Roald Dahl stvoril naozaj fantastický svet, plný absurdných zápletiek, pričom nezostal nič dlžný ani detským čitateľom. Možno sa práve týmto spôsobom vyrovnával s osobnými a rodinnými tragédiami, ktorých bolo priveľa na jeden ľudský život.

Keď mal Dahl tri roky, zomrela na akútny zápal slepého čreva jeho 5 ročná sestra a o niekoľko týždňov stratil Roald aj otca. Jedinou živiteľkou rodiny sa tak stala jeho matka, ktorá zostala s deťmi na Britských ostrovoch napriek tomu, že jej život by bol určite ľahší v Nórsku, v kruhu svojej rodiny. Zostala však na žiadosť umierajúceho manžela, ktorý trval na tom, že deti musia dostať britské vzdelanie. Dahlov otec považoval britský školský systém za najlepší na svete. Malý Roald si však paradoxne v britských školách užil okrem kvalitného vzdelávania aj mnoho príkoria. Hlavne v internátnej škole bol veľmi osamelý a často aj terčom šikanovania.
Počas druhej svetovej vojny sa stal vojenským letcom a osud mu ani vtedy nezostal nič dlžný. Dahl havaroval a utrpel niekoľko zranení. Po vojne sa oženil, no niť rodinných tragédii sa stále nepretrhla. Jeho štvormesačný syn Theo utrpel po zrážke taxíka s jeho detským kočíkom ťažké zranenie hlavy. O dva roky zomrela na osýpky jeho dcérka Olívia a o pár rokov neskôr ťažko ochorela aj jeho prvá manželka a matka jeho detí. Sám Roald Dahl podlahol vo veku 74 rokov leukémii.
Späť však k jeho literárnemu svetu. Jeho neuveriteľné príbehy sú naozaj plné neskutočne skutočných postáv, nechýba im dobrodružstvo a napätie. Vyznačujú sa často suchým až čiernym humorom, ktorý Dahl aj detským čitateľom predkladal ľahostajne a bez štipky ostychu. Stvoril tak paralelný svet plný fantázie a nádherných postáv, ktorý je samozrejme možné pochopiť len čítaním jeho literárnych diel. Vzhľadom na to, že veľká časť jeho tvorby vyšla aj v slovenskom alebo českom preklade, nie je Roald Dahl neznámy ani pre slovenského čitateľa.

Ja osobne som sa s Dahlom zoznámil prostredníctvom jeho neuveriteľných príbehov pre dospelých, ktoré vychádzali v slovenskom a českom jazyku aj pred liberalizáciou knižného trhu. Tak som niekedy asi pred 20 rokmi objavil prvý výber jeho poviedok s názvom Fantastické poviedky. Zoznámil som sa textami zábavnými, miestami strašidelnými a s prekvapivou, často až s absurdnou pointou. Zbierka obsahovala také skvosty ako Gurman, Aj jahňa môže zabiť, Koža, Jed, Túžba, O krk, Zvukový prístroj, Claudov pes. Kvalitu výberu zvýrazňuje aj fakt, že poviedka Južan sa stala predlohou pre štvrtú izbu Quentina Tarantina v poviedkovom filme 4 izby, ktorý bol dielom štyroch nezávislých amerických režisérov.

Druhý slovenský výber z poviedok Roalda Dahla (Neuveriteľné príbehy) priniesol 14 rôznorodých príbehov, ktoré boli opäť dôkazom o autorovej originalite a okúzľujúcom rozprávačskom talente. Niektoré poviedky niesli prvky vedeckej fantastiky, hororu až psychothrilleru. Za zmienku stoja Cesta do neba, Stopár, Prasa, Zajko Bojko, Prešmyčka .
A potom prišli mierne lascívne, ale o to viac šokujúce grotesky, vydané pod názvom Ľúbostné rošády. Každý čitateľ mal tú česť zoznámiť sa so strýkom Oswaldom, ktorý je hlavným hrdinom poviedok Návštevník a Suka (v češtine Čubka). V tej prvej sa strýko Oswald dostane do domu bohatého Sýrčana, ktorý má dve dcéry, jednu krásnu a druhú malomocnú. Strýko Oswald mal s jednou z nich vášnivý sexuálny styk, pointa bola však v tom, že netušil s ktorou. V príbehu s názvom Čubka, sa strýko zahráva so silnou sexuálnou zbraňou v podobe parfému, ktorý prebúdza sexuálne vášne. V podobnom duchu sa nesie aj samostatný príbeh strýka Oswalda, ktorý vyšiel pod názvom Môj strýko Oswald. Bol to Dahlov prvý román, ktorý mu priniesol celosvetovú slávu. Strýko Oswald je vykreslený ako najväčší smilník všetkých dôb a ziskuchtivý darebák. Po nájdení silného afrodiziaka sa rozhodne získať spermie najmocnejších ľudí sveta, aby ich potom výhodne speňažil. Klientelou budúcej elitnej spermobanky mali byť dámy, ktoré túžili po potomkoch splodených s takými mužmi ako boli Albert Einstein, Sergej Rachmaninov, Sigmund Freud, Rudyard Kipling, James Joyce, Claude Monet, Giacomo Puccini, či George Bernard Shaw.
Ešte fantastickejší je však svet jeho príbehov určených pre detského čitateľa. Osobne som sa k týmto dielkam dostal relatívne neskoro, a to už ako dospelý muž a rodič. Večerné čítania Roalda Dahla sa u nás doma stali zábavnou časťou dňa.
Čo môže teda detský (ale aj dospelý) čitateľ vo fantastickom detskom svete Roalda Dahla zažiť?

