Sprvoti som mal problém už len s označením Liga proti rakovine pre nezávislú charitatívnu neziskovú organizáciu. Dôvodom bola agresia pojmu. Vysvetlím. Samotná rakovina znie agresívne. Aj pre tých, ktorí o nej veľa nevedia. Potom príde na Slovensko v roku 1990 organizácia, ktorá je proti agresívnej chorobe. Tým sa iba stupňuje agresivita. Ísť proti niečomu. Tak som to vnímal kedysi. Keď som dospel, odpútal som sa od týchto pocitov a Ligu proti rakovine som vnímal iba pozítívne. Ako organizáciu, ktorá pomáha chorým. Ktorá pomáha onkologickým pacientom. Výber žltého narcisu pre túto zbierku sa mi veľmi páči, pre mňa symbolizuje prebúdzanie sa k životu. S manželkou sme boli už v pondelok vyzdvihnúť oranžové vesty, škatuľu (pokladnicu) a 200 kusov narcisov. Teším sa. Len sa bojím, že tých 200 kusov nerozdáme.
Nie každý totiž zoberie narcis a prispeje aspoň centom. Dôvodov je viacero. Napríklad číry nezáujem, neinformovanosť, ale aj odpor. Myslím si, že Liga proti rakovine dokázala dať o sebe vedieť na Slovensku. Chce to samozrejme nejaké peniaze, aby sa ľudia dozvedeli, kto sú, čo sú. S týmto súvisí ten spomínaný odpor. Posledné roky sa totiž šíria anonymné aj neanonymné správy o tom, ako Liga proti rakovine narába s peniazmi, ktoré vyzbiera.
Je to nezisková organizácia, a z tohto titulu si nemôžu hocijako zarábať. Jednou z možností je Deň narcisov. Druhou je tiež aktuálne do konca apríla možnosť darovať dve percentá z daní. A samozrejme dary od sympatizantov. Netrúfam si ani hrubo odhadnúť, koľko môže Liga proti rakovine pozbierať peňazí na Deň narcisov, z dvoch percent alebo spolu za celý rok. Jeden z listov, ktorý sa vyjadruje negatívne na adresu Ligy proti rakovine, spomína, že sa pozbierané peniaze rozdeľujú v zlom pomere do týchto aktivít: výskum, prístroje, tábory pre onkologicky choré deti, informovanosť. Podľa spomínaného listu polovica peňazí ide na informovanosť a iba málo ide na výskum a prístroje. Možno ten list napísal lekár, ktorý bude preferovať výskum. Z dlhodobého hľadiska možno by to bolo aj najlepšie. Otázka je, koho dobro budeme sledovať. Neverím, že polovica peňazí tečie na informovanosť. Neverím, že Liga proti rakovine je tunel. Verím, že tie peniaze sa používajú zmysluplne.
List spomína tábory pre deti. Čo je zaujímavé, nespomína pobyty, výlety pre dospelých. A ja vám garantujem, že sa robia. A toto považujem za veľmi dôležitú aktivitu. Stretávajú sa tam ľudia, ktorí si navzájom rozumejú. Sú na jednej lodi, môžu sa zdielať. Je to veľká vec a nie je to samozrejmosť. Toto by mal rozumný človek kvitovať. Ja to teda kvitujem.
Priatelia, vyzývam vás. V piatok hľadajte ľudkov v oranžových vestách s pokladnicou v ruke. Budú vám núkať malé umelé narcisy. Prijmite ich. A ak si myslíte, že Liga proti rakovine je zmysluplná, niečím možno prispejete. Ja o jej zmysluplnosti som skalopevne presvedčený. Pripnime si v piatok na svoj odev kvietok jari a nádeje, aby sme aj týmto spôsobom vyjadrili solidaritu s osobami postihnutými rakovinou.