knihu o lietaní. Svojim spôsobom mi pripomenula stredoškolské roky, keď sme snívali aj o lietaní a absolvoval som zimnú teoretickú „plachtársku“ prípravu na letisku vo Vajnoroch. Kamarát, s ktorým som tú prípravu absolvoval, sa neskôr stal skutočne pilotom, dnes má leteckú školu a ja som ostal na zemi.
Som rád, že som sa odhodlal pre túto knihu aj kvôli evolúcii, o ktorej sa vo svete (na internete) vyskytujú rôzne pochybnosti. Dawkinsové názory o evolúcii sú v knihe podopreté logickými argumentami, aj keď v našom časovom vnímaní je to skoro neuveriteľné, že by sa živočíchy vyvíjali tak racionálne, s cieľom zachovania života v konkurencii s ostatnými a pritom akosi bez vlastného uvedomenia.
U človeka je lietanie v zdanlivom protiklade s evolúciou, vychádza len zo snahy skúsiť to, ten pocit... Na mnohé veci prichádzame skúmaním vecí a javov aj pozorovaním prírody i lietania vtákov. Všetko ostatné je potom už len v technickej zručnosti a to všetko prebieha, v porovnaní s prírodou, veľmi rýchlo. Možno až príliš...
.-.
Richard Dawkins, Na krídlach (ako evolúcia a dizajn prekonali gravitáciu), Ikar 2023