Zaujali ma hlavne opisy vysokohorskej turistiky, aj keď moje najvyššie vrchy sú Rysy (2503 m), ktoré sa mi podarili dvakrát a nádherný Sivý vrch v Západných Tatrách (1805 m) iba raz. Keby som sa chcel chváliť, pridal by som ešte Baranec a hrebeňovku cez Volovec a Ostrý Roháč. Aj tak som sa tešil na novú virtuálnu vysokohorskú skúsenosť s výstupom na Manaslu.
V "Zóne smrti" nejde len o výstup na horu, odohrá sa tam niekoľko vrážd a po vrahovi pátra neskúsená horolezkyňa, členka jednej výpravy. Cecily má za sebou istú skúsenosť s výstupom na nižšie hory, ale aj nešťastnú skúsenosť, keď výstup nedokončila. O svojich skúsenostiach píše na svojom blogu.
Ústrednou postavou príbehu je slávny horolezec Charles, ktorý si dal záväzok vystúpiť počas jedného roku na všetky osemtisícovky. Tou poslednou je Manaslu. Práve Charles pozval Cecily k účasti na tejto výprave s tým, že jej ako novinárke poskytne rozhovor, ak zdolá vrchol. Cecily zvláda základný tábor, 1. 2. 3. aj 4. tábor, ostáva pred ňou len vrchol. Tak veľmi chce ten rozhovor s Charlesom... Medzitým zomierajú ľudia a Cecily si dáva dokopy všetky súvislosti.
Nedá mi to, musím ešte raz zdôrazniť, že najpútavejšie pre mňa boli reálne opisy výstupu na osemtisícovku. Celodenné pochody, zlaňovanie úsekov, prespávanie v stanoch a s tým všetkým spojená únava až na pokraj ľudských síl. Áno, je v tom aj napätie vyvolané záhadnými vraždami, aj celkové rozuzlenie príbehu, ale to bolo pre mňa druhou pridanou hodnotou.
Výborná kniha, zaujímavé vysokohorské prostredie, aj nezvyčajné detektívne pátranie.
---
Amy McCulloch, V zóne smrti, Slovenský spisovateľ, 2023