Jo Nesb dospelých vydesí, no deti dokonale rozosmeje

Jo Nesb je nórsky multitalent. V mladosti mal naštartovanú sľubnú športovú kariéru, ale po zranení sa jeho futbalová budúcnosť skončila. Rozhodol sa preto pre štúdium ekonómie a potom skutočne pracoval ako úspešný burzový maklér a finančný analytik. Kým počas dňa sa venoval číslam a peniazom, po večeroch nechával prehovárať svoju umeleckú časť osobnosti. S mladším bratom Knutom založil pop-rockovú skupinu Di Derre, ktorá sa stala populárnou kapelou nórskej rockovej scény. Jeho ambície napriek tomu neboli stále naplnené a ako 37-ročný sa rozhodol venovať hlavne písaniu románov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Literárnu kariéru odštartoval kriminálnym románom Flaggermusmannen (Netopierí muž), s ktorým sa zároveň zrodila aj postava svojrázneho detektíva. Jeho hrdina Harry Hole je dnes už literárnou legendou a celá séria je v súčasnosti prekladaná do mnohých jazykov. Nesbøve kriminálne romány sú plné napätia a násilia. Dokáže čitateľa vystrašiť tak, že ten je po prečítaní jeho knihy Snehuliak vďačný za každú zimu bez týchto postavičiek zložených zo snehových gúľ.

Do svojich kriminálok vnáša neuveriteľnú drsnosť, a keď už všetkým autorom kriminálok a detektívok dochádzajú nápady, tak on vo svojom románe Pancierové srdce predstaví bizarný vraždiaci nástroj v podobe tzv. Leopoldovho jablka. Fantázia mu teda určite nechýba, a preto nie je prekvapením, že Jo Nesbø je autorom aj kníh pre deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak, ako ho v žánri severská krimi preslávil Harry Hole, u detských čitateľov mu dnes už tiež celosvetovú slávu priniesol podivný Doktor Proktor. Na územie detskej literatúry vstúpil Nesbø v roku 2007. Príbehy o šialenom profesorovi čakajúcom na svoj veľký objav, pôvodne vznikali ako rozprávky na dobrú noc, ktoré Nesbø vymýšľal pre svoju dcéru.

Po celosvetovom úspechu prichádza profesor Proktor aj na Slovensko. V slovenskom preklade aktuálne vyšli prvé dve knihy zo štyroch. Prvou je Prdiprášok doktora Proktora (2007), na ktorú voľne nadväzuje Časovaňa doktora Proktora (2008). Knižky vychádzajú aj s pôvodnými ilustráciami, ktorých autorom je popredný nórsky ilustrátor Per Dybvig.

SkryťVypnúť reklamu

Prdiprášok doktora Proktora

Obrázok blogu

Ústrednou postavou tejto detskej série je teda Doktor Proktor, ktorého k pološialenstvu dohnala zakázaná láska k milovanej žene s menom Júlia Margarínová. Ruku milovanej osoby si podľa jej otca nezaslúžil, pretože nebol ani urodzený, ani slávny. Preto Proktor túži len po bohatstve a sláve. Keďže od mlada má vedecké ambície, svoj spoločenský status si chce vylepšiť na poli vedy.

O severských autoroch je známe, že často otvárajú tabuizované témy. Ani Nesbø, ako to už aj z názvu jeho prvej detskej knihy vyplýva, neostal tejto škandinávskej tradícii nič dlžný. V prvom príbehu o excentrickom profesorovi a vynálezcovi sa totižto prdí o stošesť. Príčinou zvýšenej plynatosti však nie sú kapustné fliačky strihnuté šošovicovou polievkou, ale zázračný prášok, ktorý mal byť pôvodne liekom na sennú nádchu.

SkryťVypnúť reklamu

Na dvor uleteného profesora sa však pripletú aj Bule a šikovná Lisa, deti zo susedstva. Práve vďaka týmto deťom sa z nepoužiteľnej veci, čím prdiprášok bezpochyby je, okamžite stáva najfantastickejšia vec na svete. Jeho light verzia má rozveselovať deti a silnejšiu formu chcú noví spoločníci predať priamo americkej NASA. Samozrejme, ako to nielen v detských knihách býva, do cesty sa im postavia zloduchovia zo susedstva v podobe otca - podvodníka a jeho dvoch rozmaznaných synov Trula a Tryma.

Nesbø s umelo vyvolanými vetrami narába skutočne vkusne. Rodičia sa nemusia obávať, že by sa rozprávanie zvrhlo iba na príbeh o prdení. Autorov humor je slušný a gagy vyznievajú vtipne bez akejkoľvek príchuti po trápnosti. Veď priznajme si, že hlasné zvuky zo zadných častí ľudských tiel sú prosto počas detstva vtipné, to až na prvom skutočnom rande sa z toho stáva prúser.

SkryťVypnúť reklamu

Časovaňa doktora Proktora

Obrázok blogu

Zbytky prdiprášku Doktora Proktora sa presypú aj do druhého voľného pokračovania s názvom Časovňa doktora Proktora. Bulemu tento prášok napríklad pomôže vyhrať jednu z dávno minulých horských etáp Tour de France z roku 1969 a zmení ním aj pamätnú bitku pri Waterloo. Lisa jeho pomocou zase sfúkne plamene zápalnej hranice cirkevnému súdu v Rouene v roku 1431, a tak zachráni dnes už sväticu Johanka z Arku.

Dej druhého pokračovania sa odohráva vo Francúzsku, kam sa vypravil Doktor Viktor Proktor tesne po úspešnom prípade s prdipráškom. Jeho cieľom bolo nájsť svoju stratenú životnú lásku Júliu Margarínovú. Na určitý čas tak deti nemajú o ňom žiadnu správu. Po troch mesiacoch od jeho odchodu však jeho detskí spoločníci v Nórsku dostanú záhadnú pohľadnicu.

Odosielateľom je sám Proktor a všetko je na nej podivné. Čudná je nielen fotografia, na ktorej niečo chýba, no tajuplný je aj text a ešte nevšednejšia je známka z roku 1888. Samozrejme Lisa a Bule sú šikovné deti a okamžite pochopia, že ich obľúbený čudák potrebuje pomoc. Začína sa výborný príbeh plný skákania v historickom čase, pretože záchranná akcia si bude vyžadovať práve cestovanie v časopriestore.

Toto cestovanie je možné vďaka inému vynálezu profesora Proktora. Slúži na to kúpeľ v časovani, ktorú treba napustiť vodou a pridať do nej časomydlo. Po vytvorení peny sa stačí už len ponoriť a sústrediť sa na miesto a čas, kam sa chce cestujúci dostať. Kniha Časovaňa doktora Proktora si tiež vyžaduje ponáranie, a to ponáranie do príbehu. Pokojne tak môžu robiť nielen deti, ale aj dospelí.

Jo Nesbo, Per Dybvig: Prdiprášok doktora Proktora, Vydavateľstvo: Iron Libri, Slovart, 2014, Preklad: Eva Lavríková
Jo Nesbo, Per Dybvig: Časovaňa doktora Proktora, Vydavateľstvo: Iron Libri, Slovart, 2014, Preklad: Eva Lavríková

zdroj foto v perexe: http://sk.wikipedia.org/wiki/Jo_Nesb%C3%B8

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu