Jozef Ján Matejka je lekár, rádiológ, ale v jeho osobnej anamnéze by ste našli aj písanie poézie a prózy. Vydal niekoľko básnických zbierok a teraz sa zapísal aj do dramatického žánru literatúry príbehom o žene, ktorá prekonala niekoľko nepriazní osudu, nešťastí, ktoré postihli jej blízkych.
Podtitulom tohto príbehu je otázka, koľko vydrží ľudské srdce. Všetky nešťastia a nepriazne osudu, ktoré človeka v živote stretnú, nie sú len o fyzickej bolesti, ale smútok a kruté rany osudu postihujú psychiku človeka a najmä jeho srdce. Srdce Milky, ženy o ktorej je táto kniha, bolo ťažko postihnuté, ale vďaka lekárom vydržalo.
Autor koncipoval toto rozprávanie o žene ako oslavu jej sily a statočnosti. Osobne sa zúčastnil jej liečby ako člen lekárskeho tímu a kniha je vlastne prepisom rozprávania o jej životných zážitkoch. Príbeh sa začína dramaticky rozvíjať v období 2. svetovej vojny, jej prvý vzťah skončil nešťastne v období Slovenského štátu.
Osobná anamnéza je tak trochu aj obrazom historických udalostí od konca vojny, až prakticky do súčasnosti. Autor nevynechal opis historického diania v Československu, od povojnového usporiadania cez život za "železnou oponou", 68. rok a to, čo potom nasledovalo. Milkina dcéra, ako huslistka, členka symfonického orchestra ostala po roku 68 v zahraničí.
Nedá sa tu spomenúť všetky "zákruty" života Milky, tie sú v knihe patrične zdramatizované, viac-menej sú to nešťastné straty blízkych osôb a nakoniec aj vlastné zlyhávanie jej srdca. Záverečné kapitoly sa čítajú skoro ako detektívka.
Autor v doslove píše, že jeho cieľom, ako lekára, ktorý sa vždy snaží vykonávať svoje povolanie poctivo a osobná anamnéza patrí k jeho každodenným povinnostiam, sa chcel podeliť o príbeh tejto silnej ženy, ktorý ho ľudsky zaujal.
-.-
Jozef Ján Matejka, Osobná anamnéza, koľko vydrží ľudské srdce, vyšlo v roku 2024