Zločinný a idiotský zákon

V poslednom čase ma nahneval zákon č. 122/2013 o ochrane osobných údajov, ktorý pokladám za zločinný a aj úplne idiotský. Zločinný preto, lebo prikazuje ľuďom robiť tak veľké a ťažké práce, že 99,99% z nás ich nevie samostatne urobiť. Druhý krát je zločinný preto, že ukladá veľmi veľké tresty za nesplnenie alebo porušenie zákona (lúpežné poplatky vo výške 1 000 až 300 000 eur).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Ďalej zákon pokladám za idiotský preto, že tie veľké a ťažké práce potrebné vykonať za účelom splnenia zákona sú v skutočnosti úplne zbytočné, je to čistá byrokracia, buzerácia, spôsobovanie nervového vypätia ľudom. Úžitok z dosiahnutého zlepšenia (v tomto prípade zlepšenia ochrany osobných údajov) bude mnoho mnohonásobne menší ako energia potrebná na jeho vykonanie.

Nebudem tu vymenovávať všetky tie, pre 99,99% ľudí nesplniteľné povinnosti ktoré tento zákon prikazuje. Radšej uvediem jednoduchý príklad. Predstavme si, že by nám naši vládcovia teraz prikázali vykopať okolo všetkých našich miest a dedín protitankový zákop. Že prečo? No lebo vraj môže vypuknúť vojna. No nebol by takýto príkaz do neba volajúcim bláznovstvom. A presne takýto je nový zákon o ochrane osobných údajov. Okolo osobných údajov vytvára veľmi veľmi pracný a teda nezmyselný protitankový zákop. Pritom pravdepodobnosť „vojny" je minimálna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo ešte jeden príklad. Predstavme si, že by sa Usain Bold, najrýchlejší šprintér sveta, stal samovládcom a vyhlásil zákon, že každý človek vo veku od 20 do 40 rokov musí zabehnúť 100 metrov za 9,9 sekundy. A kto to nesplní, musí mu zaplatiť lúpežný poplatok vo výške od 1 000 do 300 000 eur - podľa jeho uváženia. Čo by ste na to povedali? Pekne despotické však. Zákon o ochrane osobných údajov nie je oveľa menej despotický a oveľa menej idiotský ako tento príklad.

Samozrejme zákon o ochrane osobných údajov nie je jediný zločinný a idiotský zákon ktorý poslanci schválili. Len sa mi zdá, že vďaka náročnosti zbytočných prác ktoré ukladá, vďaka svojej takmer nesplniteľnosti vyniká idiotskosťou nad ostatné. Som úprimne presvedčený, že keby som robil kontrolóra na Úrade na ochranu osobných údajov, v 99% kontrolovaných subjektoch by som dokázal nájsť „chybu" ktorá je v rozpore zo zákonom a uložiť pokutu 80 000 eur. V 99%!

SkryťVypnúť reklamu

A nakoniec snáď len varovanie istého Ježiša z Nazaretu pre poslancov, ktorí takéto zločinné zákony schvaľujú: „Aj vám, zákonníkom, beda! Lebo zaťažujete ľudí bremenami, ktoré nemožno uniesť, ale sami sa tých bremien ani jediným prstom nedotknete." (Lk 11:46, podobne Mt 23:02-04)

Poddaní všetkých krajín spojme sa!

P.S.: V podstate sa ma zákon priamo netýka a teda nemusím ťažko pracovať na jeho splnení. Som len nahnevaný a nešťastný keď vidím nespravodlivosť páchanú na ľuďoch, naviac keď tá nespravodlivosť je idiotsky zbytočná.

P.S. 2: Zákon o ochrane osobných údajov ešte upresňujú dve vyhlášky a to vyhláška č. 164/2013 a 165/2013.

Jozef Krchnák

Jozef Krchnák

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek obyčajný Zoznam autorových rubrík:  NáboženstvoPolitikaNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
SkryťZatvoriť reklamu