Divoký východ na ukrajinský spôsob

Písmo: A- | A+

Už od detstva som mal poňatie o tom čo je divoký západ. Podobne ako mnohí v mojom okolí, aj ja som si obľúbil filmy ako Winnetou, Vtedy na Západe alebo 7 statočných. Obľúbil som si drsných kovbojov, drsné prašné prostredie týchto príbehov. Nikdy som sa nezaujímal, či aj ostatné svetové strany sú alebo boli divoké. Až časom som zistil, že existuje aj divoký východ, aj keď takéto ustálené slovné spojenie neexistuje. Veru existuje, a je hneď za našimi východnými hranicami.

Už viac ako rok lanárim svoju ženu, aby sme išli pozrieť na Ukrajinu. Argumentujem tým, že sme boli viackrát vo všetkých susedných krajinách až na Ukrajinu. V skutočnosti je to pre nás neznáma krajina tak, ako je pre mňa neznáma azbuka. Dokonca ani moji známi z východného Slovenska nevedia povedať veľa o tejto krajine. Tak ja som sa rozhodol, že spoznám aspoň Užhorod a Mukačevo, dve mestá blízko slovensko-ukrajinských hraníc. Pred pár dňami jedna známa, ktorá už prešla čo to z Ukrajiny, mi prezradila, že na východ od Užhorodu iba s domácim sprievodcom, alebo naučiť sa po rusky.

Keďže po rusky neviem a domáceho tam nepoznám, zatiaľ výlet odkladám. Je tu aj tretí argument, nepokoje. Posledné týždne som so záujmom sledoval dianie na Ukrajine. Všimol som si toto: Som záujmom sledovalo toto dianie aj Poľsko od novembra minulého roku, kedy to vypuklo. Slovensko zas nie. Čím to je? Pre Poliakov je Ukrajina zaujímavá a pre nás nie? Poľsko dosiahlo to, že v rámci európskej únie sú tvorcom východného partnerstva. S Ukrajinou udržiavajú čulé diplomatické styky, aktívne sa vkladajú do riešenia situácie. Slovensko nemá záujem. Je to hlúpe.

Na Ukrajine už zvíťazila revolúcia. Budeme to asi volať Februárová revolúcia. Janukovyč utiekol z Kyjeva, možno aj z Ukrajiny.Vymenovali nové vedenie. Na poste prezidenta bude do májových volieb Oleksander Turčynov. Priznám sa, vôbec ho nepoznám. Ja neviem, či ho vôbec Ukrajinci poznajú. Julia Tymošenková vyliezla z väzenia a bude sa hrať na hrdinku. Iste bude aj kandidovať za prezidentku. Taktiež jeden z opozičných lídrov Vitalij Kličko oznámil, že chce kandidovať na post prezidenta. Ak sa iní kandidáti nenájdu, bude problém. Tymošenková v mnohých oblastiach nie je o nič lepšia, ako Janukovyč. Kličko síce ťahá na západ, ale chýbajú skúsenosti. A tie budú potrebné. Ukrajina sa totiž nachádza na pokraji bankrotu a musí urýchlene prijať ekonomické reformy. Putin peniaze asi nepošle, takže Ukrajina sa môže spoľahnúť iba na európsku úniu. Teoreticky Rusko môže ešte vojensky zasiahnuť na Ukrajine. Trochu sa toho obávam, bola by to obrovská chyba. Mŕtvych bolo už viac než dosť.

Skryť Zatvoriť reklamu