Domnievam sa, že práve možnosť prepadnutia hlasov SaS zmobilizovala časť premýšľajúcich pravicových? voličov aby volili SaS a takýmto spôsobom znížili pravdepodobnosť vládnutia Smeru nasledujúce 4 roky. Myslím teda, že tých 12% nie je zásluhou práce SaS, kvality ich programu, ale v značnej časti aj strachu premýšľajúcich pravicových? voličov, že prepadnutie hlasov SaS povedie k opätovnej vláde Smeru. Ak je to náhodou takto, potom nie je v SaS dôvod na veľké oslavy, práve naopak, Sulík by mal prijať tento šťastný volebný výsledok s veľkou pokorou.
Namiesto toho, hneď v prvom vyhlásení po skončení volieb, prejavil Sulík podľa mňa merkelovskú aroganciu. Čo to je merkelovská arogancia? Keď politik nedemokraticky, bez porady so svojimi kolegami, priaznivcami či voličmi, jednostranne vyhlási dôležitú skutočnosť. Domnievam sa, že práve takejto arogancie sa Sulík dopustil, keď hneď po voľbách vyhlásil, že nepôjde do koalície s Kotlebom. Predpokladám, že o tomto dôležitom vyhlásení sa vopred neporadil so svojimi spolustranníkmi, a už vôbec sa nepýtal svojich voličov. O tom, že mám asi pravdu svedčí video jeho prvého vyhlásenia po voľbách. Na videu je vidieť, že v SaS vládla veselá nálada. Sulíkovu reč často prerušovali nadšením potleskom, až na jednu jedinú výnimku, a to, keď vyhlásil, že nepôjde do koalície s Kotlebom. V tom okamihu bolo v sále ticho. Prečo v tomto okamihu ostalo ticho? Asi preto, že pre Sulíkových spolustranníkov to bola novinka o ktorej predtým nikdy nehovorili, možno mnohí z SaS-karov boli zaskočení a nesúhlasia s takýmto názorom. Paradoxne Sulík, ktorý je nielen v Nemecku známy svojou kritikou Merkelovej za jej jednostranné kroky v prisťahovaleckej kríze, sa dopustil úplne rovnakej jednostrannosti!
Domnievam sa, že ak Sulík nezmení svoje nedemokratické správanie, môže sa v budúcich voľbách ľahko stať to, čo sa mohlo stať už v týchto voľbách a to, že SaS skončí rovnako ako KDH, tj. mimo národnej rady.
A ešte niečo ku Kotlebovi a jeho Ľudovej strane Naše Slovensko. Neviem, prečo je Kotleba pre Sulíka a mnohých iných neprijateľný. Pravda, nikdy som sa o Kotlebu a jeho stranu nezaujímal, takže dostatočne nepoznám ich činy, nepoznám ich program, nikdy som ich nevolil. Preto by som sa úprimne rád dozvedel skutočné dôvody, prečo je Kotleba pre mnohých neprijateľný. Nie je to len akási pýcha „intelektuálskej kaviarne“. Podľa mojich neúplných vedomostí, sa Kotleba nedopustil žiadnych veľkých škandálov, nedopustil sa žiadnej veľkej korupcie. Áno, zamestnal na samosprávnom kraji nejakých svojich rodinných príslušníkov. Určite by sa našli schopnejší ľudia na tieto miesta, ale toto pokladám za minimálnu korupciu. Niekto tú prácu musí vykonávať a či ju vykonávajú Kotleboví príbuzní alebo niekto iní, nezdá sa mi to až tak zásadne dôležité. Čo sa týka korupcie je Kotleba v porovnaní s väčšinou politických matadorov čistý ako ľalia. Tak prečo mu nedať šancu?
Každá akcia spôsobuje reakciu. Ak budeme Kotlebu znevažovať, ostarkizovať ho, odmietať s ním akúkoľvek spoluprácu, jednoduchý ľudia budú túto reakciu voči Kotlebovi vnímať ako nespravodlivú a začnú mu strániť. A potom, o dve volebné obdobia, sa môže sťať, že budeme mať za predsedu vlády Mariána Kotlebu. Pre našu hlúposť a nespravodlivosť!