Keď plyšáky vraždia a zamýšľajú sa nad zmyslom života

Mesto Amberville obývajú plyšové zvieratá od výmyslu sveta. Ide o mesto - svet v mnohom podobné tým našim moderným, globalizovaným mestám. Plyšáky si v ňom žijú svoje životy, niektoré sa venujú svojim rodinám, pracujú, vychovávajú ďalšie plyšáky, teda žijú čestne a slušne. No ale sú aj také, ktoré balancujú na hranici medzi dobrom a zlom, niektoré svoju rovnováhu už stratili a padli do temného podsvetia. Niektoré plyšáky sa prepadli na plyšovej stratifikačnej osi ešte hlbšie a tvoria mikrosvet vydedencov, plyšových trosiek, ktoré plyšová spoločnosť vyvrhla už tesne po ich samotnom zrode, pre ich nedokonalosť a inakosť. Tento rozvrstvený svet však ovláda akýsi vyšší princíp, ktorý so svojim religióznym establišmentom riadi všetko z pozadia, udržiava ho v rovnováhe a v nekonečnej cyklickosti tvorí zoznam tých, ktorí budú stvorení, a tých, ktorí tento svet opustia. Mesto je tak neustále napĺňané novými plyšovými zvieratkami, ktoré dodáva výrobná továreň. Kým novonarodených do mesta vozia zelené pikapy, tých, ktorých čiara života už skončila, sú odvážaní v červených autách rovnakého typu, nevedno kam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obálka knihy (mimochodom skoro ma od čítania knihy odradila)
Obálka knihy (mimochodom skoro ma od čítania knihy odradila) (zdroj: IKAR)

Preto je prirodzené, že niektoré zvieratká si kladú otázky života a smrti, podobné tým našim ľudským. Ako napríklad: Prečo továrne vyrábajú nové plyšové zvieratá? Prečo tie, ktoré žili v meste, odvádzajú Šoféri? Prečo všetci museli žiť v utajovanom či neskrývanom strachu pred tým, čo sa stane v ďalšom živote? Kto vytvoril takýto krutý systém? Aký je zmysel života v ohraničenom svete? Mali by sme deti v tridsiatke, keby sme sa dožívali vyše dvesto rokov? Kto by túžil získať vzdelanie pred svojou dvadsaťpäťkou pri tejto dĺžke života?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvrátiť daný rovnovážny stav sa ani v meste plyšákov nedá, ale predsa len existuje možnosť ako zachrániť napríklad svojho blízkeho plyšáka pred smrťou. Riešením je vymazanie jeho mena z Listiny mŕtvych. Rozpúta sa tak však honba za mytológiou opradenou Listinou mŕtvych, pričom samotné hľadanie je popretkávané klamstvom, intrigami a krvavým násilím,aj keď v skutočnosti miesto krvi vychádza z obetí vlnená vypchávka.

Obrázok blogu

Popri tomto násilí a gangsterskom príbehu á la Tarantino, sa však popri banalite a plyšovej infantilnosti, vinie ešte rovina čisto filozofická, ktorú by sme vo svete plyšákov, kde strach vzbudzujú červený pikap a lietajúce šatové mole, nečakali. Ontogenetické, etické a axiologogické filozofické myšlienky produkuje Medvedík Teddy, ktorého však rozhodnutie konať absolútne dobro privedie až na oddelenie ústavnej psychiatrickej starostlivosti. Tento plyšáčik reprezentuje morálne čistú bytosť, ktorej etické názory a hodnotová orientácia sú aj v našom svete často označované nálepkou - BLÁZNIVÉ.

SkryťVypnúť reklamu

Teddy však produkuje filozofiu podobnú tej, ktorú tvorili celé generácie ľudských neplyšových filozofov. Jeho zamýšľania sa nad napríklad existenciou dobra a zla sú naozaj inšpirujúce, čo dokazuje aj táto citácia z jeho filozofického myslenia:
„Zlo je nemysliteľné bez dobra. Zlo hľadá rovnováhu, symetriu. Zlo je spoločenské, lebo jestvuje len v protirečivých vzťahoch. Dobro si vystačí samo. Nepotrebuje nikoho a nič. Môžem byť dobrý vlastnými silami. No na dôkaz zla treba opačnú stranu. Zlo je neúnavné, dobro pasívne. Zlo si jednostaj hľadá cesty na dosiahnutie cieľa. Ak jedno pokušenie nestačí, zlo nastraží ďalšie. Dobro nehľadá nič, lebo vopred vie, ako byť dobrý. Ak sa zlo prejavuje dynamicky, pestro a intelektuálne stimulujúco, dobro je, otvorene povedané, nudné. V boji proti všetkým pokušeniam zla sa dobro nemá čím brániť. Zlo je nepochopiteľné a absurdné. Dobru chýba krátkodobá sila atraktívnosti." (Teddy Medveď)

SkryťVypnúť reklamu

Plyšový svet je naozaj veľmi inšpirujúci a dokazuje, že zápas dobra a zla je vlastný aj plyšovým zvieratám, a že v časovo ohraničenom svete, sa aj my musíme poponáhľať naplniť naše ciele.

Jozef Kuric

Jozef Kuric

Bloger 
  • Počet článkov:  333
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Odpočúvač ľudských príbehov, sliedič reality, predčítač, bloger majúci záľubu v literatúre a občasný fúkač bublifrkov, s prechodným pobytom v daždivom Maconde a na Facebooku. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaNa cesteSranda musí byťBulvárŠkolstvoPolitická realitaHudobná sekciaZápisky a spomienkyNázoryPokus o literatúruCogito ergo...Tvorivosť

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu