Pôvodný slovenský zločin

Písmo: A- | A+

Aj takto je titulovaná detektívka Václava Neuera Vražda s pridanou hodnotou. Autor čerpá z historicky nedávnej detektívnej reality, preto neprekvapí jeho upozornenie, že akákoľvek podobnosť so skutočnosťou je čisto náhodná.

Zväčša si svoje knihy na čítanie vyberám sám. Tentokrát som bol upozornený, že najprv by som si mal prečítať debut Václava Neuera, detektívku s názvom Krkavčí súd. Dobre mienená rada sa minula účinku, lebo som sa hneď začítal do "Vraždy s pridanou hodnotou". Neviem preto posúdiť tú radu, ale autor ma nesklamal, tak si myslím, že aj "Krkavčí súd" by stál za prečítanie.

Václav Neuer nezaprie svoju dlhoročnú kriminalistickú prax, rozpráva svoj napínavý príbeh jednoduchými slovami jasne a zrozumiteľne, a tak to zrejme chodí aj na skutočnom oddelení vrážd polície. Autor je vraj bývalým spolupracovníkom dávno zavedeného autora detektívok (tiež bývalý policajt) menom Dominik Dán. Mám už doma jednu knihu od Dominika Dána. Je v poradí a čaká už nejaký čas na prečítanie. Ten čas sa blíži...

Václav Neuer je v tomto detektívnom žánri nový, ale píše s istotou skúseného kriminalistu (spisovateľa). Tá skúsenosť skĺbená s primeranou dávkou fantázie a kriminalistickej logiky robí aj v tomto prípade dobrú detektívku.

Dosť bolo oboznamovania sa s autorom, poďme k príbehu. Dej knihy sa odohráva v Bratislave a v blízkom, dôverne známom okolí pre Bratislavčanov. Vyšetrovanie vrážd, ako obyčajne, začína nájdením mŕtvoly. Tu to bolo inak. Mŕtvola sa nenašla, na začiatku bolo len podozrenie z vraždy. Potom sa našlo spálené telo v zhorenom aute, ale nikto nevie, či patrí k tomu podozrivému zmiznutiu. Ako sa ukáže, všetko sa to točí okolo skupiny známych "autíčkárov".

Práca oddelenia vrážd je v tomto prípade efektívna a pátrači využívajú aj metódy akejsi osobnej angažovanosti, idú aj do tmavých zákutí tušeného zločinu a s odvahou do rizika. Páčilo sa mi, že na rozdiel od "Potkana" sa tu neobjavil, ako zázrakom, lepší detektív vyškolený v cudzine. Dokonca si nespomínam ani na korupčné správanie policajtov v tomto príbehu.

Všetko tu ide v rámci pravidiel a kolegiálnej slušnosti, prvoradé je objasnenie zločinu vraždy. Václav Neuer sa číta veľmi dobre, skoro by som povedal, že je to ľahké oddychové čítanie s primeranou dávkou napätia, aby človek knihu bez príčiny neodložil na neskôr. Pripomenulo mi to trochu časy, keď dobrodružné a detektívne romány vychádzali v jednoduchej väzbe, ako "romány do kapsy" (rodokaps). Dnes je iná doba, knihy sú krajšie a pútavo opisujú aj súčasnú, či nedávnu realitu.

Ešte je čas, pred Vianocami a počas nich, spestriť si voľné chvíle dobrou knihou v ruke. Mňa čaká niečo vážnejšie, na stole mám "Stopy dávnej minulosti" od Pavla Dvořáka, 8. časť o tureckých vojnách, ale aj "Dejiny sveta v skratke". Do Nového roku vkročím múdrejší...

Všetkým "dočítaným" až sem želám príjemné sviatky, múdry vstup do roku 2017, veľa zdravia a k tomu aj tú trochu šťastia!

____

Václav Neuer, Vražda s pridanou hodnotou, Ikar, 2016

Skryť Zatvoriť reklamu