
Manželia si boli vlastne súdení, aj by sa dalo povedať, že sa mali radi, keby si náhodný pozorovateľ mohol niekedy všimnúť ich vzájomné prejavy láskyplných citov. V ich prípade by sa však nikdy nič podobné nestalo, pretože manželia Brocketovci boli presvedčení, že každé verejné vyjadrovanie vzájomných citov sú iba zbytočným vzbudzovaním pozornosti, vybočujúcim z normálnosti.
Tak a do takejto absolútne normálnej rodiny sa narodil Barnaby Brocket, ktorý normálny síce bol, až na to, že už od narodenia sa odmietal podriadiť najzákladnejšiemu zákonu fyziky, teda gravitácii. V záujme lásky voči rodičom by sa tohto hendikepu veľmi rád vzdal, nebolo to však v jeho silách presne tak, ako keď niekto iný nedokáže zmeniť to, že sa narodil ako modrooký blondiak, s nohami začínajúcimi niekde pod zadkom a končiacimi až na pevnej zemi.
Barnabyho vznášanie sa bolo pre normálnych Brocketovcov takou veľkou traumou, že sa rozhodli tejto záťaže zbaviť. Každý kto chodil aspoň chvíľu do normálnej školy vie, že ak sa k vznášaniu náchylný objekt zbaví záťaže, vznesie sa k oblakom. To sa stalo aj Barnabymu. Krkavčí čin jeho matky bol však začiatkom jeho úžasnej cesty okolo sveta. Nebola to len púť po nových krajinách, ale aj cesta po svete inakosti. Barnaby stretáva niekoľko „iných" ľudí, ktorí sa tiež stali obeťami rozšíreného názoru, „že ak niekoho verzia normálnosti nie je rovnaká ako verzia niekoho iného, tak s tým niekým pravdepodobne niečo nie je v poriadku". Áno až takáto krkolomná môže byť definícia nenormálnosti (inakosti).
Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta je nádherná kniha o inakosti, tolerancii a o tom, čo je vlastne (ne)normálne. Je síce určená deťom vo vekovej kategórii 8+, ale naozaj by bolo prospešnejšie, keby ju dobrovoľne čítali aj dospelí a rodičia, napríklad aj v rámci spoločného večerného čítania s deťmi. Kniha má totižto ešte jeden výchovný rozmer, orientujúci sa skôr na rodičov ako na deti. Autor poukazuje na to, že rodič prehnane volajúci po normálnosti, môže byť pokojne produktom tlaku ambícií vlastných rodičov, ktorí si prostredníctvom vlastných detí chceli naplniť vlastné nesplnené sny.
Brocketov úžasný knižný príbeh by sa však mohol stať aj akousi povinnou literatúrou samoterapie pre ľudí s rôznymi predsudkami a intolerantnými postojmi. V tomto prípade sa však samozrejme predpokladá, že čitateľ disponuje aspoň priemernou schopnosťou vnímať metaforické odkazy a skoro odkryté inotaje, pretože namiesto knižných postáv a postavičiek z celého sveta, si možno pokojne predstaviť rómske dieťa z košického Luníka IX, lesbický pár z Fiľakova, vozíčkara z Petržalky, dôchodkyňu z Veľkého Medera, metalistu zo Svidníka, člena židovskej náboženskej obce z Banskej Bystrice, dievčatko s Downovým syndrómom z Ladomerskej Viesky alebo alternatívneho umelca z Vlkolínca.
John Boyne: Úžasná cesta Barnabyho Brocketa okolo sveta, Slovart, Bratislava 2013, ilustroval Oliver Jeffers, preklad: Alena Relingerová