Opozícia sa raduje predčasne, po voľbách v roku 2020 môže vládnuť Fico

Po krajských voľbách opoziční politici ako aj priaznivci opozície hovorili o úpadku Smeru, niektorí dokonca predpovedali, že Smer skončí podobne ako HZDS. Počty hlasov v týchto voľbách, však hovoria o niečom inom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dolu uvádzam tabuľku v ktorej som sčítal počty hlasov, ktoré získali kandidáti navrhnutí vládnucimi stranami – Smerom, SNS, Mostom, potom kandidáti navrhnutí opozičnými stranami – SaS , OĽaNO, KDH, Nova, ODS atď., ďalej jednotlivo hlasy kandidátom za SMK, za ĽSNS, nezávislým a kandidátom malých strán.

Medzi hlasy pre vládnuce strany som započítal aj hlasy získané nezávislými poslancami s podporou Smeru – Mikušom a Ftáčnikom, ako aj hlasy pre bývalého poslanca Smeru Martvoňa (predpokladám, že Martoňoví voliči vo voľbách do Národnej rady budú voliť skôr Smer ako opozičné strany).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rozdelenie hlasov vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017
Rozdelenie hlasov vo voľbách do samosprávnych krajov v roku 2017 (zdroj: Jozef Krchnák)

Zhrňme si to:

Vládnuce strany – 405 820 hlasov

Opozičné strany – 365 318

SMK – 40 498

Kotleba – ĽSNS – 105 390

Nezávislí – 345 620

Malé strany – 38 799

Z týchto čísiel je vidieť, že vládnuce strany majú nad opozičnými stranami náskok vyše 40 000 hlasov, tj. o 11% viac. Výborne si vedie Kotlebova ĽSNS. Napriek tomu, že svojho kandidáta na predsedu kraja nominovala iba v piatich krajoch získala až 105 390 hlasov. Tieto čísla reálne odzrkadľujú súčasnú popularitu jednotlivých strán a koalícií. Sú vo veľkom rozpore s optimistickými vyjadreniami opozičných politikov a ich priaznivcov.

Na základe uvedených čísiel sa skúsme zamyslieť aj nad výsledkami volieb do Národnej rady, ak by sa konali teraz. Musíme však podotknúť, že čísla z krajských volieb nie su úplne relevantné pre voľby do Národnej rady. Mnohé strany, napríklad SNS, ĽSNS, Most, Sme rodina, KDH, SMK, nepostavili v niektorých krajoch žiadnych kandidátov (či už svojich vlastných kandidátov alebo kandidátov v koalícii s inými stranami) a preto nevieme s istotou určiť u koho skončili hlasy ich skalných voličov v takýchto krajoch. Ešte oveľa väčším otáznikom je, ako sa vo voľbách do Národnej rady prerozdelia hlasy ktoré teraz získali nezávislí kandidáti.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu sa však skúsme pohrať s percentami. Aj keď nevieme ako sa prerozdelia hlasy ktoré teraz získali nezávislí kandidáti, môžeme si dovoliť zjednodušenie a predpokladať, že pre jednotlivé politické strany sa tieto hlasy prerozdelia v podobnom pomere ako ich strany získali v týchto krajských voľbách. Za tohto predpokladu môžeme teda hlasy pre nezávislých kandidátov ignorovať. Nasleduje výpočet:

Celkový počet hlasov bez hlasov pre nezávislých kandidátov: 955 825 = 100 %

Vládnuce strany – 405 820 hlasov = 42,5 %

Opozičné strany – 365 318 hlasov = 38,2 %

SMK – 40 498 hlasov = 4,2 %

Kotleba – ĽSNS – 105 390 hlasov = 11 %

SkryťVypnúť reklamu

Malé strany – 38 799 hlasov = 4,1 %

Ako som už povedal, jedná sa o rýchly zjednodušený výpočet, percentá nemožno pokladať za úplne presné, no dostatočne presné na to, aby sme mohli povedať, že žiadny úpadok Smeru sa nekoná. Smer neskončí ako HZDS. Lebo HZDS neskočilo preto, že ho jeho voliči akože „prekukli“ ale preto, že jeho hlasy postupne rokmi prebral sociálnejší Smer, ktorý sľúbil voličom HZDS väčšie istoty. A podobne, Smer môže poraziť iba strana ktorá bude k voličom Smeru ešte sociálnejšia a sľúbi im ešte väčšie istoty.

Malý bonus nakoniec, bez Kotlebovej ĽSNS nezložia väčšinovú vládu ani súčasné vládnuce ani opozičné strany.

Jozef Krchnák

Jozef Krchnák

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Človek obyčajný Zoznam autorových rubrík:  NáboženstvoPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu