Nočný motýľ

Nina Protušová napísala svoju tretiu knihu, tentokrát je to zvláštny takmer detektívny príbeh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečítal som si jej Čiernu schránku, Miru a teraz Nočného motýľa. Už je to tak, že čítanie kníh od Niny je voľba istoty. Nočný motýľ je príbeh zo študentského prostredia, kde sa všetko prežíva naplno. Mládež v tomto veku dospievania citlivo vníma hlavne emócie, priateľstvo a lásku. Tieto partnerské vzťahy sú predmetom príbehov, ktoré Nina opisuje s hlbokou znalosťou a citlivo.

Dora pochádza z rodiny, v ktorej sú rodičia zameraní na prácu a kariéru, čo pociťuje ako nedostatok záujmu o ňu. Okrem toho sa u nej občas vyskytuje námesačnosť, preto to nemá ľahké ani v kolektíve svojich rovesníkov. Konfliktná situácia sa vyhrotí na školskom výlete v opustenej chate na okraji lesa, keď je Dora svojimi priateľmi podozrievaná zo zapríčinenia úmrtia jednej spolužiačky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva roky sa vyrovnáva s touto záťažou, keď sa znovu objavia voči nej, tentokrát anonymné útoky, prostredníctvom mailových správ. Dora sa nevzdáva a snaží sa prísť na skutočné príčiny a okolnosti daného nešťastia. Tu sa študentský príbeh mení na takmer detektívku. Stále nevie, komu môže z okruhu svojich priateľov veriť a komu nie. Je to nebezpečná hra, pri ktorej môže ísť aj o život.

Nina podrobne opisuje dianie okolo seba, v rodine a medzi priateľmi, ale sú to opisy písané s prehľadom a absolútne funkčné v dejovej línii. Zdôrazňuje tým psychologickú stránku, podrobne opisuje spôsob myslenia postáv a je to tiež plne funkčné v príbehu.

SkryťVypnúť reklamu

Chcem týmto v závere povedať, že kniha je napísaná výborným štýlom, aj keď je prvotne určená mladým, ani ja som sa pri nej nenudil, práve naopak, každá ďalšia kapitola v knihe zvyšuje napätie a je ťažké ju odložiť. Príbeh má jasnú dejovú líniu, je perfektne vystupňovaný až k záveru. Čitateľ až do poslednej kapitoly netuší, kto je v pozadí útokov na Doru.

Nočný motýľ je výborná kniha, som rád, že máme na Slovensku ďalšieho výborného spisovateľa, na ktorého knihy sa dá spoľahnúť.

Nina Protušová, Nočný motýľ, IKAR, edícia YOLI, 2022

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  835
  •  | 
  • Páči sa:  85x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu