Komunálne voľby a Pavol Paška

Písmo: A- | A+

Pred pár dňami som popísal svoje želanie primátorskej zostavy v krajských mestách. Pravda je taká, že mi to vyšlo iba v dvoch.

V Prešove som sa potešil z víťazstva pani Turčanovej, Bauerova prehra voči Rašimu v Košiciach ma zas zarmútila. Podobne ako Košice, aj Žilina si vybrala kontinuitu v osobe pána Chomu, čo podľa mňa nie je dobrá správa. V Banskej Bystrici vyhral pán Nosko, jeden z dvoch mojich finalistov. Myslím, že nás môže príjemne prekvapiť. Opätovnú výhru pána Rybníčka v Trenčíne kvitujem, ale opätovné víťazstvo pána Dvonča v Nitre už nie. Snáď najväčším prekvapením v týchto mestách je víťazstvo pána Bročku v Trnave a pre mňa prekvapením je aj výhra pána Nesrovnala v Bratislave.

Dominanciu pána Nesrovnala som si uvedomil už v mojej volebnej komisii v Ružinove. U nás bol suverénny. Pri odovzdávaní zápisnice na magistráte sa tento trend potvrdil aj z ostatných mestských častí. Predvolebným prieskumom netreba veriť, to sa potvrdilo aj teraz. Sympatického Nesrovnala som volil síce iba do mestského zastupiteľstva (za primátora som volil Kňažka), ale môže byť dobrým primátorom. Vo volebnom programe figurujú ambiciózne veci, bodaj by mu to vyšlo. Ja len mám obavy, že bude „iba“ rovnako dobrý, ako bol doteraz pán Ftáčnik. U nás v Ružinove vyhral opätovne pán Pekár, tešme sa z toho. V Petržalke som fandil pánovi Hrčkovi, ale to už nevyšlo. Naďalej tam bude úradovať Bajan.

Čo sa týka účasti, v mojej komisii sme dosiahli iba niečo vyše 30 %, a o to viac ma prekvapil celoslovenský priemer 48,3 % (pred štyrmi rokmi takmer 50 %). Celkový dojem je taký, že tento rok majú ľudia už plné zuby volieb, účasť je štandardne nízka a tak sa opäť vynára otázka: Aký silný je mandát zvolených poslancov, starostov a primátorov? Nezávislí kandidáti neboli až takí úspešní, ako to mnohí očakávali, čo je škoda.

Tieto voľby sa stala mimoriadna vec. Pavol Paška oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu parlamentu. Raši v Košiciach vyhral, no napriek tomu odstupuje. Nevedel to dobre okomentovať, tak iba urážlivo povedal: “aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach.” Neviem ako vy, ja sa z tohto odstúpenia veľmi teším. Prajem krásne nedeľné ráno.

Skryť Zatvoriť reklamu