V Európskej únii sme už 10 rokov

Písmo: A- | A+

Včera večer som si opäť vypočul záverečnú časť Beethovenovej 9. Symfónie, Ódu na radosť, Európsku hymnu. Počúval som totiž priamy prenos slávnostného večera z historickej budovy Slovenského národného divadla, ktorý vysielala naša verejnoprávna televízia. Na programe bolo 10. výročie vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Neskôr na TA3 som zas sledoval tlačovku pána Fica s pánom Hermanom Van Rompuym, predsedom Európskej rady. Z včerajšieho večera mi zarezonoval hlavne názor nášho premiéra. Podľa neho je uplynulých 10 rokov úspešným príbehom. Na môj vkus až príliš zjednodušil sumarizáciu tejto dekády a nedá sa mi na to nereagovať.

V roku 2004 vstupovalo do Európskej únie 10 krajín. Menovite Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Malta a Cyprus. Naozaj nepoznám dôvod, ale najvyšší predstavitelia únie vybrali na účasť na oslavách uplynulej dekády práve Slovensko. Prišiel predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, predseda Európskej rady Herman van Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, generálny riaditeľ Európskeho fondu finančnej stability Klaus Regling a bývalý spravodajca Európskeho parlamentu Jan Marinus Wiersma. Všetci títo páni prevzali od nášho prezidenta štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy.

Iste každý z nich mal pekné reči. V našom prípade ale trvalo takmer jedenásť rokov od podpisu asociačnej dohody v októbri 1993, kým sme sa stali plnoprávnym členom Únie. Pred desiatimi rokmi som mal 16 rokov, príliš som teda nevnímal situáciu okolo referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie. Keď som sa tým neskôr zaoberal, prekvapila ma nízka účasť, len tesne presiahla potrebných 50 percent. A odvtedy máme stálu nízku účasť na eurovoľbách. Je to trochu zmätočné, lebo na druhej strane Slováci vidia na únii viac pozitív ako negatív. Mimochodom vstup do NATO neriešime ani natoľko ako vstup do EÚ (do NATO sme vstúpili 29. marca 2004). A veru ak si ceníme našu slobodu, môžeme ďakovať hlavne NATO a nie EÚ.

Mnohí euroskeptici sa nezúčastnili na vtedajšom referende a nestotožnili sa ani s výsledkom. Mnohí z nich si už uvedomujú ako vnímali vtedajšiu situáciu veľmi negatívne. Je takmer nemožné odhadnúť ako by vyzeralo Slovensko dnes bez členstva. Vieme ale toto: Vstupom do EÚ sme urobili bodku za Mečiarom. Získali sme výhodu voľného pohybu tovaru, služieb a kapitálu, taktiež  možnosť voľného pohybu pracovnej sily. Získali sme možnosť participovať na vládnutí únie. Aj keď treba dodať, 13 poslancov je iba 13 poslancov. Kontroverzné eurofondy nám pomáhajú v budovaní, ale spôsobujú aj korupciu.

Eurofondy taktiež nedokázali zmenšiť priepastný rozdiel medzi jednotlivými regiónmi. Tejto téme som sa okrajovo venoval v mojom blogu o Kotlebovi. Okrem tejto korupcie sme rozčarovaní z nemeniacej sa zlej justície. Darmo, únia za nás nevyrieši všetko, toto bude náš boj. Taktiež regulácie z Bruselu (odhaduje sa, že štyri pätiny našej legislatívy majú pôvod na európskej úrovni) sú vnímané skôr negatívne. Na Európsku úniu sa prenášali rôzne agendy a právomoci, ktoré mali zostať na národnej úrovni. No najviac nám únia poškodila snáď poľnohospodárstvo. A nevyzerá to ani do budúcna o nič lepšie. Vysokú nezamestnanosť sa nám členstvom v únii tiež nepodarilo vyriešiť. Aj keď som presvedčený, že investori sa na nás ako členskú krajinu pozerajú dôveryhodnejšie. Nesporným negatívom členstva je aj možnosť našich politikov sa vyhovárať na Brusel. A veru pravidelne využívajú túto možnosť. Keď sme si tieto dve strany mince porovnali, musím povedať nasledovné: Euroskeptici aj mali pravdu, aj nemali. Môj osobný dojem je taký, že to dopadlo lepšie, než čakali.

Európska únia má motto: Jednota v rozmanitosti. A aj cítiť napĺňanie tohto motta. Je tu totiž harmonizačný ošiaľ a myšlienka, že pre fungovanie spoločného trhu musia byť podmienky pokiaľ možno všade rovnaké. Nie som ekonóm, ale toto sa mi nepozdáva. Pokiaľ viem, konkurencia na trhu spočíva v rozdielnosti. Harmonizácia nám teda môže uškodiť. Napriek všetkému Slovensku toto členstvo prospelo. Výkonnosť našej ekonomiky narástla z polovice približne na tri štvrtiny celoeurópskeho priemeru. Darmo, väčší trh je väčší trh. A my sme silní v exporte. Euro sme prijali 1. januára 2009 a myslím si, že tu nie je žiaden dôvod to rozpustiť.

Putin EÚ pekne nastavil zrkadlo. Dokonca mnohým je sympatické, že Putin vládne pevnou rukou a vysmievame sa Bruselu. Podobne ako Putin, vysmievame sa sankciám, vysmievame sa z neschopnosti sa rozhýbať. Veľká byrokratická mašinéria sa naozaj pomaly rozbieha. Dokonca sa presadzujú postdemokratické postupy. Nič to, treba popracovať na mechanizmoch. A v tomto nám Slovákom zas únia nastavila zrkadlo: Pokiaľ my tu nebudeme na sebe pracovať, tak sa veľa vecí nezmení. Práce máme pred sebou teda dosť. Ale aspoň dnes si užime túto poslednú dekádu. Užime si naše členstvo.

Skryť Zatvoriť reklamu