Som hlboko presvedčený o tom, že každá ľudská bytosť si v civilizovanej krajine zaslúži spravodlivosť a zákonnosť, v dôsledku čoho sú občania danej krajiny spokojní. Chcem veriť, že Slovensko takou krajinou môže byť. Lenže také Slovensko si namiesto apatie a ľahostajnosti žiada záujem a dopyt o spravodlivosť a zákonnosť. Chcem vás povzbudiť, aby ste pomohli v danej veci.
Je tu istá novela zákona č. 100/2014 Z.z. o tepelnej energetike, ktorá upravuje doteraz platný zákon 657/2004 Z.z. Platnosť nadobudla dňom 1. mája 2014. Ešte ste o tom nepočuli? Nie je to nič prekvapivé, ja som sa o tom dozvedel tiež iba prednedávnom. Toto všetko totiž prebehlo počas prezidentských volieb. Nenápadných novelizácií sme tu mali viacero, všakže? Prvá vec, ktorú k tomu napíšem je táto: Nech má táto novela čo najkratšiu životnosť.
Lobovanie funguje aj na Slovensku a všetko nasvedčuje tomu, že veľkovýrobcovia a dodávatelia tepla a teplej vody po mnohých rokoch konečne našli politickú podporu na to, aby si presadili túto nezmyselnú novelu. Dôvodom je chamtivosť. Cítia sa ohrození klesajúcimi ziskami. Bytové domy chcú šetriť. Toto šetrenie sa dosahuje jednak zateplením objektov, výmenou okien, hydraul. vyregulovaním a výrobou tepla inštalovaním vlastných kotolní. Lobovanie výrobcov a dodávateľov je teda z istého nemorálneho hľadiska logické, no z akéhokoľvek iného veľmi zlé.
Ja teraz nečakám, že si každý môj čitateľ preštuduje túto novelu zákona. Sú tam nové pojmy a definície, ktoré nás majú odradiť, ale prosím vás, aspoň trochu sa tomu venujte. Moje stanovisko je takéto: Novela nezohľadňuje záujmy bežných spotrebiteľov, ale len veľkovýrobcov a distribútorov tepla. Novela zasahuje do našich občianskych a vlastníckych práv, vytvára nezmyselné náklady pre vlastníkov bytov a tendenčne chráni podnikateľské subjekty vo výrobe tepla. Porušuje sa tu ústava SR. A ako to často býva, ustanovenia sa najviac dotknú prevažne skupiny sociálne slabších obyvateľov. Moje tvrdenie podporujú rôzne dokumenty, ako napríklad štúdia protimonopolného úradu alebo smernica EU, ale hlavne sedliacky rozum.
Aby som bol konkrétnejší, tu sú hlavné body, ktoré sa nás dotýkajú: V konečnom dôsledku zaplatíme viac za teplo a teplú vodu. Zavádza sa povinný odber tepla od centrálneho dodávateľa (aj keď by sme reálne spotrebovali menej, štát nás donúti zaplatiť viac). Riešenie vecných bremien na energetické rozvody, ktoré sú umiestnené na našom majetku je odteraz riešené v neprospech nás vlastníkov. Každý, kto má vlastnú kotolňu musí za vlastné peniaze a pod hrozbou sankcií opakovane vypĺňať a odosielať novo zavedené hlásenia štátu takmer tak, akoby sme podnikali v oblasti tepelného hospodárstva. Zmluvný vzťah pre odber tepla je teraz jednostranný a takmer nevypovedateľný (čo je výhodné pre výrobcu tepla a vytvára monopol). Štát nás núti namontovať novú drahú techniku na meranie spotreby tepla a teplej vody na naše náklady a pod hrozbou sankcií. Dodávateľ tepla sa zákonom stal účastníkom stavebného konania. Ak sa vlastníci rozhodnú zmeniť dodávateľa tepla, bude môcť pôvodný dodávateľ zablokovať celý tento proces. Vlastníci domových kotolní, ktorí majú sami eminentný záujem platiť čo najmenej, musia navyše platiť cudzej firme za overovanie hospodárnosti vlastnej kotolne a monitoring.
Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku bolo aktívne, spísalo pripomienky pred schvaľovaním, ktoré adresovali ministerstvu hospodárstva. Ministerstvo arogantným spôsobom neodpísalo nič. Je pár mesiacov po prijatí novely, ale ešte nie je neskoro s tým niečo urobiť. Už teraz sa zbierajú podpisy na petíciu, ktorá vyjadruje nesúhlas s novelou. Ja budem zbierať podpisy vo svojom bytovom dome. Je to pre dobro nás vlastníkov bytov. Viete si predstaviť, že naše médiá sa o túto problematiku nezaujímajú. Taktiež nájsť politika, ktorý by sa týmto zaoberal je nemožné. Treba osloviť prezidenta.
Ak chcete pomôcť, petíciu nájdete na www.zsvb.sk. Zdieľajte prosím tento článok na facebooku, podporte ho na Vybrali SME a cez označenie Zvýšte karmu pod textom. Prispieva to k čítanosti a tým aj informovanosti širokej verejnosti. Ďakujem.