Keď Cirkev diskutuje o živote

Písmo: A- | A+

Za posledný mesiac sa stali tri veci, ktoré z môjho pohľadu stoja za blog. Synoda o rodine, zmeny v denníku SME a moje prvé výročie manželstva.

Nespomínam práve mesiac pre nič za nič. Pred mesiacom som napísal svoj posledný blog. Jednoducho som nemal čas na písanie. Ani na čítanie médií. Úprimne, chýbalo mi to. Hlavne to písanie. Tento blog budem venovať synode o rodine, lebo z istého hľadiska je to najdôležitejšia aktivita, ktorá sa za dlhé obdobie deje.

Ľudia sa posúvajú dialógom. Neberte to ako frázu, naozaj to tak je. Ešte je tu otázka, kam sa posunieme, všakže. A to závisí od výsledku debaty. Spomínaná synoda ešte nemá závery, my by sme si tiež nemali robiť. Niekto sa asi pýta, že prečo to tak naťahujú. Tento rok prvá etapa, budúci rok v októbri druhá etapa. Má to zmysel. Totiž diskusií za ten rok bude veľa. A neviem ako je to vo vašom prípade, ale ja sa teším najviac na proces hľadania odpovedí. Zamýšľania sa, dialógy.

Zatiaľ si odnášam tieto pocity: Rodina je základ. Spolunažívanie v rodine je dobré, prirodzené, správne. S manželkou sa práve usilujeme o rozšírenie rodiny. Je to krásna cesta, vytvárať rodinu. Som nadšený z apelu na rodinu. Nadšený som aj z deklarovanej snahy Cirkvi neignorovať realitu súčasnosti. A tu sa prepája problematika rodiny so súčasnou dobou. Totiž moderní ľudia veľakrát chápu rodinu ako spolok ľudí, kde členovia majú priveľký dôraz na individualizmus. A tu je pes zakopaný. Vysoké nároky jednotlivca veľakrát poškodzujú harmóniu rodiny.

Šialene dôležitou otázkou je teda toto: Ako nájsť hranicu medzi svojimi potrebami a potrebami toho druhého, rodiny? Inak, jednoduchšie: Do akej miery sa obetovať pre druhého, pokoriť sa a utlmiť svoje ego? Lenže niekto sa k týmto otázkam ani nedopracoval. Mnohí ostali visieť na týchto: A prečo by som sa ja mal obetovať? Prečo by som sa mal pokoriť? Nuž áno, ego nevie spracovať všetky otázky.

Vidíme teda, že synoda sa zaoberá existenčne dôležitými vecami. Mnohých asi nezaujíma proces hľadania odpovedí, ale odporúčam to aspoň jedným očkom sledovať. Je to dobrodružstvo. Počuli ste, že účastníci synody chcú lepšie pochopiť rozvedených? Niežeby im doteraz nerozumeli. Ale tu je to čaro diskusie. Zdanlivo jasné veci prediskutovať. Napríklad aj otázku homosexuálov v Cirkvi.

Skryť Zatvoriť reklamu