Švajčiarske referendá

Písmo: A- | A+

Táto krajina má dlhodobú tradíciu politickej a vojenskej neutrality, ale tiež medzinárodnej spolupráce a je sídlom viacerých medzinárodných organizácií. Tradíciu má aj v čomsi inom, v referendách. Cez referendá môžu občania pripomienkovať každý zákon schválený Federálnym parlamentom a pomocou iniciatív predkladať dodatky k federálnej ústave, čo robí zo Švajčiarska priamu demokraciu.

Štátnu moc majú teda v rukách všetci občania, ktorí sa rozhodli na nej podieľať. Okrem Švajčiarska by sme našli aj iné príklady. Napríklad v súčasnosti nenávidené Grécko, kolísku demokracie. Ako sa mohli dostať od priamej demokracie až sem, však? Pravda je, že aj tá ich priama demokracia počnúc 5. storočím pred Kristom zaváňa. Totiž ženám a otrokom v tých časoch nebolo dovolené zúčastňovať sa na správe vecí verejných. Ďalším príkladom priamej demokracie je Rímska ríša. Ako vieme, aj tam došlo k úpadku všetkých hodnôt. Zdalo by sa teda, že priama demokracia nevedie k rozumnému vládnutiu. Nie je to pravda. Jedným neeurópskym príkladom sú Spojené štáty, kde síce na federálnej úrovni nemajú priamu demokraciu, ale na úrovni štátov áno. Najlepší príklad priamej demokracie je neďaleko od nás, tu v strednej Európe. Tvorenie zákonov občanmi sa začalo vo švajčiarskych mestách v 13. storočí. Trvalo samozrejme veľmi dlho, kým vychytali všetky muchy takéhoto systému a má to aj svoje veľmi tienisté stránky. V najkapitalistickejšej krajine Európy však tento systém funguje veľmi dobre, ale nikde inde. Za celú históriu Švajčiari zorganizovali na federálnej úrovni viac ako 500 referend trojakého charakteru: povinné, nepovinné a ľudové iniciatívy. Každoročne ale majú na všetkých úrovniach viac ako 200. Hlasovanie v referende je platné bez ohľadu na účasť. Napriek tomu priemerná účasť na federálnej úrovni bola viac ako 50%.

Obrovský ohlas vyvolalo švajčiarske referendum o prisťahovalectve, v ktorom  50,3 percenta občanov rozhodlo o zavedení kvót na cudzincov, ktorí sa chcú usadiť. V minulosti zas väčšina Švajčiarov vyslovila zákaz výstavby ďalších minaretov. Že je to nedemokratické? Veď väčšina si to odsúhlasila. Má zahraničie právo súdiť Švajčiarov za tieto „výstrelky?" Nie, nemá. Aj my na Slovensku by sme sa javili ako nedemokratickí, keby sme pomocou referenda nedovolili ľuďom ako je Kotleba kandidovať do rôznych funkcií. Ja by som to ale riskol.

Vždy som bol veľmi zvedavý, ako by to fungovalo na Slovensku. Mám veľké obavy. Ako by sa boli ľudia rozhodli, keby sa mali vyjadriť k rozpadu Československa? Boli by sme sa rozdelili? Bolo by Slovensko vôbec pripravené na takýto systém vládnutia? A posledná otázka: Chce naša dnešná politická elita priamu demokraciu? Podľa všetkého nie, predsa si nevypustia vlastný rybník.

Skryť Zatvoriť reklamu