Môže byť svedkom toho, ako v záhrade vyrastie obrovská broskyňa , veľká ako dom, v ktorej budú žiť podivné tvory. Ak bude mať potencionálny čitateľ niekedy pocit, že musí uniknúť od problémov, ktoré čoraz viac ťažia jeho dušu a hlavu, nech tak urobí práve za pomoci tejto obrovskej broskyne. Presne tak, ako to urobil malý Jakub - hrdina knižky, ktorý za pomoci obrovského ovocia a jej záhadných obyvateľov, opustil ťažký život u zlých tiet a preplavil sa cez Atlantik až do new Yorku.
V Dahlovom svete však môžete prekonať aj strádanie a chudobu, a to tým, že si kúpite jednu jedinú čokoládu, pod ktorej obalom bude zlatý kupón, umožňujúci vstup do záhadnej továrne na čokoládu. Vlastníkom tejto fantastickej výrobne cukroviniek a čokolády je tajomný Willy Wonka. Ak sa budete správať slušne ako malý Charlie (Karlík), môže sa vám stať, že v budúcnosti zdedíte túto továreň na lahodnú čokoládu a ďalšie neuveriteľné sladkosti, ako sú cukrová pena s chuťou fialiek, žuvačky, ktoré nestrácajú chuť, sladké oblizovacie tapety, lentilky, ktoré menia farbu každých 10 sekúnd a čokoládová zmrzlinu, ktorá sa nikdy nerozpustí.
Dahl vernému čitateľovi vždy pomôže, a to hlavne vtedy, keď sa deje nejaká nespravodlivosť, ako napríklad v knižke Zázračný prst. V tejto knižke sa môžete identifikovať s dievčatkom, ktoré trestá všetkých tých, ktorí jej ubližujú zázračným prstom, vystreľujúcim omračujúci blesk. Ak máte pocit, že nemáte skutočných priateľov, Roald Dahl vám jedného pošle. A to nie hocijakého, ale naozaj obrovského, pretože to bude obor, normálny Kamoš obor.

V skutočnom svete však nie je všetko len vtipné a groteskné. A tak to je aj v Dahlovom svete. Spisovateľ sa sám vyžíval aj v strašidelných príbehoch a pred strachom a hrôzou nešetril ani svojich detských čitateľov. Strašidelnou knižkou sú určite jeho Čarodejnice, ktoré vyzerajú ako obyčajné ženy, ale nosia parochne, pretože sú úplne holohlavé. Na rukách majú rukavice, aby ich neprezradili ich dlhé kostnaté prsty a špicaté nechty. Umyté deti im strašne zapáchajú a ich hlavným cieľom je zbaviť sa všetkých detí na svete.
Podobne desiví ako čarodejnice sú aj Hastrošovci, ktorí sú zákerní, zarastení a škaredí. Robia si navzájom zle, trápia zvieratá a tiež nenávidia deti. Najmenšie deti však môže vydesiť aj Obrovský Krokodíl, ktorý vymýšľa rôzne triky, len aby mohol nejaké to dieťa aj zožrať. Našťastie v Dahlovom svete sa vždy všetko skončí dobre, a strach vystrieda vždy humor a smiech.

Takže žiaden strach, a tí, ktorí ste ešte nenavštívili fantastický svet Roalda Dahla, určite tak v najbližšom čase urobte. Okrem spomínaných titulov v tomto texte siahnite aj po dielkach ako sú: Žirafa, Pelly a ja,
Akčan Tyrok, Fantastický pán Lišiak, Jurov zázračný liek, Danny - majster sveta, Charlie a veľký sklený výťah, Matilda a tiež aj Minpinkovia.


Zdroje:
http://www.roalddahl.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Roald_Dahl